Hogyan essek könnyen teherbe?

A teherbeeséshez szükséges idő mindenkinél más és más. Vannak, akik már attól terhesek lesznek, ha „csak” beszélnek róla, míg másoknak ez több időbe telik. Ha tippeket keres a könnyű és gyors teherbeeséshez, összeszedtünk néhány jó tanácsot.

Tartalom

1. rész

  • Mennyi idő alatt esek teherbe?
  • Mi segíti a teherbeesést?

2. rész

  • Az ovuláció fizikai tünetei
  • Tervezze meg az együttlétet
  • Egészséges életmód
  • Mikor kell orvoshoz fordulni

Mennyi idő alatt esek teherbe?

Természetesen nem lehet pontosan megmondani, hogy mennyi idő szükséges ahhoz, hogy várandós legyen.
Különböző kutatások kimutatták, hogy ha valaki abbahagyta a fogamzásgátlók használatát, akkor:

a párok:

  • 30%-a az első hónapban,
  • 75%-a 6 hónapon belül,
  • 90%-a 1 éveben belül
  • 95%-a 2 éven belül

teherbe esett.

Forrás: National Institutes of Health

A tanulmányok szerint a teherbe eséshez szükséges idő az életkorral is kapcsolatban van. A nők fogamzóképessége a 30-as éveik elején már picit csökken, majd 35 – 45 év között már jelentős csökkenés tapasztalható. Egy egészséges 30 éves korban lévő hölgynek körülbelül 20% esélye van a terhességre egy hónapon belül, míg 40 éves korig ez az esély menstruációs ciklusonként 5% alá csökken.

Forrás: American Society for Reproductive Medicine

Mi segíti a teherbeesést?

1. Mikor vagyok a legtermékenyebb?
Az ovuláció az a folyamat, amikor az érett petesejt kijut a petefészekből, 12 – 14 órán belül megtermékenyül a hímivarsejttel és beágyazódik a méhbe. A spermiumok megfelelő körülmények között a nemi érintkezés után öt napig élhetnek a női reproduktív rendszerben. A teherbeesés esélye akkor a legnagyobb, ha az ovuláció során a petevezetékben, élő spermiumok vannak.
Teherbe esni csak akkor lehet, ha az ovuláció előtti öt napon belül illetve az ovuláció napján megtörténik a közösülés (megtermékenyítés). Ha 28 napos a menstruációs ciklusa, akkor az ovuláció körülbelül 14 nappal a következő menstruációs ciklusa előtt történik, azaz a menstruációs ciklus első napja lesz az első nap, és a peteérés a 14. nap körül történik. Ez azt jelenti, hogy a legtermékenyebb napjai a 12. 13. és 14. nap, amit termékenységi ablaknak is neveznek.
Ha rövidebb a havi ciklusa, például 21 nap, akkor az ovuláció a 7. napon történik és a legtermékenyebb napjai az 5. 6. és a 7. nap.
Ha átlagos menstruációs ciklusa 35 nap, az ovuláció a 21. nap körül következik be és a legtermékenyebb napjai a 19. 20. és 21. nap.

2. Ovulációs kalkulátor
A gyors teherbeeséshez nagy segítség jelent az ovulációs kalkulátor, diagram vagy naptár használata, amelyek egyrészt segíthetnek meghatározni a termékenységi ablakot, másrészt időrendben követheti (ha egyáltalán szükséges), hogy milyen változékony a havi ciklus hossza és ezzel együtt, hogy változik a peteérés napja.

3. Ovulációs teszt
Az agyalapi mirigy az ösztrogén hormonszint növekedése miatt felszabadítja a luteinizáló hormont (LH) és elindul az ovulációs folyamat, amely során egy érett petesejt szabadul fel. A peteérési teszt az LH hormon szintjét vizsgálja. Az átlagos teszt érzékenységi szintje 25 mIU/ml és akkor mutat pozitív eredményt, ha a szervezet LH hormonszintje ezt az értéket meghaladja. Vannak érzékenyebb peteérési tesztek is, amelyek a növekvő LH szintet már a növekedési fázis elején is ki tudják mutatni, így több idő jut az együttlét megtervezéséhez.

szexteherbe esésteherbe esés gyorsanterhességterhesség jeleiterhességi tippek