A nők számára nem újdonság, hogy a vérzésnek van egy megszokott szaga. Előfordul azonban, hogy a megszokottnál erősebb és kellemetlenebb szagot érzünk a menstruáció idején magunk körül. Ezt kiválthatják különböző élethelyzetek, vagy az egészségi állapotunkban bekövetkező változások, esetleg fertőzés. Sorra vesszük azokat az okokat, amelyek fokozhatják a menstruációs vér kellemetlen szagát, ezzel segítünk eldönteni, hogy szükség van-e szakorvosi ellátásra.
Mire utalhat a megszokottól eltérő szag?
Vérrel együtt ürülő hüvelyflóra baktériumok
Mit tehetek a menstruáció idején a kellemetlen szagok csökkentéséért?
Kellemetlen szag szokatlan tünetekkel társulva figyelmeztető jel
Okozhat kellemetlen menstruáció szagot a szexuális úton terjedő betegség is?
„Edzőterem” szagú menstruációs vér
Mikor kell szakorvoshoz fordulni?
Mire utalhat a megszokottól eltérő szag?
Teljesen normális, ha a menstruációs vérnek enyhe szaga van. A menstruációs vér általánosan ismert fémes, édeskés illatát az adja, hogy a menstruációs vér hüvelyi nyákot és endometrium-sejteket is tartalmaz. A vérrel együtt ennek jellegzetes szaga van. A menstruáló nők tapasztalják, hogy hónapról-hónapra nagyjából azonos szagú a vérzésük.
Ha a megszokottól eltérő szagot észlelünk a menstruáció kapcsán, mindjárt arra gyanakszunk, hogy valami nem stimmel. A hüvelyünk állapotát, fertőzését jelzi az illatának a megváltozása. A kellemetlen szagok rendszerint fertőzésre utalnak.
Ilyen esetekben általában a szagok más tünetekkel is együtt járnak. A fertőzéseket rendszerint kíséri hüvelyi folyás vagy jellegzetes medencetáji fájdalom. Ez olyan jellegű kellemetlenség, amely eltér a normális menstruációkor már megszokott fájdalomtól.
Mindenképpen érdemes felkeresni a nőgyógyászt, és elvégeztetni a szükséges vizsgálatokat a tüneteink alapján.
Nézzük mi miatt lehet a szokásosnál erősebb a menstruáció szaga, és mit tehetünk ellene.
Vérrel együtt ürülő hüvelyflóra baktériumok
Jóllehet minden test más, az egészséges nő szervezetéből havonta ürülő vér a vas és réztartalma miatt fémes, a hüvelyi baktériumok miatt pedig édeskés illatú mindenki esetében. Menses idején a vérrel együtt a hüvelyből kiürül a „jó” laktobaktériumok egy része is. Ezért fokozottabban fennáll a bakteriális fertőzés veszélye a hüvely saját védelmi rendszerének meggyengülése miatt.
Adott ciklusban a menstruációs vér illatán érezhető, ha a hüvelyflóra bakteriális összetétele megváltozik. A hüvelyflóra egyensúlya, és ezzel a hüvelyváladékra jellemző pH, leggyakrabban az alábbi okok miatt borulhat fel:
- Hüvelyöblítés
- Dohányzás
- Hormonális változások szülést követően
- Menopauza időszakában bekövetkező változások
- Szexuális úton terjedő fertőzések
A megfelelő hüvelyi és szeméremtesti higiénia segít visszaállítani a hüvelyflóra egészségét és csökkenteni az intenzív szagokat a menstruáció idején.
Gyógyszertárban beszerezhető tesztekkel magunknak is tudjuk ellenőrizni a hüvely állapotát. A teszt eredménye megmutatja, hogy a hüvelyflóránk egészséges állapotú-e.
Ha a menstruációs vér már erős szagú, mindenképpen szükséges lépéseket tennünk a megfelelő hüvelyi higiénia érdekében (és ha ezek nem segítenek, forduljunk mindenképpen nőgyógyász szakorvoshoz).
- A szeméremtest tisztaságáról minden nap gondoskodni kell. A napi tisztálkodás alkalmával és a közösülést követően is rendkívül fontos, hogy vízzel mossuk meg alaposan az intim területet.
- Kerülni kell azonban a túl gyakori hüvelyöblítést, mert kimossuk vele a hüvely egészségéért felelős baktériumokat is a hüvelyváladékkal együtt.
- Viseljünk lehetőleg jól szellőző, pamut alsóneműt.
- Az új alsóneműt érdemes első viselés előtt kimosni.
Megnyugtató azonban a tény, hogy mások számára általában a menstruációs szagok nem érezhetők. A jó higiéniai gyakorlattal, gondos odafigyeléssel és körültekintéssel csökkenthetők még a megszokott menstruációs szagok is. A tisztaság érzése mindenképpen kellemesebbé és elviselhetőbbé teszi a menstruációd napjait.
Mit tehetek a menstruáció idején a kellemetlen szagok csökkentéséért?
A baktériumokat tartalmazó hüvelyváladékkal keveredő vérzésnek lehet „rothadásra” emlékeztető szaga, de ez természetesen nem annyira erős, hogy mások is érezzék. Kontroll alatt tudjuk ezt a kellemetlenséget tartani a gyakori betét- és tamponcsere segítségével.
A napi teendők miatt olykor nem tudunk magunkra kellőképpen odafigyelni, pedig a menstruáció rövid időszakában ez egyszerűen elengedhetetlen a komfort érzetünkhöz ezeken a napokon is.
Az „átható vérszag” olyankor érezhető, ha a tampon, kehely vagy a betét túl hosszú ideig marad bent vagy egyszerűen elfelejtetted időben eltávolítani. Különösen fontos a gondos odafigyelés azokban a ciklusokban, amikor erőteljesebb a vérzésünk. A meleg hónapokban rendkívül fontos a higiéniára odafigyelni, így elkerülhetjük a legtöbb menstruációval járó kellemetlenséget.
Az intimhigiéniai termékeket mindenképpen cserélni kell, hogy elkerüljük a kellemetlen fertőzéseket és a rossz szagot:
- tampon: a vérzés erősségétől függően érdemes minimum 2 óránként, legfeljebb 6 óránként cserélni az elhasznált tampont
- intim vagy menstruációs kehely: Minimum 12 óránként cserélni kell
- menstruációs bugyi: a kehelyhez hasonlóan minimum 12 óránként cserélni kell
- Intimbetét: a vérzés intenzitásától függően, de minimum három és legfeljebb 8 óránként tiszta betétet kell behelyezni a fehérneműbe.
A menstruációs vér szaga erősebb lehet a menstruáció kevésbé intenzív vérzéssel járó szakaszában, a vége felé, amikor már nem is kell olyan gyakran cserélni a betétet vagy tampont. Megeshet, hogy egyszerűen megfeledkezünk már ilyenkor a tamponról. Mindig győződj meg arról a menstruáció utolsó napján, hogy nem maradt tampon felhelyezve a hüvelyedben!
Kellemetlen szag szokatlan tünetekkel társulva figyelmeztető jel
Ha a menstruációd kellemetlen szagú, ezen felül pedig szokatlan tüneteket észlelsz, keresd fel az orvosodat. Lehet, hogy valami más áll a háttérben.
Ez különösen indokolt lehet akkor, ha a vérzés szaga jóval erősebb a megszokottnál és a haléra emlékeztet. Más gyakori szagokkal ellentétben ez az átható szag olyan egészségügyi problémára utalhat, amely miatt orvoshoz kell fordulni. Ez a szag leggyakrabban a bakteriális hüvelyfertőzésre utal.
A hal szagára emlékeztető kellemetlen menstruáció szag mellett bakteriális hüvelyfertőzésre utalnak az alábbi tünetek is:
- vizeletürítéskor és közösülés közben égő érzés,
- elviselhetetlen viszkető irritáció
- zöldes, szürkés és fehér hüvelyi folyás.
A bakteriális hüvelyfertőzés tüneteire utal a menstruáció erős hal szaga, de magát a bakteriális fertőzést nem a menstruációs ciklus okozza. Ez a hüvelyfertőzés a hüvelyben normális körülmények között is élő baktériumok túlzott elszaporodása miatt alakul ki.
A bakteriális hüvelyfertőzést okozhatja az immunrendszer túlműködése is, de főképp a szexuálisan aktív nők körében fordul elő gyakrabban. A gyakori hüvelyöblítés is növelheti a fertőzés kockázatát, mert gyengíti a hüvely védelmi rendszerét.
Amennyiben a szakorvos megállapítja a bakteriális vaginózist, antibiotikummal fogja kezelni a fertőzést. Ennek hatására elmúlik a fertőzés, de meggyengül a hüvelyflóra. A kezelés után fontos helyreállítani a hüvelyben a baktérium-flóra egyensúlyát. A következő menstruáció idején már biztosan nem fogunk kellemetlen szagokat észlelni.
Okozhat kellemetlen menstruáció szagot a szexuális úton terjedő betegség is?
Ha áporodott, genny szagú a menses, amelyet erős hüvelyfolyás is kísér, akkor van esély arra, hogy valamilyen nemi betegségre tettünk szert. Chlamydia, trichomoniasis vagy gonorrhea is lehet akár a kellemetlen szag okozója. Ha szexuális úton terjedő betegséggel fertőződtünk, ez a kellemetlen szag sajnos a menstruáció elmúlása után is marad velünk.
Ha valóban chlamydia vagy trichomoniasis okozza a rossz szagot, akkor ezeket a tüneteket is tapasztaljuk:
- sárga, zöldes vagy egyéb, a megszokottól eltérő színű hüvelyváladék, amely a menstruációs ciklusban keveredik a vérrel
- a menstruációs időszakon kívül is tapasztalható hüvelyi vérzés
- alhasi, a menstruációs görcsökre emlékeztető fájdalom
- viszketés, égő érzés, vagy egyenesen fájdalom a hüvelyben. Ezek a tünetek főként a vizeletürítés és a vaginális közösülés alkalmával erősebbek.
Sajnos a fentiektől eltekintve előfordul, hogy a szexuális úton terjedő betegségek egy részének egyáltalán nincsenek tünetei, sem fájdalommal, sem figyelmeztető szaggal nem járnak. Ilyen típusú betegségek diagnosztizálása esetén tilos az antibiotikumos kezelés idején bármilyen formában szexuális életet élni, mivel a kezelés teljes időszakában fertőző a beteg. A szakorvos engedélyével lehet elkezdeni újra a nemi életet.
„Edzőterem” szagú menstruációs vér
A menstruációs ciklusban a megfelelő higiénia hiánya miatt a vérzésnek sós hagyma szaga lehet, ami „edzőtermi izzadtságra” emlékeztet.
Fontos a rendszeres és megfelelő higiéniai szokások bevezetése ennek a tünetnek a megszüntetéséhez. Ennek része a tampon és betét rendszeres cseréje egy-két óránként. Alapfeltétele a menstruációval járó szagok kiküszöbölésének az alapos tisztálkodás. Zuhanyozás közben fordítsunk külön figyelmet a külső nemi szerv alapos megtisztítására. Használjunk kímélő tusfürdőt vagy intim mosakodógélt erre a célra. A szokványos tusfürdő nemcsak szárítja a szeméremtest érzékeny bőrét, hanem a pH-ját is felboríthatja.
Utazás vagy olyan programok közben, amikor nincs lehetőségünk alapos tisztálkodásra, az intim higiéniai törlőkendők vagy spray-k is segíthetnek átmenetileg javítani a helyzetet, de sokaknál irritációt okozhatnak ezek a termékek, főként mosdás hiányában.
Az illatosított intimbetét is jótékony hatású a kellemetlen vérszag elnyomására. Ezek is okozhatnak azonban irritációt.
Mikor kell szakorvoshoz fordulni?
A fenti megelőző intézkedések jelentősen javítják a helyzetet, a kellemetlen menstruációs szag, illetve a szagot okozó betegség ezektől nem szűnik meg. A szag és a szokatlan tünetek mindenképpen figyelmeztető jelzések. Keressük fel a nőgyógyász szakorvost, ha sárgás, szürkés vagy zöldes hüvelyi folyadék kíséri a megszokottnál erősebb vérzést. Kísérő tünet ilyenkor a hasi vagy medencetáji fájdalom és a korábban tapasztaltaknál erősebb görcs, esetleg láz.
Általánosságban elmondható, hogy amikor nőgyógyászati jellegű egészségügyi problémánk van, érdemes felkeresni a nőgyógyász szakorvost a tünetek mielőbbi kezelése és a gyógyulás érdekében.
A fentiek is alátámasztják, hogy jóllehet a legtöbb a menstruációhoz normális esetben társítható szag nem utal egyáltalán betegségre, bizonyos szagok jelezhetnek fertőzést. Az orvos tudja azonosítani és kizárni a komolyabb betegségeket, akár a medence gyulladást is.