Az egészséges étrend szerepe a családtervezés alatt
Vannak bizonyos vitaminok és ásványi anyagok, amikre szüksége van egy leendő kismama szervezetének. A fogantatást tehát akár már egy egészséges étrend kialakításával is segíthetjük, ha megismerjük, pontosan mik azok az ételek, amiknek érdemes szerepelniük a mindennapi fogások között. Így nemcsak terhesvitaminokkal, hormonális készítményekkel és megfelelő időzítéssel, hanem életmódváltással is növelhetjük az esélyünket a szülővé válásra.
Fontos megjegyezni, hogy nemcsak a nők esetében van szerepe az egészséges táplálkozásnak. A férfiak megtermékenyítő képességét éppúgy befolyásolhatja, hogy milyen ételeket fogyasztanak, illetve hódolnak-e olyan káros szokásoknak, mint a dohányzás vagy az alkohol.
Érdemes időben életmódváltásba kezdeni
Ha babát tervezünk, érdemes legalább három hónappal azelőtt életmódváltásba kezdeni, hogy belefognánk a próbálkozásba. Azok számára, akik belevágtak a babaprojektbe, de a terhességi teszt több hónap után is kitartóan negatívat mutat, esetleg már lombik programban, vagy más mesterséges megtermékenyítési eljárásban is részt vesznek, szintén érdemes odafigyelni az egészséges étrendre. Vannak ugyanis olyan életmódbeli tényezők, amelyek jelentősen csökkenthetik a fogantatás esélyeit. Ezek gyakran az asszisztált reprodukciós eljárások sikerére is hatással lehetnek. Így, ha a családtervezés útján járunk, az egészséges életmód és étrend kialakítása fontos lépés.
Életmódbeli tényezők, amik gátolhatják a fogantatást
Súlyproblémák
Akár túlsúlyról, vagy épp kóros soványságról van szó, az egészséges testsúly fontos szerepet játszik a terhesség létrejöttébben és komplikációk nélküli lefolyásában. Gyakran már a szénhidrátok csökkentése és a gyors-, valamint készételek fogyasztásának mellőzése elég ahhoz, hogy beinduljon a fogyás. Ha babát tervezünk azonban mindenképpen kerüljük a koplalással és jelentős megvonásokkal járó diétákat. Ezek ugyanis olyan tápanyagoktól is megfoszthatják a szervezetünket, amikre szükségünk van a fogantatáshoz.
Kevés mozgás
Nemcsak az egészséges testsúly fenntartásában van szerepe a megfelelő mennyiségű mozgásnak. A testedzés, akár az olyan visszafogott mozgásformák is, mint a séta, vagy a jóga, gondoskodnak izomzatunk megfelelő állapotáról és fokozzák az alhasi és kismedencei vérkeringést, ami hatással lehet a reproduktív szervek egészséges működésére a férfiaknál és a nőknél egyaránt.
Káros szokások
Az alkoholfogyasztás és a dohányzás bizonyítottan rossz hatással van a termékenységre. A nikotin például csökkenti a spermiumok számát és minőségét, ezáltal kisebb eséllyel érik el az érett petesejtet, vagy lesz életképes a létrejött embrió.
Diéta babavárás előtt
Az alábbiakban olyan vitaminokat és ásványi anyagokat gyűjtöttünk össze, amelyek pótlása különösen fontos a leendő kismamák számára, akár természetes úton próbálkoznak, akár lombik programban vesznek részt.
Folsav
Első helyen említjük, mivel nemcsak a fogantatásban, hanem a baba egészséges fejlődésében is fontos szerepe van a folsavnak. Azon kívül, hogy növeli a termékenységet, csökkenti a vetélés kockázatát, valamint az idegcső záródási rendellenességek valószínűségét is. A terhesvitaminok egyik elengedhetetlen összetevője is, de számos természetes forrásból is pótolhatjuk. A gabonapelyhez, a spenót, a fejes saláta, a zöldbab és a brokkoli is magas folsav tartalommal rendelkeznek és a nyári ételek ízletes összetevőit képezhetik.
B-vitaminok
A B-vitaminok a hormonháztartás szabályozásában játszanak szerepet, hiányuk így közvetlenül is hatással lehet a termékenységünkre. A B6-vitamin alacsony szintje például progeszteron hiányhoz vezethet, ami a női ciklus második felében termelődik a szervezetben és az egyik elsődleges terhességi hormonnak számít.
A B-vitaminok természetes forrásai a teljes kiőrlésű gabonafélék, a zöld leveles zöldségek, a tojássárgája, a halak, valamint a diófélék is.
Vas
A vérszegénység komoly problémát jelent a nők körében, a vas szintjére ezért mindig érdemes odafigyelni. Egy átlagos laborvizsgálat számos hiányállapotra fényt deríthet, így segítségével pontosabb képet kaphatunk róla, milyen vitaminok és ásványi anyagok pótlására kell nagyobb figyelmet fordítanunk.
Nagy mennyiségben juthatunk vashoz például mák, cékla, olajos magvak és gomba fogyasztásával is. A vas felszívódását pedig segíthetjük ha C- és B-vitaminban gazdag ételeket, például paprika és citrusféléket is építünk étrendünkbe.
Csak mértékkel
Habár nem szükséges teljes mértékben lemondani róluk, vannak olyan élelmiszer típusok, amiket érdemes csak mértékkel fogyasztani. Ilyenek például a magas szénhidráttartalmú ételek, például a kenyér, de a cukorral is jobb csínján bánni. Mivel a felnőtt szervezet, ha érzékenység nem is alakul ki, de többségében nem reagál jól a tejtermékekre, érdemes ezeket is kerülni és helyettük például növényi tejféléket fogyasztani.
Hasznos vitaminok férfiaknak
C- vitamin
Az immunrendszer támogatásában az egyik legfontosabb vitamin, viszont nem érdemes túlzásba vinni a szedését. Mivel vízben oldódó vitaminról van szó, a felesleg egyszerűen felhasználás nélkül kiürül a szervezetünkből, így napi ajánlott adagja 100 mg körül mozog.
E- vitamin
Serkenti a spermaképződést és a szervezet általános jólétéhez is hozzájárul ez a nők körében szépségvitamin néven is ismert vitamin. Mivel azonban zsírban oldódó típus, különösen fontos odafigyelni az adagolására, mivel nem ürül ki olyan könnyen a szervezetből, hanem elraktározódik. Túl nagy mennyiségben pedig már káros is lehet. Ajánlott napi adagja ezért 300 mg körüli, amit étrendkiegészítők, olajos magvak, tengeri halfélék, például lazac, avokádó, illetve máj fogyasztásával is pótolhatunk.
Cink és szelén
A spermaképzésre szintén jótékony hatással van a cink (napi 66-500 mg) és a szelén (napi 100 – 300 mikrogramm) is, amelyeket legalább három hónapig érdemes alkalmazni annak érdekében, hogy valóban kifejthessék hatásukat.
Ha természetes módszerekkel egy év alatt sem sikerül teherbe esni, vagy attól tartunk, hogy a fogantatást hormonális, vagy egészségi okok akadályozhatják, forduljunk orvoshoz. Egy átfogó kivizsgálás során fény derülhet a probléma forrására és megfelelő kezeléssel, vagy lombik programmal a szülővé válás is elérhető közelségbe kerül.