Ha már eleged van abból, hogy bár nincsenek nőgyógyászati problémáid, mégis rendszertelen a menstruációd próbálj ki néhány módszert, amelyekkel helyre tudod akár magadnak is állítani a ciklusodat. Nem csupán biztonságosak, de segíthetnek abban is, hogy előre tervezhess a pontosan érkező menstruációddal.
Mit tekintünk rendszeresnek és mit rendellenes menstruációnak?
Mi okozhat rendszertelen menstruációt?
Menstruációs rendellenességeket kiváltó nőgyógyászati problémák
Célirányosan bevethető trükkök, amelyek rendszeressé teszik a menzidet
Mit tekintünk rendszeresnek és mit rendellenes menstruációnak?
Az egészséges menstruációs ciklus havi rendszerességgel, átlagosan 28 napos időszakonként zajlik le. Sajnos azonban sok nő esetében egyáltalán nem beszélhetünk rendszerességről, a menstruációja szempontjából. Gyakran fordul elő, hogy a normálisnak tekintett 28 napnál rövidebb vagy annál hosszabb időszak alatt megy végbe a ciklusunk és jön meg a menzeszünk.
Megnyugtató tény, hogy ez a 28 nap nincs kőbe vésve. Rengeteg környezeti tényező, a lelki állapotunk vagy stressz, de még akár az étrendünk, vagy a szexuális életünk is kihathat a menstruációs ciklusunk hosszára.
A ciklusunk rendszertelensége mindaddig elfogadható és nem ad okot komolyabban aggodalomra, amíg az intervallum két menstruáció között nem rövidebb 21 napnál és nem hosszabb, mint 35 nap.
Menstruációnk rendszertelenségét azonban mi magunk is meg tudjuk néhány trükkel regulázni.
Ahhoz, hogy be tudd vetni a praktikákat, amelyek segíthetnek előidézni a menzit, nem árt, ha tisztában vagy azzal, egyáltalán mi okozza az esetedben a rendszertelen menstruációs ciklust.
Mi okozhat rendszertelen menstruációt?
A rendszertelen menstruációs ciklust vagyis a menstruációs rendellenességeket különféle okok válthatják ki.
Ezek között megemlíthetjük a stresszt például. A magas szintű stressz ártalmas a szervezetünkre. A nők esetében a menstruációs ciklust is képes megbolygatni, mivel a testünk hormonális egyensúlyát felboríthatja.
A fokozott, rendszeres vagy huzamosabb ideig tartó stresszre a szervezetünk azzal válaszol, hogy több stresszhormont, vagyis kortizolt termel. Ez a hormon kihat a menstruációs ciklusok rendszerességére is.
A hormontermelésünkre jelentős mértékben kihat a testsúlyunk változása is. A jelentősebb mértékű súlyvesztés vagy éppen a súlygyarapodás befolyásolhatja a hormontermelést, ami megzavarja a ciklust és menstruációs rendellenességhez vezethet.
Bár a testmozgásnak rendkívül sok jótékony hatása van, a túlzásba vitt testedzés már hathat kedvezőtlenül a nők hormonális egyensúlyára. A túl intenzív vagy túlzott fizikai tevékenység hatására megváltozó hormonális egyensúly pedig végső soron felboríthatja a menstruáció rendszerességét.
A hormontermeléshez a szervezetnek szüksége van megfelelő összetételű és kellő mennyiségű táplálékbevitelre. A rosszul összeállított, tápanyagszegény étrend miatt kialakuló tápanyaghiány hormontermelési elégtelenségek miatt fogja megzavarni a menstruációs ciklust.
Menstruációs rendellenességeket kiváltó nőgyógyászati problémák
A fenti okokon felül, természetesen említhetünk egy-két olyan nőgyógyászati problémát is, amelynek következményeként menstruációs rendellenességet fogunk tapasztalni.
Gyakori hormonális rendellenességként említhetjük a policisztás ovárium szindróma (PCOS) betegséget, amely egyéb tüneteken túl, rendszertelen menstruációhoz vezethet, mivel a nemi hormonok egyensúlyhiányát okozza ez az állapot.
A pajzsmirigyhormonok kulcsfontosságú szerepet játszanak a menstruációs ciklus szabályozásában. A pajzsmirigy alul- vagy túlműködése érthető módon mindenképpen kihathat emiatt a menstruációs ciklusunkra, és rendszerességére.
Az életkor előrehaladtával, nagyjából 40 éves kor felett, pedig már számolnunk kell a perimenopauza tüneteivel is. Ezek közül szinte az első tünet a hormonszint ingadozása, ami miatt ebben az időszakban a menstruációnk már rendszertelenné kezd válni, mielőtt a menopauza végleges beálltával, nagyjából 60 éves kortól a menstruációs ciklusunk teljesen megszűnik.
Célirányosan bevethető trükkök, amelyek rendszeressé teszik a menzidet
A fenti okok ismeretében célirányosan változtathatsz életmódodon, illetve kezeltetheted a nőgyógyászati problémáidat, annak érdekében, hogy a menstruációs ciklusod újra kiszámíthatóan rendszeres legyen.
- Figyelj oda a magasságodnak és életkorodnak megfelelő testsúly fenntartására. Az egészséges testsúly elérése és fenntartása kiegyensúlyozott étrenddel és rendszeres testmozgással segíthet szabályozni a menstruációs ciklust.
- Lazíts! Tanulj meg és vezesd be mindennapjaidba a modern stresszcsökkentő technikákat.
- Jógázz, meditálj, alkalmazz különféle hatékony légzéstechnikákat és alkalmazd a tudatos jelenlét technikáját annak érdekében, hogy a megteremtsd újra a szervezetedben a hormonegyensúlyt.
- Próbálj meg rendszeres és normális intenzitású testmozgást és edzéstervet követni.
- Étrendedet úgy állítsd össze, hogy legyen változatos. Tartalmazzon vasban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket kellő mennyiségben. Válassz egészséges ételeket, például zöld leveles zöldségeket, sovány fehérjéket és a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszereket.
- Fogyassz olyan gyógyteákat, amelyek jótékony hatással vannak a menstruáció serkentésére is. Ilyen a gyömbér és a kamilla.
- A C-vitamin magas dózisa serkentheti az ösztrogén termelést, potenciálisan szabályozva a menstruációs ciklust. A C-vitamint citrusfélékből és kiegészítőkből szerezheted be.
- A hormontermelésre jótékony hatással vannak egyes élelmiszerek is. Étrendednek legyen része rendszeresen az avokádó, diófélék és a halakban található egészséges zsírsavak.
- Mindennek koronája pedig legyen az elegendő pihentető alvás. A rendszertelen alvásminták befolyásolhatják a hormonális egyensúlyra. Alvás előtt már válts offline üzemmódba: ne használd a telefonodat és a képernyőt.
Fontos jó tanács
Fontos megjegyezni, hogy a fentiekben ismertetett praktikákat a menstruáció előidézésére nem szabad olyankor bevetni, ha fennáll a terhesség lehetősége.
Az olyan nőgyógyászati alapbetegségek esetén, mint az endometriózis, a mióma vagy a vérzési rendellenességek, konzultálni kell mindenképpen a nőgyógyász szakorvossal, mielőtt a fenti módszereket kipróbálnánk a menstruációs ciklusunk helyreállítása céljából.