Az őszinteség kölcsönös
Az orvosodat köti a jól ismert a Hippokratészi eskü, vagyis minden betegéhez őszintének kell lennie. Vagyis ha felkeresed őt, a nőgyógyász semmit sem titkolhat el előled, ám betegségedről, tüneteidről másoknak nem beszélhet. Ugyanezt az őszinteséget várja cserébe tőled az orvosod is. Vagyis azt, hogy minden olyan eseményről, olyan panaszodról, tapasztalatodról beszélj neki, amit a testeddel kapcsolatban tapasztaltál. Mindez persze érted és az egészségedért van. Ha a nőgyógyász nem tud minden panaszodról, nagyon nehezen, vagy talán egyáltalán nem tud rájönni, hogy mi is kínoz téged. A legjobb, ha azokat a dolgokat is elmondod, amiről te magad esetleg azt gondolod, hogy nem függ össze a betegségeddel. Mivel nem vagy orvos, sokszor nem tudod eldönteni, hogy mi számít fontos vagy lényegtelen információnak.
Ne titkolj el semmit!
A nőgyógyász – amikor felkeresed – valószínűleg kérdez majd a menstruációs ciklusodról, a szexuális életedről, az életmódodról és a korábbi betegségeidről. Amikor válaszolsz, ne titkolj el semmit, még azt sem, amit kínosnak tartasz! Nézzük, mik lehetnek azok a kérdések, amelyekre nehéz őszintén válaszolnunk, mégis fontosak! Mennyivel könnyebb azt válaszolni, hogy rendszeresen használsz óvszert, mint bevallani, hogy bizony volt már példa arra, hogy anélkül szeretkeztél. Ha nem vallod be az igazságot, akkor könnyen lehet, hogy úgy lépsz ki a rendelőből, hogy a nőgyógyász megnézte volna, hogy nem kaptad-e el a meddőségért is felelős chlamydia vagy gonorrhea fertőzést, a HIV-fertőzést, vagy a rákos megbetegedésekért is felelős HPV vírust.
Ha fogamzásgátló tablettát szedsz, jól tudod, hogy mennyire fontos, hogy minden nap bevedd azt. Előfordulhat azonban, hogy időnként elfeledkezel róla, de ha ezt nem vallod be az orvosodnak, nemcsak egy nem várt terhesség esélyét növeled, de elszalasztod az adódó lehetőséget is arra, hogy egy sokkal inkább hozzád illő fogamzásgátló módszert találj.
Arról sem hallgathatsz a nőgyógyász előtt, ha rendszeresen fogyasztasz alkoholt, vagy dohányzol. A nőgyógyász nem ítélkezni akar feletted, pusztán azért szeretné tudni, mert a káros szenvedélyek gyengítik az immunrendszert, így megnő a fertőzések és a daganatos betegségek megjelenésének kockázata. Vagyis annak, aki dohányzik vagy iszik, alaposabb és kiterjedtebb vizsgálatokra van szüksége, mint annak, aki tartózkodik a káros szenvedélyektől.
Gyűjtsd össze a kérdéseidet!
Ha az említett szabályokat betartod, és őszinte vagy a nőgyógyászoddal, magad is elvárhatod azt az orvosodtól. Gyűjtsd össze a kérdéseidet, félelmeidet, és bátran tedd fel a kérdéseidet, hiszen a nőgyógyász azért van, hogy válaszoljon és segítsen. A FolgaljOrvost.hu oldalon könnyen és gyorsan kérhetsz időpontot olyan nőgyógyásztól, akiben megbízhatsz, aki vigyáz az egészségedre, és aki minden felmerülő kérdésedre választ ad.