Fogamzásgátlás méhen belül – akár hormon nélkül
Ha a fogamzásgátlók szedése ellenjavallt számunkra, milyen hormonmentes módjai vannak méhen belül a fogamzásgátlásnak?
Mikor érdemes hormonmentes fogamzásgátlót választani?
Mennyire megbízható egy fogamzásgátló?
Méhen belüli fogamzásgátlás hormonmentesen
A fogamzásgátló tabletták teljesen megreformálták az életünket és a családtervezés folyamatát. Segítségükkel megelőzhetővé váltak a nem tervezett terhességek, illetve a hosszútávú kapcsolatok egyik első számú fogamzásgátló módszerévé váltak az évek során.
Mivel mesterséges hormonok segítségével befolyásolják szervezetünk működését és a peteérés folyamatát, egyre többen igyekeznek kerülni a használatukat. Illetve előfordulhatnak olyan esetek is, amikor egyáltalán nem javasolt a szedésük számunkra.
Cikkünkben ezért összegyűjtöttük a hormonmentes alternatívákat, különös tekintettel a méhen belüli fogazmásgátlás módszereire. Vizsgáljuk azt is, ezek vannak-e annyira hatékonyak, mint a hormonális készítmények.
Mikor érdemes hormonmentes fogamzásgátlót választani?
Szabadon választhatjuk a hormonmentes fogamzásgátlás módszerét akkor is, ha az alábbi kórképek egyike sem áll fenn az esetünkben. Habár nincs rá bizonyíték, hogy a hormonális készítmények befolyásolnák a termékenységet, sokan ódzkodnak tőlük a peteérésre gyakorolt hatásuk miatt.
Mások a súlygyarapodástól, vagy épp a bőrproblémáktól tartanak, amelyek gyakori mellékhatások voltak a régebbi készítmények esetében, de manapság már elenyésző esetben fordulnak elő.
Érdemes azonban kimondottan kerülni a hormonális fogamzásgátlók használatát, ha fennáll a trombózis hajlam, bizonyos ér- és májbetegségek, cukorbetegség, magas vérnyomás vagy épp epilepszia.
Ha nálunk nem is, de a családunkban korábban előfordult már valamelyik az említett betegségek közül, szintén dönthetünk a hormonmentes megoldások mellett, ezzel csökkentve a későbbi problémák kialakulásának esélyét.
Negyven éves kor felett szintén kockázatosabbnak minősülhetnek a hormonális fogamzásgátlók. Mielőtt döntenénk azonban érdemes megvitatni a kérdést nőgyógyászunkkal.
Az első fogamzásgátló felírása előtt egyébként is rutin kivizsgálásnak számít a trombózis hajlam vizsgálata, mivel a hormon készítmények növelhetik a vérrögök kialakulásának veszélyét.
Ha nem élünk rendszeres nemi életet, például tartós párkapcsolatban, szintén előnyösebbek lehetnek a hormonmentes fogamzásgátlók. Az alkalmai együttlétek esetén azért is érdemes például óvszert használni, mert ez az egyetlen eszköz, ami véd a szexuális úton terjedő betegségek ellen is.
Mennyire megbízható egy fogamzásgátló?
A fogamzásgátló módszerek megbízhatóságát a Pearl-index segítségével számíthatjuk ki, illetve hasonlíthatjuk össze. Ez azt jelzi, hogy 100 nőnél 1 évig tartó megfigyelés alatt hány esetben jött létre terhesség az adott fogamzásgátló módszer használata mellett. Viszonyításképpen a védekezés nélküli együttlétek Pearl-indexe 85%, a megszakított közösülésé 22%, a hormonális fogamzásgátló tablettáké pedig 9%.
Egy-egy módszer eredményessége attól is függ, hogy mekkora odafigyeléssel alkalmazzuk. Habár a megszakított közösülést csak kevesen tudják tökéletesen csinálni, mivel a legnagyobb önuralom ellenére is juthatnak a hüvelybe spermiumok már a magömlés előtt is.
A naptár módszer egy kicsit jobban kiszámítható, habár fél-egy év felkészülést is igényelhet, hogy hozzávetőleges pontossággal tudjuk megállapítani peteérésünk időpontját. Lényege, hogy a ciklus közepe előtti héten és az azt követő néhány napban kerülni kell a védekezés nélküli együttléteket, mivel ilyenkor vagyunk a legtermékenyebbek.
Méhen belüli fogamzásgátlás hormonmentesen
A méhen belüli eszközök a leghatékonyabb fogamzásgátlók közé tartoznak. Ezekből is létezik hormonális és hormonmentes verzió, illetve több típust is megkülönböztethetünk közöttük. Előnyük magas hatékonyságukon túl, hogy több évig is bent maradhatnak, így kizárhatjuk az olyan hibákat, mint az óvszer kilyukadása, a tabletta elfelejtése, a nem megfelelő használatból eredő problémák, illetve a spontaneitás elvesztése.
A hormonmentes fogamzásgátló készítmények, mint a pesszárium, az óvszer vagy a spermicid krémek használata előkészületet igényel. A kellemetlen viselet mellett ezért sokan panaszkodnak rá, hogy elveszik az együttlétek spontaneitását, mivel 6 órával, 20 perccel vagy közvetlenül az aktus előtt gondoskodni kell az alkalmazásukról. Ez a hibahatárt is megnöveli, hiszen ilyenkor általában kapkodunk, de legalábbis nem akarunk még órákat várni a biztonságos együttlét előtt.
A méhen belüli fogamzásgátlókat ezzel szemben a nőgyógyász helyezi fel egy néhány perces eljárás keretében. Ez járhat némi kellemetlenséggel a hölgyek számára, de mellékhatások nélkül ezek az eszközök 5-7 éven keresztül is hatékonyan kiválthatják hatásukat. Rendszeres ellenőrzést igényelnek azonban, ezért mindenképp oda kell figyelni a szűrővizsgálatok betartására!
Spirál
Méhen belüli fogamzásgátló eszköz, ami lehet hormontartalmú és hormonmentes is. Általában rézből, vagy arany-réz, illetve réz-ezüst ötvözetből készül. Hatását úgy fejti ki, hogy megakadályozza a petesejt beágyazódását a méhnyálkahártyába, illetve állandó, alacsony szintű gyulladást vált ki a méhben. Használata mellett a teherbe esés valószínűsége 0,8-0,6%-ra csökken.
Fogamzásgátló implantátum
A spirálhoz hasonlóan méhen belüli hormonmentes fogamzásgátló eszköz. Hatását is hasonlóan fejti ki, csakhogy fém helyett műanyagból készül. Egy nagyjából gyufaszál méretű műanyag rudacska, amit akár 5 éven keresztül is viselhetünk. Pearl-indexe mindössze 0,05%, vagyis az egyik leghatékonyabb módszer a nem kívánt terhességek elkerülésére.
Rézgyöngy fogamzásgátló
Az újabb eszközök közé tartozik, de a spirálhoz hasonlóan, viszont kevesebb kellemetlen panasszal fejti ki hatását a méhen belül. Gömb alakú formájának köszönhetően kitölti a méhűrt, nincsenek éles végei, így kisebb az esélye az erős vérzésnek, vagy a görcsös menstruációnak. Pearl-indexe 0,1-1,4% közötti, így hasonlóan hatásos, mint a fentebb említett két módszer.
Ha fogamzásgátló kiválasztása előtt állunk, vagy most készülünk váltani, mindig kérjük ki nőgyógyászunk véleményét a lehetőségeinkkel kapcsolatban. Igényeinknek, elképzeléseinknek és kórelőzményeinknek megfelelően ő segít majd a legjobb döntés meghozásában.