A kismamákra számos vizsgálat vár a várandósság hónapjai alatt, amelyek közül az egyik az úgynevezett CTG, vagyis a magzat pulzusszámának mérése a méh összehúzódásával, valamint a magzat mozgásával egy időben. Erre a terhesség végén, a szülés előtti időszakban, rendszerint a 36. héttől, kerül sor, és számos fontos információt ad az orvosnak a magzatról. Ugyanis, ha a születendő gyermek oxigénhiányos állapotba kerül a méh összehúzódásakor, lassul a szívfrekvenciája, amelyet, ha időben észlelnek a vizsgálat során, elejét tudják venni a komolyabb problémák kialakulásának.
Mikor alkalmas elvégezni a vizsgálatot?
A rutin CTG-vizsgálatot mindenképpen akkor érdemes ellenőrizni, amikor a magzat aktív és mozgolódik, ugyanis így megfelelő mennyiségű tapasztalat nyerhető a kicsi állapotáról. Ha esetleg éppen alszik a vizsgálatra megbeszélt időpontban, érdemes „felébreszteni”, amelyhez rendszerint elég a pocak simogatása, esetleg egy kis mozgás a kismama részéről.
Hogyan zajlik a CTG-vizsgálat?
A vizsgálati eszköz az ultrahang elvén működik, egy vizsgálófej szükséges hozzá. Ezt a has azon pontjára helyezik, egy kis zselés anyaggal, ahol leginkább érzékelhető a magzat szívműködése, ezzel együtt pedig mérik a méh összehúzódását is. Nem kell aggódnod, ez a vizsgálat nem árthat sem neked, sem a babádnak, ráadásul teljesen fájdalommentes, viszont fontos információt ad orvosodnak, biztonságot pedig neked.
Hogy zajlik mindez magánrendelőben?
A Budapest belvárosában levő Uránia Medical Centerben is van lehetőség erre a vizsgálatra, kellemes, magánrendelői környezetben, szülésznő és szakorvos részvételével. A CTG-vizsgálat ára 8.000 forint alkalmanként, érdemes időpontot egyeztetni a klinika telefonszámán.