Lombik program után: Mire számítsunk, ha mesterségesen fogan a baba?
A gyermekre vágyó párok számára nagy segítséget nyújtanak a mesterséges megtermékenyítési eljárások, amelyek közül az inszemináció és a lombik program a két legelterjedtebb hazánkban. Attól függően, hogy milyen úton fogan a baba, illetve milyen tényezők befolyásolják a természetes fogantatás menetét, még a viszonylag magas sikerrátával rendelkező lombik program útján létrejött terhesség során is léphetnek fel komplikációk. A mesterségesen létrejött terhességek emiatt többnyire automatikusan a veszélyeztetett kategóriába kerülnek.
Cikkünkben részletesen kitérünk majd arra, mit is jelent ez pontosan, illetve van-e rá mód, hogy bármivel elősegítsük a beültetett embrió megtapadását és csökkentsük komplikációk esélyét.
Az embriótranszfer folyamata
A lombik program utolsó lépéseként megtörténik a laboratóriumi körülmények között létrejött embriók beültetése. Ennek során egy vékony csövön keresztül juttatják az embriókat a méhbe, ami nem jár különösebb fájdalommal és kellemetlenséggel, így altatás nélkül végezhető.
Az első néhány eljárás során rendszerint egy-egy, amennyiben pedig nem jár sikerrel a kezelés, vagy a leendő kismama kora indokolja, két embrió kerül egyszerre beültetésre. Ezzel csökkenthető az ikerterhességek kialakulásának esélye, ami tovább fokozhatja a lehetséges komplikációk, illetve koraszülés veszélyét.
Mi történik a fel nem használt embriókkal?
A lombik program részét képező petefészek stimuláció során legalább 5-7 egészséges, érett petesejt leszívása a cél, vagyis a beültetés után jó eséllyel döntenünk kell majd a fel nem használt embriók sorsáról. Sokan választják ekkor az embriófagyasztást, aminek köszönhetően a megtermékenyített petesejtek egy későbbi lombik program során újra felhasználhatóak. Ezáltal megkímélhetjük magunkat a petesejt leszívás kellemetlenségeitől, illetve értékes időt nyerhetünk, amennyiben nem lenne sikeres elsőre a beültetés.
Az embriók fagyasztása úgynevezett vitrifikációval történik, amely során először egy fagyvédő oldatban inkubálják őket, majd folyékony nitrogénbe merítik. A sejtek így olyan gyorsan hűlnek le, hogy a bennük lévő víznek nincs ideje jégkristályokká alakulni, vagyis nem károsul a sejtszerkezet. A felolvasztás után így megőrzik életképességüket és a friss embriókhoz hasonló sikerrel ültethetőek be.
A fagyasztás módjáról, illetve időtartamáról érdemes a beültetést végző intézménynél érdeklődni. A meddőségi kezelésben részt vevő pár kérésére általában 5-10 évig tárolják a lefagyasztott embriókat, de volt már rá példa, hogy több mint 20 évig tartó fagyasztás után született egészséges kisbaba lombik programból.
A fel nem használt embriók sorsáról csak a pár mindkét tagjának beleegyezésével születhet döntés. Ez vonatkozik a fagyasztásukra, megsemmisítésükre, illetve felhasználásukra is.
A beültetés utáni 2 hét a legfontosabb?
A lombik program részét képező hormonális kezeléseknél, illetve az altatásban végzett petesejt leszívó műtétnél sokan megterhelőbbnek érzik a beültetés utáni első két hetet. Ez az az időszak, amikor nem tehetünk mást, csak várakozhatunk. Ezután végezhető el az első terhességi teszt, amiből a legtöbb klinikán az egyszerű, otthon is használható gyorstesztet is elfogadják, van azonban, ahol ragaszkodnak a vérvizsgálathoz a beavatkozás sikerének megállapításához.
Ezt akkor is javasolt elvégezni, ha a vizeletből már kimutatható a HCG hormon szintje, vagyis pozitív a teszt eredménye, mivel a vérvizsgálat pontosabb értékeket adhat. A progeszteron szintje pedig közvetlenül is hatással van a terhesség sikerességére és csak vérmintából mutatható ki.
Hasznos tanácsok erre az időszakra
- Igyekezzünk nyugodt, stresszmentes környezetet teremteni
A beültetés után érdemes kivenni néhány nap szabadságot, hogy valóban semmi ne zavarja a nyugalmunkat, de amennyiben nem megerőltető fizikai munkát végzünk, nem szükséges végig távol maradni a munkától. Mivel ez az időszak egyébként is feszültséggel teli azonban igyekezzünk minél inkább csökkenteni a lehetséges stresszforrásokat.
- Mozogjunk mértékkel
Amennyiben az orvos mást nem tanácsol, nem szükséges ágynyugalmat tartanunk. Az egészséges vérkeringésnek nagy szerepe van az embriók megtapadásában, ezért mérsékletes mozgásformákkal, például sétával, kismama jógával érdemes gondoskodni róla.
- Legyünk türelmesek és megértőek, főleg önmagunkkal
Ebben az időszakban a hormonok hullámzása miatt sokan panaszkodnak hangulatingadozásra, illetve rosszullétek is előfordulhatnak.
- Figyeljünk oda a megfelelő folyadékfogyasztásra
Fontos, hogy gondoskodjunk szervezetünk hidratáltságáról, így figyeljünk oda, hogy naponta legalább 2,5 – 3 liter folyadékot fogyasszunk. A jó minőségű tisztított víz, a kókuszvíz, illetve az ananászlé is jót tehet. Ügyeljünk azonban a gyümölcslevek cukortartalmára is és igyekezzünk természetes, hozzáadott cukor nélkül készült italokat választani.
- Foglaljuk el magunkat
Érdemes egy előre összeállított tervvel készülni erre a két hétre. Állítsunk össze egy listát arról, hogy mit szeretnénk csinálni, így könnyebben elvonhatjuk figyelmünket a várakozás okozta stresszről és bizonytalanságról. Nyugodtan találkozhatunk ismerősökkel, barátokkal, családtagokkal is, illetve bátran kérjük szakember segítségét kérdéseink megválaszolásában, vagy ha úgy érezzük, hogy segítségre van szükségünk a stresszkezelésben.
A lombik program és a veszélyeztetett terhesség
Ha sikeres volt a beültetés, a mesterséges megtermékenyítéssel létrejött terhességek esetén általában a veszélyeztetett terhességre jellemző vizsgálatok és protokoll kerül érvénybe. Ez gyakoribb és részletesebb kivizsgálást, illetve terhesgondozást jelent, ami a spontán vetélés, illetve koraszülés esélyét hivatott csökkenteni. Mivel nem természetes úton jött létre a terhesség, a hormonháztartás külső támogatására és szinten tartására is szükség lehet, amiről rendszeres vérvizsgálatokkal győződnek meg az orvosok. Annak érdekében, hogy csökkentsük a terhesség folyamán fellépő komplikációk esélyét törekedjünk egy egészséges és vitaminokban gazdag étrend kialakítására, mozogjunk rendszeresen, de mértékletesen és mindenekelőtt tartsuk be orvosunk utasításait.