A legtöbb fiatal lány szorongást, vagy akár rettegést érez élete első nőgyógyászati vizsgálata előtt. Félnek a kiszolgáltatottság érzésétől, és attól is, hogy a vizsgálat fájdalommal jár majd. Ha pontosan tudod, mire számíthatsz a nőgyógyászati vizsgálaton, akkor a szorongásod mértéke csökkenni fog.
A nőgyógyászati vizsgálat beszélgetéssel indul
Szerencsére a nőgyógyászati vizsgálat nem azzal indul, hogy rögtön hozzákezd az orvos a nemi szerveid megvizsgálásához. Valószínű, hogy előtte részletesen kikérdez a korábbi és jelenlegi egészségügyi problémákról, és a menzeszeddel, szexuális életeddel kapcsolatban is tehet fel kérdéseket. Ha mondod neki, hogy először vagy nőgyógyászati vizsgálaton, akkor jó esetben részletesebben elmagyarázza, mit miért csinál.
A nőgyógyászati vizsgálat menete
A vizsgálathoz először is le kell vetkőznöd majd deréktól lefelé. Ezután rá kell ülnöd a nőgyógyászati vizsgálószékre – félfekvő helyzetben, széttárt combokkal. A nőgyógyász ekkor vizuális, külső vizsgálatot végez, így ellenőrzi, hogy tapasztal-e esetleges rendellenességeket, vagy fertőzésekre utaló nyomot. Ezután következik a belső vizsgálat, amely során a nőgyógyász a hüvelybe vezet egy hüvelytükör nevű apró eszközt. Ha még szűz vagy, mindenképp szólj neki, nehogy megsértse a szűzhártyád.
A nőgyógyász ellenőrzi a hüvelyfalat és a méhnyakat, és ha rákszűrést is végez, akkor kenetet vesz a méhnyak és a méhfelszín területéről. Ezek a vizsgálatok némi kellemetlen érzetet okozhatnak, de fájdalmat nem. Ha bármikor a nőgyógyászati vizsgálat közben úgy érzed, hogy bármi meghaladja a tűréshatárodat, nyugodtan szólj az orvosnak. Alaposabb, úgynevezett kolposzkópos vizsgálatra is sor kerülhet, ekkor a nőgyógyász egy nagyítószerű eszközzel még alaposabban is megvizsgálja a nemi szervet.
A nőgyógyász tapintás útját is átvizsgálja a méhet. Ez ijesztően hangzik, de fájdalommal ez sem jár. Fontos, hogy amennyire tudsz, próbálj meg ellazulni, így kevésbé lesz kellemetlen a vizsgálat. A méh tapintásos vizsgálatához a nőgyógyász az egyik kezével belenyúl a hüvelyedbe, a másik kezét pedig a hasad alsó részére teszi. Így megállapíthatja a méh helyzetét, illetve a méh és a petefészkek területén is kizárhatja az esetleges rendellenességeket.
Ezután a mellek vizsgálata következik, ez sem fájdalmas. A nőgyógyász áttapintja a mellek állományát, és a hónaljak területét is. Érdemes a mozdulatait megfigyelni, hogy ezután minden hónapban, a menstruáció végeztével magadnak is el tudd végezni a mellek önvizsgálatát. Ha a nőgyógyász úgy ítéli meg, ultrahangos vizsgálatot is végez, ez nem jár semmiféle kellemetlenséggel. Ezenkívül az is lehet, hogy vérvételt, vagy hormonvizsgálatot javasol.
Amennyiben nincs még saját nőgyógyászod, vagy szeretnél elmenni valaki máshoz, akkor a Foglalj Orvost portálon megtalálhatod a számodra legjobb (jó értékelések, hozzád közeli, kedvező árú vizsgálatok) nőgyógyászt!