Csíp a hüvelygél? Ezt jelenti

Mi van a fogamzásgátló hüvelygélben?

Hogyan lehet megelőzni az irritációt?

A hüvelygél egy olyan spermicid fogamzásgátló módszer, amelyet sok nő alkalmaz a nem kívánt terhesség megelőzése érdekében. Azonban előfordulhat, hogy a hüvelygél használata során kellemetlen csípő érzést tapasztalunk. Mi lehet az oka és hogyan előzhetjük meg?

A témához kapcsolódó cikkünkben bővebben is bemutatjuk a hüvelygélt. Itt csak annyit említenénk visszautalva, hogy a hüvelygél hatóanyaga a spermiumokat „lefegyverzi”,  úgymond mozgásképtelenné teszi és végső soron a megtermékenyítést gátolja.  Ezek az összetevők a nő szervezetére nézve ártalmatlanok, azonban előfordulhat, hogy a hüvelygél csípő vagy irritáló hatást vált ki használat után.

Éppen ezt a kellemetlen mellékhatást, vagyis azt, hogy a hüvely nyálkahártyáját irritálja a hüvelygél, vagyis csíp, sokan e fogamzásgátlószer kifejezett hátrányának tekintik. Ez az irritáció különösen azoknál jelentkezik, akik bőre általában érzékenyebben reagál a gyógyszerekre, vagy egyéb készítményekre.

Mi van a fogamzásgátló hüvelygélben?

A hüvelygél csípő hatása a hatóanyagok savas vagy bázikus jellegéből adódik. A spermicidek, amelyek a hüvelygél fő összetevői, gyakran tartalmaznak olyan vegyi anyagokat, amelyek megváltoztathatják a hüvely pH-ját. A pH-változás egyik következménye az irritációra való hajlam kialakulása, és a tényleges irritáció okozhatja azt az érzést, hogy a hüvelygél csíp.

Gyakori allergén a nonoxynol-9 (N-9), amely spermicidként a hüvelygél hatóanyaga. A nonoxynol-9 egy alkiléter-szulfát, amely felületaktív anyagként a spermiumok sejtfalát károsítja és a mozgását így ellehetetleníti. A spermiumok így nem jutnak el a méh felé, ezzel pedig a petesejt megtermékenyítése, vagyis a fogamzás valószínűsége jelentős mértékben csökken.

Többnyire ez az anyag vált ki irritációt vagy csípő érzést a kémiai hatása okán. Ezenkívül más összetevők is kiválthatnak allergiás reakciót vagy irritációt, például bizonyos színezékek, illatanyagok vagy tartósítószerek.

A hüvelygél csípő hatása egyénenként változó intenzitású lehet. Néhány nő egyáltalán nem tapasztalja ezt a tünetet, míg másoknál intenzívebb lehet. Ha valaki kellemetlenséget vagy csípő érzést tapasztal a hüvelygél használatakor, érdemes lehet más fogamzásgátló módszert kipróbálni vagy konzultálni a nőgyógyásszal.

Hogyan lehet megelőzni az irritációt?

Érdemes kipróbálni többféle hüvelygélt. Érdemes lehet összehasonlítani az összetételüket is.

Ezzel ki lehet szűrni, hogy melyik hatóanyag lehet a csípő érzés okozója. Ajánlott már célirányosan olyan hüvelygélt választani, amely kifejezetten érzékeny bőrre készült vagy egyszerűen nem tartalmazza azoktól az anyagoktól, amelyekre érzékenyek vagyunk.

Rendkívül fontos, hogy a hüvelygélt a használati utasításban foglalt javaslatok betartásával, vagyis megfelelő módon alkalmazzuk. A gél helyes beviteléhez használjunk applikátort vagy olyan eszközt, amely biztosítja, hogy mélyre benyúlva gondoskodjunk a hüvelygél egyenletes eloszlásáról a hüvely teljes felületén. Ügyeljünk arra, hogy a gél mélyen a hüvelybe kerüljön, és ne a külső bőrfelületekre.

Oda kell figyelni a hüvelygél alkalmazásánál az időzítésre is. A használati utasítás erre vonatkozóan is pontos útmutatást ad. Egyes termékek előírhatják, hogy mennyi idővel a közösülés előtt kell alkalmazni. Az időzítés betartása segíthet nemcsak minimalizálni a csípő érzést, hanem akár növelheti is a fogamzásgátló hatékonyságát.

Amennyiben a hüvelygél csípő hatása továbbra is problémát okoz, érdemes más fogamzásgátló módszerek használatát megfontolni. A nőgyógyász segít abban, hogy megismerjük ezek előnyeit és kockázatait. Az óvszer vagy a különféle hormonális fogamzásgátlók lehetnek olyan alternatívák, amelyek nem okoznak ilyen jellegű kellemetlenségeket.

hüvely Phhüvelyflóra egyensúlyhüvelygép csípspermicid hatású fogamzásgátló