Milyen tényezők befolyásolják, hogy mennyire könnyen alakul ki a mellrák?
- Az életkor. Ahogy az ember öregszik, egyre nagyobb veszélynek van kitéve. Harmincöt éves kor alatt a betegség ritka, azonban afelett az esélye minden évtizedben a kétszeresére nő.
- A magas ösztrogénszint. A tartós, ösztrogénnel végzett terápia (pl.: fogamzásgátló tabletta szedése) növeli a kockázatot.
- Az elhízás. Ennek az az oka, hogy a szervezetben lévő zsírszövetek növelik az ösztrogénszintet, mivel hatással vannak ennek a hormonnak az anyagcseréjére.
- Az alkoholizmus szintén növeli az ösztrogénszintet. (Ezért van az, hogy a túl sok alkoholt fogyasztó férfiaknak menő a mellük…)
- Az átlagnál magasabb kockázatnak vannak kitéve azok, akiknek hamar jött meg az első menstruációjuk (azaz 12 éves kor előtt), vagy későn (55 éves koruk után) jött el a klimax.
- A szülés. Azoknál, akik nem vagy 30 év után szültek, nagyobb eséllyel alakul ki a mellrák, és azok is nagyobb veszélynek vannak kitéve, akik nem tudtak szoptatni.
- Sokak szerint a helytelen táplálkozás sem tesz jót. A tartósítószerekkel dúsított készételek imádata, a kevés zöldség és gyümölcs, valamint rost fogyasztása kedvez a mellrák kialakulásának.
- A genetika. Azoknál, akiknek a rokonai között előfordult a mellrák, sokkal nagyobb eséllyel alakul ki. Ennek a genetikai mutáció az oka, az úgynevezett BRCA-1 és 2 gének sérülése, amelynek hatására a sejtek átalakulnak, elszaporodnak és daganatot alkotnak. Ez lehet örökletes, de kialakulását okozhatja valamilyen külső hatás, például sugárzás is.
A fentiek valamelyike igaz rád, vagy akár egyszerre több pont is? Nem mondom, hogy elkezdhetsz aggódni, viszont érdemes mindig gondosan leellenőrizni melleid állapotát, valamint évente elvégezni a szűrést. Ezt persze akkor sem szabad elhanyagolni, ha a fenti tényezők egyike sem jellemző rád – hiszen minek kockáztassunk? Vigyázz magadra!