Méhen kívüli terhesség jelei és kezelése

Méhen kívüli terhesség: mikor derül ki és mit tehetünk utána?

A várandósságoknak csupán alig 0,8-1%-a esetében alakul ki méhen kívüli terhesség. Ahogy nevéből adódik, akkor beszélhetünk erről, ha a megtermékenyített petesejt nem a méhben, hanem azon kívül, például a petevezetőben ágyazódik be. Mivel ez súlyos következményekkel jár és már azelőtt problémát okozhat, hogy az anyában egyáltalán tudatosulna a terhesség ténye, fontos, hogy minél hamarabb észrevegyük a rá utaló jeleket.

A méhen kívüli terhesség okai

Méhen kívüli terhesség teljesen egészséges felnőtt nőknél is kialakulhat, habár ennek esélye nagyon alacsony. Vannak azonban olyan kórelőzmények, amelyek fokozott odafigyelést igényelnek, mivel növelhetik a komplikációk kockázatát.

 

Ezek közé tartoznak:

  • a petefészekciszták, miómák,
  • a korábbi kismedencei gyulladások,
  • a petevezetéken végzett korábbi műtétek,
  • a méhen belüli fogamzásgátló eszközök.

Növelheti még a probléma esélyét a vékony petevezető is, mivel az esetek döntő többségében ide ágyazódik be a méhen kívüli embrió.

Ennek oka, hogy a tüszőrepedést követően a petesejt a legtöbb esetben már a petevezetőben meg is termékenyül. Ezután az osztódó petesejt a petevezető csillószőrei segítségével tovább halad a méh felé. A korábbi műtét hatására keletkezett hegesedés, az esetleges ciszták, vagy a szűk petevezető miatt azonban megtapadhat.

Meg lehet előzni a méhen kívüli terhességet?

Sajnos a méhen kívüli terhességet sem biztosan előrejelezni, sem megelőzni nem lehet. A legjobb, amit tehetünk, hogy odafigyelünk szervezetünk jelzéseire és, ha arra gyanakszunk, hogy teherbe estünk, otthon végezhető gyorsteszt és orvosi vizsgálat segítségével igyekszünk minél hamarabb megbizonyosodni róla.

Egy egyszerű ultrahang segítségével akár már a terhesség 5. hetétől megállapítható, hogy jó helyre ágyazódott-e be a megtermékenyült petesejt, de akár már ezt megelőzően lehetnek intő jelek.

A méhen kívüli terhesség jelei

Terhességre utaló általános jelek

Ha ezek közül egyszerre többet is tapasztalunk, mindenképp érdemes terhességi tesztet végeznünk, hogy megerősítsük, vagy kizárjuk a várandósságot.

  • Reggeli rosszullétek,
  • Gyakori hangulatváltozások,
  • Fáradtság, kimerültség,
  • Érzékenység az illatokra, ízekre,
  • Gyakori vizelési inger,
  • Elmaradt menstruáció,
  • Mellfeszülés.

Kávéalj szerű vérzés

A méhen kívüli terhesség és a korai vetélés egyik leggyakoribb jele a barnás színű, úgynevezett kávéalj szerű vérzés. Ha a menstruáció elmaradt, a terhességi teszt pozitív lett és később ezt tapasztaljuk, mindenképp keressük fel nőgyógyászunkat a tünetekkel.

Hasi és deréktáji fájdalmak

A petevezetékben megtapadt magzatok többsége a fejlődés korai fázisaiban elhal, így előfordulhat, hogy észre sem vesszük a problémát. A figyelmeztető jel ilyenkor a ciklustól eltérő vérzés lehet, amivel a megvastagodott méhnyálkahártya távozik.

Ha azonban az embrió fejlődésnek indul a petevezetékben, komoly károkat és akár belső vérzést is okozhat. A méhen kívüli terhesség egyik első figyelmeztető jele így az alhasi fájdalom lehet, ami húzó jellegű derékfájdalommal, végbél fájdalommal társulhat. Mivel az embrió növekedésével feszíteni kezdi a petevezeték falát, először ezt kezdhetjük érezni, ha pedig nem hal el magától, átrepesztve azt belső vérzést is okozhat.

A hirtelen vérvesztés tünetei látható fizikai sérülés nélkül

Ide tartozik a heves szívdobogás, a vérnyomás csökkenése, az émelygés és a szédülés, a vérzés, a hirtelen rosszullét és az ájulás is. Ha a hirtelen vérvesztés tüneteit érezzük magunkon, azonnal kérjünk segítséget! Amennyiben a tünetek a várandósság jeleivel társulnak, esetleg feltevésünket korábban már pozitív terhességi teszt is megerősítette, előfordulhat, hogy méhen kívüli terhességről van szó. Ezt közöljük a segélyhívóval, vagy a helyszínre érkező szakemberrel is!

Mit tegyünk, ha méhen kívüli terhességre gyanakszunk?

Ha késik a menstruációnk, érdemes otthon terhességi tesztet végezni, ez a vizeletből a HCG hormon kimutatásával képes akár már a várandósság korai időszakában pontos eredményt adni. Pozitív terhességi teszt esetén minél előbb igyekezzünk felkeresni nőgyógyászunkat, aki laborvizsgálattal, vagy ultrahangos vizsgálattal is megerősítheti azt.

A terhesség korának megállapításában egy terhességi kalkulátor is segíthet. Ebben az utolsó menstruáció kezdő napjának és a ciklus hosszának megadásával számolhatjuk ki, feltehetően a terhesség hányadik hetében járunk.

A méhen kívüli terhesség megállapítását szakorvos végezheti, aki az esetleg szükséges kezelésről is dönthet, így ne halogassuk a látogatást nőgyógyászunknál!

A méhen kívüli terhesség diagnosztizálása

Az utolsó menstruációtól számított ötödik hét után általában már ultrahangos vizsgálattal bizonyítható a terhesség ténye. Vagyis elég, ha egy hetet késik a ciklusunk. Emiatt fontos, hogy minél előbb keressük fel szakorvosunkat.

Ha a terhességgel minden rendben van, az ultrahangon a méhüregben már látható a petezsák. Akkor sem biztos még azonban a méhen kívüli terhesség, ha a magzat számított kora ellenére a felvétel nem mutat semmit. Ilyenkor viszont további vizsgálatokra van szükség. A kismama kórelőzményének ismeretével, hogy volt-e korábbi alhasi, esetleg petevezeték műtéte, kismedencei gyulladása, vagy ismert endometriózisa, az orvos elkezdheti a diagnózis felállítását.

Ebben fontos szerepet játszanak a néhány naponta megismételt vérvizsgálatok, amelyekből pontosabb képet kaphatunk a terhesség lefolyásáról. A HCG hormon szintjéből következtethetünk rá, hogy egészségesen fejlődik-e az embrió, elhalt, vagy esetleg méhen kívüli terhességről van-e szó. Ezen kívül további ultrahang és képalkotó vizsgálatok, például laparoszkópia segítheti az orvosok dolgát.

A méhen kívüli terhesség kezelése

Ha igazolódott a méhen kívüli terhesség, akkor annak az azonnali megszüntetése szükséges. Ez a várandósság nagyon korai szakaszában, az utolsó vérzéstől számított 5-6 héten belül sejtosztódást gátló szerrel gyógyszeres kezeléssel is lehetséges. A 6. hét után általában már műtéti beavatkozásra van szükség, mivel átszakadhat a petevezeték, erek sérülhetnek és belső vérzés alakulhat ki, ami életveszélyes helyzetet okozhat.

Fontos tehát, hogy ha késik a menstruációnk, a terhesség jeleit érzékeljük magunkon, például reggeli rosszullétek, gyakori vizelési inger, vagy hangulatingadozások képében, végezzünk otthoni terhességi tesztet. Ha pedig ez pozitív lett, minél hamarabb keressük fel nőgyógyászunkat!

alhasi fájdalomhirtelen vérvesztésméhen kívüli terhességterhességvérzés