Első menstruáció avagy mit kell tudnod a menstruációról?

Minden lány életében fordulópont, amikor először menstruál. A kezdetben furcsa, talán rémisztő folyamat azonban az élet része, csak meg kell tanulni együtt élni vele.

A legtöbb fiatal iszonyatosan unja, akár kínosnak, cikinek tartja, amikor az iskolában szexuális felvilágosítással egybekötött órát tartanak a menstruációról. Persze ilyenkor a fiúk és a lányok külön vannak, de még így is, nehéz olyan információkkal mit kezdeni, hogy például a menstruációs ciklus alatt jellemzően egy kávéscsészényi vért veszítenek a lányok. Mi van?

 

Mikor szokott lenni az első menstruáció?

A sokszor kellemetlen alkalmakat mégsem lehet elszalasztani, vagy az édesanyával való beszélgetést, mert a menstruáció természetes folyamatként előbb-utóbb mindenkinél fellép. Ma már az sem ritka, hogy 9-10 éves lánykák kezdenek menstruálni, igaz, jellemzően később, 12-13, akár 15 éves korban kezdődik a nemi érés eme folyamata.

Ilyen fiatalon hirtelen azt sem tudják a lányok, mi történik, mit kell tenni. A rengeteg kényelmetlenség, görcs, fájdalom miatt az egészre csak az „utálom!” reakciót adják, pedig ez fontos visszajelzés a természettől. Visszajelzés, hogy minden rendben van. Nem bélyeg. Nem szégyen. Egyik lány homlokára sincs odaírva, hogy épp menstruál. A kezdet nehéz, meg kell szokni az új helyzetet. Az első két évben ráadásul nem is rendszeres a ciklus, így aztán az intimbetét vagy tampon a táska ugyanolyan nélkülözhetetlen kellékévé válik, mint a lakáskulcs.

 

Mit kell tudni az első menstruációról?

A menstruáció jellemzően három-hét napig tart, és a vérzés intenzitása emberenként változó. Gyakran az első napokban erős görcs, fájdalom, rossz közérzet, ingerültség lép fel, de sokan probléma nélkül vészelik át. Bárhogy is érzitek magatokat, sose féljetek kérdéssel fordulni édesanyátokhoz, akár a házi- vagy iskolaorvoshoz. Anyukátok ugyanígy átélte ezt, nem tudtok tőle olyat kérdezni, amire nem tudja a választ.

 

Mozogni, sportolni? Ugyanmár!

A legtöbb fiatal úgy van vele, a létezés is nehéz a menstruáció alatt, nemhogy testnevelés órán tornászni, futni. Nem könnyű, de érdemes hozzászokni, mert egyrészt szerencsés esetben 28 naponta megjön a menzesz (néha rendszertelen), ezt pedig életünk végéig nem lehet kivédekezni. Másrészt, és ezt talán kevesebben tudják, a mozgás hatására felgyorsul a menstruáció, gyorsabban válik le a nyálkahártya, így minél intenzívebben mozog valaki, annál hamarabb vége lesz.

 

Tampon vagy intimbetét?

Kínos kérdés, még olvasni is furcsa róla, de az első menstruáció után ki kell találni, melyiket is használjuk a menstruációk alatt. Mindkettő lehet kényelmes, érdemes kipróbálni őket, hogy melyik a legjobb. Először persze mindenki vonakodik, amikor a boltban meg kell vásárolni valamelyiket. Anyukád jóideig beszerzi helyetted, de előbb-utóbb neked kell odalépni vele a pénztárgéphez.

A legfontosabb: könnyedén, lazán tudomásul venni, és a kényelmetlenségek ellenére megtanulni: az élet része a menstruáció is. Megszökni nem lehet, megszokni annál inkább.

első menstruációelső menzeszmenstruáció