Lehetnek változások, amikor abbahagyom a fogamzásgátlók szedését?

Amikor abbahagyjuk a fogamzásgátlók szedését, a testünkben számos változás történhet. Specifikus szindrómák jelentkezhetnek ilyenkor. Milyen változásokra lehet számítani és miért?

A fogamzásgátló abbahagyása: mire számíthatnak a nők?

Bevált születésszabályozási módszer a fogamzásgátló tabletta szedése. Bizonyos idő elteltével, amikor már készen állnak a gyermekvállalásra vagy bármilyen egyéb okkal a nők dönthetnek úgy, hogy felhagynak a fogamzásgátló szedésével.

Ez azonban a nő szervezetében olyan változásokkal jár, amelyek nem mennek végbe észrevétlenül. A hormonális változások hatással lehetnek a menstruációs ciklusra, a bőrre, a hajra, a testsúlyra és a közérzetre is. Nézzük pontosan milyen tünetekkel járhat a fogamzásgátló elhagyása, és mit tehetünk a tünetek enyhítése érdekében.

1. Vérzészavarok

A leggyakoribb tünet, amit a nők tapasztalnak a fogamzásgátló abbahagyása után, a menstruáció rendszertelenné válása. Ez azt jelenti, hogy a menstruáció kimaradhat, késhet, vagy éppen rendszertelenné válhat. Ennek oka az, hogy a fogamzásgátlók hatására lecsökken az ovuláció gyakorisága vagy teljesen elmarad, így amikor abbahagyjuk a tablettát, a petefészeknek idő kell ahhoz, hogy normális működése újra beinduljon. Ez általában néhány hónap alatt rendeződik, de ha továbbra is problémák vannak a ciklussal, érdemes nőgyógyászhoz fordulni

2. Pattanásos bőr

A fogamzásgátlók egyik mellékhatása, hogy csökkentik a bőr zsírosságát és gyulladását, így segítenek megelőzni vagy kezelni az aknét. Ha azonban felhagyunk a fogamzásgátló szedésével, akkor a tesztoszteron szintje megemelkedhet a szervezetben, ami fokozhatja a faggyútermelést és ezzel a pattanások kialakulását. Ennek eredményeként újra megjelenhetnek vagy súlyosbodhatnak a pattanások A bőrproblémák átmenetiek lehetnek, de ha tartósak vagy zavaróak, akkor érdemes bőrgyógyászt felkeresni.

3. Hajhullás

A fogamzásgátlók nemcsak a bőrre, hanem a hajra is hatnak. A fogamzásgátlókban lévő ösztrogén és progeszteron hormonok befolyásolják a haj növekedést, vagy akár a haj minőségét. Ha abbahagyjuk az anti-bébi tabletta szedését, felléphet hajhullás. Ez általában nem tartós jelenség, de ha aggasztó mértékűvé válik vagy más tünetekkel is jár (pl. fokozott szőrnövekedés), akkor érdemes hormonvizsgálatot végeztetni.

4. Fogyás vagy hízás

A fogamzásgátlók hatása a testsúlyra nem egyértelmű, hiszen sok tényező befolyásolja, hogy valaki hízik vagy fogy a tablettától. Általánosságban elmondható, hogy a régebbi típusú, magas hormontartalmú fogamzásgátlók inkább okoznak súlygyarapodást, míg a mai korszerűbb készítmények nem vagy alig befolyásolják a testsúlyt. Ha valaki mégis hízik a fogamzásgátlótól, az általában az ödéma miatt van, ami a folyadék-visszatartás következménye. Ha abbahagyjuk a tablettát, akkor ez a vízfelesleg kiürülhet a szervezetből, és így fogyhatunk. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a fogamzásgátló elhagyása önmagában elegendő a fogyáshoz: ehhez egészséges táplálkozásra és rendszeres mozgásra is szükség van.

5. Libidóváltozás

A fogamzásgátlók hatással lehetnek a szexuális vágyra is. Vannak, akiknél a libidó csökkenését váltja ki a tabletta, míg másoknak növekszik vagy nem változik a vágya. Ha valaki úgy érzi, hogy a fogamzásgátló negatívan befolyásolja a szexuális étvágyát, érdemes megpróbálni abbahagyni vagy másik készítményre váltani.

Ha viszont nincs ilyen probléma, akkor sem kell aggódni, hogy a fogamzásgátló elhagyása után elveszíti az érdeklődését a szex iránt. Sőt, néhány nőnek még jobb lehet az intim együttlét, ha nem kell aggódnia a terhesség miatt, mert már készen áll a gyermekvállalásra.

6. Hüvelyszárazság

A fogamzásgátlók egyik mellékhatása lehet a hüvelyszárazság, ami kellemetlen és fájdalmas lehet szex közben vagy a közösülést követően. Ennek oka az, hogy a hormonok csökkentik a hüvely természetes nedvességét és savasságát. Ha valaki ezt tapasztalja, akkor érdemes síkosítót használni vagy másik fogamzásgátló módszert választani. A fogamzásgátló abbahagyása után általában javul a hüvelyi nedvesedés és rugalmasság.

7. Görcsök és PMS

A fogamzásgátlók egyik legnagyobb előnye, hogy enyhítik vagy megszüntetik a menstruációs görcsöket és a premenstruációs tüneteket (PMS), mint például az ingerlékenység, a hangulatingadozás, az emlőfeszülés vagy az édesség utáni vágy.

Ha azonban abbahagyjuk a fogamzásgátló szedését ezek a kellemetlenségek visszatérhetnek vagy súlyosbodhatnak. Ennek oka az, hogy a fogamzásgátlók gátolják az ovulációt és csökkentik a prosztaglandinok termelődését, amelyek felelősek a méhösszehúzódásért, amely fájdalommal jár. A fogamzásgátló elhagyása után termelődésük újra aktiválódik.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a változások nem minden nő esetében jelentkeznek, és az egyéni tapasztalatok eltérőek lehetnek. Ha bármilyen kérdésünk vagy tünetünk van a fogamzásgátlók szedésének abbahagyásával kapcsolatban, konzultáljunk a nőgyógyászunkkal, aki segít megérteni és kezelni ezeket a változásokat.

fogamzásgátlók mellékhatásaihormonális változásmenstruációs ciklus változásPMS