Melyek a lombik program sikerét befolyásoló tényezők?

Lombik program: Mi befolyásolja a sikerét?

Amikor belevágunk egy mesterséges megtermékenyítési kezelésbe, legyen szó akár lombik programról, vagy inszeminációról, bizakodunk a gyors sikerben. Sajnos sok esetben még orvosi rásegítéssel sem jön azonnal a baba, aminek több oka is lehet. Az alábbiakban kitérünk a leggyakoribb meddőségi problémákra, hogy hogyan segíthet rajtuk a lombik program, illetve a kezelés sikerét befolyásoló tényezőkre, amikre érdemes odafigyelnünk.

Egyre gyakoribb probléma a meddőség

A magyar párok nagyjából 20%-át érintik különböző fogantatási nehézségek, amelyek egyenlő arányban fordulnak elő a férfiaknál és nőknél egyaránt. Mivel a meddőség témája ennek ellenére még mindig viszonylag tabunak számít, sokan vonakodnak a gyermektelenség hátterében húzódó okok kivizsgálásától is, pedig előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelés, egy rutinműtét, vagy mesterséges megtermékenyítés segítségével nekik is születhet egészséges gyermekük.

Másokat a kudarc gondolata fog vissza, mivel még a legnagyobb sikerrátával rendelkező lombik program esetében is nagyjából 32% a terhesség kialakulásának esélye, ami az életkor előrehaladtával folyamatosan tovább csökken. Ebben szerepet játszik az is, hogy sokan úgy gondolják, hogy az egészséges, fiatal pároknak rendszeres védekezés nélküli együttlétek mellett minden hónapban akár 80% esélye is van a sikeres megtermékenyítésre. Persze előfordulhat, hogy valakinek már egy hónap próbálkozás után pozitívat mutat a terhességi teszt, ahogy már egyetlen együttlét is járhat sikeres megtermékenyítéssel, de nem ez az általános.

A termékenységet számos tényező befolyásolja, többek között a stressz, az aktuális hormonális egyensúly, fiziológiai, biológiai, illetve életmódbeli tényezők. Valójában tehát a természetes úton való fogantatás esélye havonta mindössze 15-20% körül mozog. Emiatt javasolt fél- egy éven át próbálkozni, mielőtt meddőségi problémákra gyanakodnánk. Termékenységi kivizsgáláson azonban akár már a családtervezés kezdetekor is részt vehetünk. Ez különösen ajánlott bizonyos kórelőzmények, illetve meddőséggel kapcsolatos családi kórtörténet vagy magasabb életkor esetén.

A női meddőség okai

A petesejt nem megfelelő minősége

A női reproduktív rendszer felépítéséből adódóan már a születésünk pillanatában előre meghatározott számú petesejt áll a rendelkezésünkre. Ezek tinédzser korban a hormonháztartás változásának hatására kezdenek megérni és kilökődni a tüszőrepedés során, megkezdődik a menstruációs ciklus, vagyis termékeny korba lépünk. Az évek előrehaladtával, azonban nemcsak a rendelkezésre álló petesejtek száma, hanem azok minősége is csökken.

Minél tovább várunk a gyermekvállalással, illetve fogantatási nehézségek esetén a meddőségi kivizsgálással, annál inkább csökkennek esélyeink is. Ez érinti a mesterséges megtermékenyítés sikerét is, hiszen petefészek stimulációval saját petesejtjeink kerülnek leszívásra a lombik program során.

Ovulációs problémák

Az ovuláció rendszertelensége, illetve elmaradása hátterében több probléma is húzódhat. Okozhatja a hormonháztartás zavara, pajzsmirigy gondok, korai ovárium kimerülés, illetve PCOS (policisztás ovárium szindróma) is. Ezek egy része kezelhető és akár a termékenység is visszaállítható, más részükre pedig megoldást jelentenek a mesterséges megtermékenyítési eljárások.

Fiziológiai problémák

A petevezetékek elzáródása, a méhfalon található jóindulatú kinövések és a korábbi fertőzések, illetve alhasi műtétek által okozott összenövések is gátolhatják a fogantatást. Ezek felderítése fontos lépése a meddőségi kezeléseknek.

Endometriózis

Endometriózisról akkor beszélhetünk, ha a méhnyálkahártya a méhen kívül is megtalálható a szervezetben. Erre ugyanúgy hatással vannak a hormonháztartás változásai, vagyis minden hónapban ugyanúgy megvastagodik és felkészül a lehetséges embrió befogadására, csakhogy a terhesség kialakulásának hiányában nem tud lelökődni és távozni, ahogy a méhből tenné, így ingerli a környezetében lévő szöveteket és fájdalmas menstruációt, erős alhasi görcsöket, valamint meddőséget is okozhat.

A lombik program a fiziológiai akadályok áthidalásával, illetve a hormonháztartás mesterséges szabályozásával segíti elő a fogantatást. A terhesség létrejöttét követően pedig rendszeres és részletes vérvizsgálatokkal, illetve a veszélyeztetett terhességre jellemző terhesgondozással gondoskodnak a problémamentes várandósságról.

A lombik program sikerét befolyásoló tényezők

Meddőségi problémák

Attól függően, hogy mi áll a fogantatási nehézségek hátterében, kihatással lehet a lombik program sikerére is. Ezért fontos az átfogó kivizsgálás és az ennek során feltárt betegségek kezelése, mielőtt belevágnánk a mesterséges megtermékenyítésbe.

Életkor

Ahogy fentebb említettük, a petesejtek minősége is jelentős hatással van a kezelések sikerére, mivel azok a tüszőérés stimulációjával kezdődnek. Az életkor előrehaladtával pedig nemcsak a genetikai betegségek kialakulásának valószínűsége nő, hanem az életképes petesejtek száma is csökken.

Korábbi terhességek, illetve vetélések

Sajnos a korábbi vetélések növelik a lombik program során a sikertelen embrió beültetések esélyét. A sikeres terhességek, amelyek korábban természetes, vagy mesterséges úton jöttek létre és belőlük egészséges gyermek született ugyanakkor jótékonyan hatnak a kezelés esélyeire.

Súlyproblémák

A túlsúly és a kóros soványság egyaránt lehet akadályozó tényező a fogantatásban. Törekedjünk egészséges életmód kialakítására és a megfelelő testsúlyunk fenntartására vitaminokban és tápanyagokban gazdag étrend kialakításával, illetve rendszeres, nem megerőltető mozgással. Jó választás lehet például a séta, vagy a jógázás, ami kellően átmozgatja a testünket és fokozza a vérkeringést az alhasi régióban is.

Stressz

A stressz köztudottan számos negatív hatással bír a szervezetünkre és akár a termékenységet is befolyásolhatja. A lombik program során különösen fontos gondoskodnunk a megfelelő stresszkezelésről. Sok leendő kismama veszi ezért igénybe pszichológus, vagy coach segítségét az eljárás alatt.

Káros szenvedélyek

A dohányzásról és alkoholfogyasztásról nemcsak a kezelés alatt, hanem ha lehet, már előtte legalább három hónappal érdemes lemondani. Amellett, hogy károsan hathatnak a fejlődő baba szervezetére ugyanis teljesen meg is akadályozhatják a fogantatást.

Mivel minden eset egészen egyedi, ha szeretnénk elősegíteni a lombik program sikerét, kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát, aki személyre szabott tippekkel tud ellátni.

endometriózislombiklombik programlombik program sikeremeddőségmeddőség okaiovuláció