Amerikában egyre gyakrabban hajtanak végre császármetszést olyan anyukákon is, akiknek az egészségügyi állapota nem indokolja azt. (Ha nézted a Szívek szállodája című sorozatot, biztosan megmaradt belőle az a rész, amelyikben az egyik munkamániás anyuka gyakorlatilag beütemezte magának a császármetszést két megbeszélés közé… aztán kiakadt, amikor hamarabb beindult a szülés.:)) A császármetszés nem gyerekjáték (bármennyire is béna ez a szóvicc!), hatásait az orvosok is vizsgálják, többek között a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján dolgozó Dr. Szeverényi Péter. Mi most az ő témába vágó előadása alapján gyűjtöttük össze Neked, milyen veszélyeket és előnyöket rejthet magában a császármetszés!
Egy előre eltervezett császármetszésnek meglehetnek a maga előnyei:
- Az, hogy az anyuka és az apuka előre tudják, mikor lesz a szülés, egyfajta biztonságérzetet adhat nekik. (Nemcsak akkor, ha egyik értekezletről sem szeretnének lekésni.:))
- Sokat segít, ha családközpontú a császármetszés. Például, ha megnyugtató zene szól a háttérben vagy olyan a megvilágítás; ha az apuka is jelen lehet a műtétnél; ha maga az orvos a megbízhatóságáról és a kisbabával és a kismamával szembeni gyengédségéről híres.
- Mivel a lehető legoptimálisabb időpontban hajtják végre a császármetszést, az anyuka elkerülheti a túlhordást.
- Így nem sérül a medencefenék.
Ugyanakkor sok kedvezőtlen hatása, veszélye is lehet:
- A műtét után nagyobb a fájdalom, mint hüvelyi szülés után, valamint hosszabb és nehezebb felépülés is követi azt.
- Nagyobb eséllyel kell a következő szülést is császármetszéssel végrehajtani, ha az első is úgy ment.
- Csökkenhet a fogamzóképesség.
- A műtét késlelteti a szoptatás elkezdését is, így esetleg rövidebb ideig tudnak szoptatni a császáros kismamák.
- A császármetszés negatív érzelmeket is ébreszthet az anyában. Lobel és DeLuca amerikai kutatók szerint azok, akiken császármetszést hajtottak végre, sokkal kevésbé elégedettek, mint azok, akik a hagyományos, hüvelyi úton hozták világra gyereküket. Ezzel egy időben nő a szülés alatti aggodalom, jobban féltik magzatukat a császármetszésen áteső nők. DeLucáék azt is megfigyelték, hogy a császármetszés, amennyiben nem készül fel rá lelkiekben a kismama, az énképére, az önbecslésére is negatív hatással van, mivel a sikertelenség érzetét kelti benne.
Miben segíthet egy figyelmes orvos?
- A kismamáknak ebben a helyzetben (akár előre tervezett, akár nem tervezett, sürgősségi császármetszésről van szó) mindenképpen elég információt kell kapniuk a műtét menetéről és esetleges kimeneteleiről!
- Az is segíthet, ha nem érzik magukat kiszolgáltatottnak, védtelennek. Ha császármetszéssel kell világra hoznod a kisbabád, kérd meg, hadd legyen jelen a párod!
- Mint írtam, családcentrikus császármetszésnél minél kellemesebb hangulat megteremtésére törekednek: nem csak a férj lehet jelen, de megnyugtató zenét is lejátszanak, és a kismamától sem szakítják el azonnal a kisbabát.