A hüvelyflóra egyensúlya fontos szereppel bír. Megakadályozza a hüvelyfertőzést kiváltó kórokozók megtapadását és szaporodását. Hogyan állíthatjuk helyre?
A hüvelyflóra egyensúlya, egészsége fontos szereppel bír a hüvelyi fertőzések megelőzésében, hiszen védelmi funkciót lát el. Feladata az, hogy megakadályozza a hüvelyfertőzést kiváltó kórokozók megtapadását és szaporodását. Melyek a meggyengült hüvelyflóra jelei és hogyan állíthatjuk helyre?
Mi az a hüvelyflóra?
A hüvelyflóra az egészséges női hüvelyben található mikroorganizmusok közössége, amelyek segítenek fenntartani a hüvely egészségét és kórokozókkal szembeni védekezőképességét. Jótékony baktériumokat tartalmaz, amelyek segítenek az egészséges hüvelyi pH-érték fenntartásában, valamint a káros baktériumok és egyéb mikroorganizmusok elleni küzdelemben.
A hüvelyben 3,8 és 4,5 közötti az ideális pH-érték, azaz savas kémhatású. Ezért a közegért a lactobacillusok (tejsavbaktériumok) felelnek, amelyek a hüvely falában található cukrokból tejsavat állítanak elő. Hüvelyflóra megbomlásról akkor beszélünk, ha a közeg savasból lúgossá válik.
A hüvelyflóra egyensúlyának felborulása bizonyos tünetekkel járhat. Ezek a jelek eltérőek lehetnek, de általában a következők jelentkezhetnek:
- Kellemetlen szag: A hüvely normális állapotában semleges vagy enyhén savas illatú. Ha azonban a hüvelyfolyás kellemetlen szagú, akkor ez azt jelentheti, hogy a hüvelyflóra egyensúlya felborult.
- Hüvelyfolyás: A hüvelyi folyásnak normál esetben legfeljebb enyhén nyálkásnak vagy fehéresnek kell lennie. Ha a hüvelyfolyás bő, zöldes vagy sárgás, esetleg túrós állagú és kellemetlen szagú, akkor ez utalhat bakteriális vagy gombás hüvelyfertőzésre is.
- Viszketés – égő érzés: A hüvelyben és a hüvelybemenetnél fellépő viszketés az egyik leggyakoribb tünete a hüvelyi fertőzéseknek, amely egyúttal a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásáról is tanúskodik. Ha mindehhez gyakori vizelés és vizelés közben égő, fájdalmas érzés is társul, akkor szinte biztos, hogy valamilyen húgyúti gyulladás okozza a panaszokat.
- Vörös vagy irritált hüvely: Ha a hüvelyhám piros vagy irritált, akkor ez szintén utalhat a hüvely gyulladásos megbetegedésére.
- Fájdalom szex közben: Hüvelyi fertőzést és egyéb nőgyógyászati betegség jele is lehet, ha a nők fájdalmat vagy kellemetlenséget tapasztalnak szex közben, és igen, ez a probléma is arra utal, hogy a hüvelyflórát helyre kell állítani.
A hüvelyflóra meggyengülhet fogamzásgátló tabletta szedése és a nem megfelelő higiénia következtében is.
A hüvelyben élő baktériumok hatással vannak a termékenységre, a menstruációs ciklusra és a hüvelyi immunitásra is. Amikor a hüvelyi mikrobiom meggyengül, az azt jelenti, hogy a patogén baktériumok elszaporodhatnak és egyéb kórokozók is megtelepedhetnek.
Hüvelyflóra helyreállítása
Az intimflóra helyreállításához a legjobb módszer a hüvelyi probiotikumok használata és ez nem a joghurtba mártott tampont jelenti…!
Probiotikumokkal hatékonyan és biztonságosan, sőt természetes úton kezelhetjük a hüvelyi fertőzéseket. Vannak, kifejezetten hüvelyi probiotikumok, ezek segítenek megőrizni a hüvely egészségét, és javítják a védelmi funkciókat. A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyeket ha „betelepítünk” képesek elszaporodni a szervezetben és javítani a hüvelyi mikrobiom vagy hüvelyflóra állapotát.
A legjobb hüvelyflórahelyreállító probiotikumok olyan törzseket tartalmaznak, mint a Lactobacillus crispatus, Lactobacillus jensenii, és Lactobacillus gasseri. Ezek a törzsek a hüvelyben természetesen is előfordulnak, és fontos szerepet játszanak a hüvelyflóra védelmi funkcióiban.
Az Lactobacillus crispatus segít csökkenteni a hüvely megemelkedett PH-értékét, ami megakadályozza a kórokozó baktériumok szaporodását. Az Lactobacillus jensenii pedig enzimeket termel, amelyek azokat az anyagokat bontják le, amelyek elősegítik a patogén baktériumok szaporodását.
Az élőflórás hüvelyi készítményeket általában hüvelykúpok, hüvelyi tabletták, hüvelygélek formájában kaphatók, általában napi 1-2 alkalommal, 7-14 napos kúra formájában írhatja elő az orvos, attól függően, hogy mennyire súlyos a fertőzés.