Természetes módszerek a ciklus beállítására
A rendszertelen ciklus nemcsak kamasz, illetve változókori probléma. Gyakran érinti a termékeny korú nőket is, különösen nagyobb mértékű stresszhatás, illetve fogamzásgátló gyógyszerek abbahagyása esetén. A nyomon követhető, rendszeres ciklus azonban kimondottan fontos, ha babát szeretnénk. Nemcsak termékeny napok meghatározása válik így egyszerűbbé, hanem az esetleges problémákra is hamarabb fény derülhet. Az időben diagnosztizált hormonális vagy mechanikai eltérések kezelésével akár a természetes fogantatás is lehetséges, de a meddőségi eljárások sikerességének esélyét is növelhetik.
Mikor rendszertelen a ciklus?
Mielőtt rátérnénk a ciklus beállításának módszereire, érdemes tisztázni, hogy mit jelent a rendszeres és rendszertelen menstruáció.
Régen úgy tartották, hogy a víz áramlásával együtt a menstruációt is jelentősen befolyásolják a Hold fázisai. Ennek egyik oka, hogy a legtöbb nő ciklusa 28 nap körül alakul, ami nagyjából megegyezik a holdfázisok változásával is. Valójában 21-35 nap között teljesen normálisnak tekinthető, amihez persze fontos figyelembe venni azt is, hogy mik a saját megfigyeléseink a ciklusunkkal kapcsolatban.
Ebben sokat segíthet például egy menstruációs naptár, amibe feljegyezhetjük a vérzésünk első és utolsó napját, erősségét, illetve a kísérő tüneteket is. Ezek a naptárak a termékeny napok meghatározásához is hozzájárulnak. Mivel a fogantatásra a legnagyobb esély a tüszőrepedés alatt, illetve az azt körülvevő 1-2 napos időszakban van, ezt érdemes akkor is figyelni, ha babát szeretnénk és akkor is, ha a terhességet kívánjuk elkerülni. Habár a naptár módszer egyikre sem nyújt biztos megoldást, hozzájárulhat a további eljárások sikeréhez.
Arra tehát, hogy mikor rendszertelen a ciklus, a válasz az, hogy többnyire akkor, ha a 28 napon belül többször is bekövetkezik a menstruáció, vagy ha 35 napon is túl csúszik. Az erős menstruációs görcsök, illetve a nagy mennyiségű vérzés szinten aggodalomra adhat okot, amit érdemes nőgyógyásszal is megvitatni.
Mi okozhatja a menstruáció késését vagy kimaradását?
A ciklus felborulásának egyik kézzelfogható jele a menstruáció késése, vagy kimaradása. Ha ezt tapasztaljuk, mindenképp érdemes elvégezni egy terhességi gyorstesztet, mivel a termékeny korú nőknél ez az egyik leggyakoribb oka a vérzés elmaradásának. Ha a teszt negatív lesz, vagy a menstruációnk néhány nap, esetleg hét után megérkezik, érdemes számításba venni az alábbi tényezőket is.
- Ért-e nagyfokú stressz az utóbbi időszakban?
- Történt-e nagy mennyiségű fogyás, vagy hízás az életmód, vagy az étrend változása nélkül?
- Van-e ismert betegségünk? A PCOS (policisztás ovárium szindróma), bizonyos ételallergiák (például cöliákia) és a cukorbetegség is okozhatja a ciklus felborulását. Ezekre akkor is érdemes gyanakodva tekinteni, ha a családi kórtörténetünkben korábban előfordultak már.
- Szedtünk-e korábban hormonális fogamzásgátlót?
- Indokolja-e a korunk a menstruáció kimaradását? A menopauza szinte minden nőnél egyéni időszakban következik be, jellemzően azonban a ‘30-as évek közepétől kezd jelentősen csökkenni a nők termékenysége. A változókor ugyanakkor több évig is elhúzódhat, ami alatt hőhullámok, rendszertelen menstruáció és hirtelen hangulatingadozások nehezítik a mindennapokat.
Ezeken kívül számos olyan tényező van még, ami befolyásolhatja a menstruációs ciklusunkat. Például a megerőltető edzések, az alacsony tápanyagbevitel és bizonyos vitaminok hiánya is okozhatja a rendszertelenségeket.
Természetes módszerek a ciklus beállítására
Étkezzünk egészségesen!
Klisének tűnhet, de az étkezésnek nagyon is fontos szerepe van az egészséges hormonháztartás, ezáltal pedig a rendszeres ciklus kialakításában is. Érdemes kerülni a finomított szénhidrátokat, például a fehér kenyeret, tésztát és a cukrot, mivel ezek megemelik a vércukorszintet. Illetve a hús- és tejtermékek fogyasztását is ajánlott csökkenteni, vagy jobban megválogatni, hogy honnan szerezzük be őket. A nagyüzemi állattartás egyik velejárója ugyanis, hogy az állatok által fogyasztott tápot hormonális készítményekkel látják el. Az állatok így gyorsabban fejlődnek, nagyobbra nőnek, több húst és tejet adnak.
Érdemes őstermelőtől, például piacról beszerezni a mindennapokban használt zöldségeket, gyümölcsöket, húsféléket is. Ezáltal csökkenthetjük a hormonháztartásunkra ható külső tényezőket.
Mozogjunk rendszeresen!
Nemcsak az egészséges testsúly fenntartásában segíthet a mozgás, hanem az alhasi régiók megfelelő vérellátásában is. Mivel manapság sokan ülőmunkát végzünk, a fölösleges zsír könnyen lerakódik a combok és a derék tájékán, ami komfortérzetünk mellett szerveink működésére, a végtagok és a méh vérkeringésére is negatív hatással lehet.
Tipp: Próbáljuk ki az Aviva tornát!
Egy magyar származású fizioterapeuta, Aviva Gabriella Steiner rájött, hogy bizonyos mozdulatsorok jótékonyan hatnak a női szervek működésére. Nemcsak a menstruáció beindításában, hanem a rendszertelen (például túl gyakori vérzéssel járó) ciklus kiegyensúlyozásában is segíthet ez a módszer. Lényege, hogy fokozza az alhasi régiók vérellátását, illetve segíti a hormonális egyensúly kialakítását, ami akár a fájdalmas menstruáció tüneteit is enyhítheti.
Figyeljünk a vitaminok és nyomelemek megfelelő pótlására!
A vitaminhiánynak vannak bizonyos önállóan is könnyen észlelhető tünetei. Annak érdekében, hogy pontos képet kapjunk róla, hogy milyen táplálékkiegészítőket és milyen mértékben alkalmazzunk azonban érdemes legalább egy általános laborvizsgálatot elvégeztetni. A rendszeres ciklus kialakításában fontos szerepe van például a D3 vitaminnak, a magnéziumnak, a réznek, a cinknek, a C-E- és A vitaminoknak is. Ha babát tervezünk akkor pedig a folsav és a B-vitaminok pótlására is érdemes odafigyelni.
Fontos a kivizsgálás!
A rendszertelen ciklus hátterében olyan hormonális és fiziológiai okok is állhatnak, amelyek kezelése csak orvosi úton lehetséges. Érdemes ezért felvenni a kapcsolatot nőgyógyászunkkal és egyeztetni vele a lehetséges módszerekről. Egy egyszerű ultrahangos vizsgálat, vagy hormonális labor segítségével ugyanis fény derülhet olyan tényezőkre, amikre az otthoni megoldások már nem bizonyulnak elegendőnek.