Meddőségről akkor beszélünk, ha rendszeres szexuális együttlét ellenére egy éven belül sem történik meg a teherbe esés, valamint, ha a teherbeesést követően rendszeresen elvetél a kismama. Napjainkban egyre több nőnél állapítanak meg meddőséget, melynek kialakulását számos tényező elősegíti. Leggyakoribb okok között tartjuk számon a hormonszintek ingadozását, a petevezetékek átjárhatatlanságát, az endometriózist, valamint az inzulinrezisztenciát.
A meddőség egyik leggyakoribb oka az inzulinrezisztencia. A petefészekben számos inzulinreceptor található, melyek érzékelik a magas vércukorszint hatására kibocsátott inzulint. A magas inzulinszint a petefészket hormontermelésre készteti, így a vérben megemelkedik az ösztrogén és tesztoszteron szintje. Ezen hormonok hatására a peteérés szabályozásáért felelős hormon (FSH) termelése visszaszorul, így nem történik meg a peteérés.
Az inzulinrezisztencia kivizsgálása cukorterheléses vizsgálattal történik. Először éhgyomri vércukormérés történik, majd el kell elfogyasztani 75 mg glükózt tartalmazó folyadékot, ezt követően meghatározott időközönként vérvételre kerül sor. Létezik 3 és 5 pontos terheléses vizsgálat, mely szerint a cukros oldat elfogyasztását követően 30, 60, 90 és 120 perc után vesznek vért. A vércukorszinten kívül az inzulinszint is mérésre kerül, a kettő értékei alapján állapítja meg az orvos, hogy fennáll-e inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség.
Az inzulinrezisztencia további kivizsgálási lehetősége az adiponektin szint meghatározása. Az adiponektin a zsírszövetekben termelődő hormon, melynek értéke határozza meg az inzulinrezisztencia meglétét.