Ahhoz, hogy a menstruáció bajairól beszéljünk, fontos felvázolni, hogy milyen is a megfelelő menstruáció. A havivérzés jellemzően 28 napos ciklusban működik, de a 23-34 nap közötti ciklus esetén sincs okunk aggódni. Maga a vérzés időtartama 3-6 nap, ilyenkor kisebb-nagyobb intenzitással a leváló nyálkahártya távozik a testből.
Elhúzódó menstruáció
A fentebb leírtak szerint bizonyos keretek között rövidebb vagy hosszabb ideig is tarthat a menstruációs ciklus, és maga a menstruáció időtartama is. Ha a szokásostól eltérően hosszú ideig, hét-kilenc napig is zajlik a menstruáció, akkor érdemes orvoshoz fordulni, hiszen valami probléma állhat a hirtelen beállt változás hátterében.
Mióma
Kimondottan hosszan tartó, erős menzeszt okozhat a jóindulatú méhdaganat, a mióma. A mióma egyébként a méhizomzat jóindulatú daganata, amely gyakori jelenség a fogamzóképes korú nők esetében. A mióma hatására megvastagszik a méhizomzat, és fokozott vérzéssel jár az, hogy nem képes kellően összehúzódni.
A hormon a baj
Az elhúzódó menstruációt hormonális rendellenességek is okozhatják. Amennyiben például a pajzsmirigy működése csökken, s biztosan elhúzódó ciklust okoz. Megborulhat az ösztrogén, illetve a progeszterin hormonok egyensúlya is.
Az elhúzódó menstruáció során elképzelhető, hogy maga a vérzés enyhébb, ám mert tovább tart, komolyabb vérveszteséget okoz, így hosszú távon komoly vérszegénységhez vezethet. Nyilván a serdülőkorban, amikor a menstruációs ciklus még nem áll be, nem kell megijedni az elhúzódó menstruációtól, ám ha később, érett nőként tapasztaljuk ezt, érdemes nem félvállról venni a problémát.
Akárhogyan is nézzük, ha a korábbi időkkel ellentétben tartósan akár napokkal hosszabb ideig tart a menstruáció, mint korábban, mindenképpen érdemes orvosi segítséget kérni.