A néhány óráig tartó hasi fájdalomtól egészen az egy napnál hosszabban tartó súlyos, erős fájdalomig tarthat a menstruációs görcs okozta baj. Akármilyen hosszan is áll fenn a fájdalom, a gond éppen eléggé tönkreteheti a nő napját, miközben a munkahelyen, otthon, családi körben muszáj lenne helyt állni.
Miért fáj?
A fájdalmas menstruációnak két formáját különböztetjük meg: az elsődlegeset és a másodlagosat.
Az előbbi csoportba tartozók elsősorban a pubertáskorban élik meg a fájdalmat, miután jelentkezett az első menstruáció. Az oka nem teljesen tisztázott, de az biztos, hogy nem szervi betegség áll a hátterében. A másodlagos zavar esetén viszont már szervi betegség a ludas, endometriózis, kismedencei gyulladás vagy mióma lehet a probléma. Természetesen a krónikus, folyamatosan és hosszan megjelenő fájdalmak esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiszűrjük a bajt, ám mi magunk is tehetünk azért, hogy ne a menstruációs görcs okozta fájdalom töltse ki a menzesz napjait.
Hogyan éljük túl a menstruációs görcsöket?
Nem szabad hagyni, hogy a menstruációs görcs magunk alá gyűrjön minket, különösen, ha számos tuti tipp van a fájdalom enyhítésére. A meleg minden formában jó hatással van a fájdalomra, a melegvizes palack pedig kimondottan hatékonyan enyhíti a menstruációs görcsöket.
A jóga keretében végzett nyújtógyakorlatok szintén sokat segítenek, különösen mert a légző gyakorlatokkal a testben lévő feszültség is könnyebben feloldódik. Első hallásra a víz, a gyógyfürdő talán egészségtelennek hallatszik a menstruáció idején, pedig az ásványi anyagokat tartalmazó gyógyfürdő szintén görcsoldó hatással bír.
Ne felejtsük el a helyes táplálkozás jelentőségét: a sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű termék, továbbá a fehér húsok fogyasztása pozitív hatással van a menstruációs görcsök enyhítésére, s hasonló célt szolgálnak a gyógyteák is.
Néha kell a gyógyszer
Előfordulhat, hogy a különböző természetes módok fabatkát sem érnek a menstruációs görcsök oldásában, ilyenkor viszont érdemes fájdalomcsillapító gyógyszereket szedni – persze csak mértékkel. A vitaminkészítmények ugyancsak alkalmasak arra, hogy enyhítsék a fájdalmat. Az említett készítmények vény nélkül kaphatók, ám a rendszeres használatuk semmiképpen sem javallott.
Mozgásra fel!
A legtöbb nő a menstruációs görcsök idején legszívesebben magzatpózba gömbölyödve feküdne az ágyában, pedig a mozgás sokat segít: a tempós séta vagy az aktív sport felgyorsíthatja a menstruációt, így enyhül maga a fájdalom is, ráadásul a mozgás javít a közérzeten. Vannak kimondottan a menstruációs panaszok idejére kifejlesztett intimtorna gyakorlatok, amelyek kimondottan hasznosak.
Mindenkinek más a fájdalomtűrési küszöbe, így kinek-kinek magának kell mérlegelni, mennyiben drasztikusak a menstruációs görcsei, mindenesetre az orvos felkeresése előtt még van néhány lehetőségünk arra, hogy segítsünk magunkon.