Lombik program sikeressége

Lombik program: Elősegíthető a sikeressége?

A lombik programban résztvevő leendő édesanyák érthető módon minden tőlük telhetőt igyekeznek megtenni annak érdekében, hogy sikeres legyen a beültetés. Cikkünkben azt vizsgáljuk majd, hogy melyek azok a tényezők, amik akadályozhatják a sikert és azt is, hogy van-e bármi, amit mi magunk megtehetünk azért, hogy pozitív legyen a terhességi teszt eredménye.

A lombik program menete

A kezelés nulladik lépéseként hormonok segítségével be kell állítani a menstruációt, hogy az ovuláció pontosan monitorozhatóvá váljon. Ezt követi egyfajta túlstimuláció, ami során hormon injekciók segítségével a petefészkeket nagyobb mértékű tüszőérésre serkentik. Erre azért van szükség, hogy a következő lépés során több megtermékenyítésre alkalmas petesejtet tudjanak leszívni egy rutinműtétnek számító beavatkozás alkalmával. Ezek közül választják majd ki azokat a leginkább életképes sejteket, amik aztán részt vehetnek a lombik programban.

Az időzítés nagyon fontos, ezért is van szükség a ciklus mesterséges szabályozására, illetve a leszívást megelőző vizsgálatokra, mivel az érett petesejteket közvetlenül azelőtt kell leszívni a tüszőkből, hogy onnan kiszabadulnának.

A megtermékenyítés ezután laboratóriumi körülmények között történik a férj, vagy élettárs ugyanaznap nyert spermiumaival, vagy anonim donor spermaadományával. Az embrió a fejlődési fázisa kezdeti szakaszát is laborban tölti egy speciális tápoldatban és inkubátorban, amíg 3-5 naposan el nem éri a hólyagcsíra fázist. A beültetésre ezután kerülhet sor. Régebben akár 3-4 embriót is juttattak egyszerre a méhbe egy katéter segítségével, mára ez 1-2-re csökkent a lehetséges ikerterhességek valószínűségének csökkentése érdekében, mivel ez növelheti a koraszülés esélyét.

A fel nem használt embriókat érdemes lefagyasztatni, így egy esetleges sikertelen beültetést követően, vagy egy újabb terhesség tervezésekor felhasználhatjuk őket. Ezáltal megkímélve magunkat a leszívás által okozott kellemetlenségektől.

Tényezők, amik negatívan befolyásolhatják a lombik program sikerét

Szinte minden eset más, így a beültetések sikerét előre megjósolni még a legtapasztaltabb szakorvosok sem tudják. Vannak azonban olyan tényezők, amik negatívan befolyásolhatják az eredményt. Ha lombik programra készülünk, ezeket mindenképp érdemes figyelembe venni és, ha lehet, tenni ellenük.

Az életkor döntő fontosságú

A női reproduktív rendszer felépítése és működése miatt a termékenység 28-32 éves kor között kezd el lassan csökkenni. Ez genetikai tényezőktől is függ, így nem igaz törvényszerűen mindenkire. Részben emiatt azonban, részben pedig a már lezajlott IVF kezelések eredményei alapján bizonyított, hogy az életkornak döntő jelentősége van a lombik program sikerességében.

A legtöbb terhességgel záruló beültetést 24-34 éves életkor közötti nőknél hajtják végre, a kor előrehaladtával pedig fokozatosan csökken a kezelés eredményessége is. 40 éves kor felett már csak az esetek 13%-ában, 45 év felett pedig kevesebb, mint 2%-ában sikeres a beavatkozás.

Korábbi vetélések

Sajnos a korábbi vetélések növelik a vetélés lehetőségét a mesterséges megtermékenyítéssel létrejött terhességek esetén is. Ugyanígy azonban a sikeres beültetések hatására nagyobb eséllyel alakulhat ki ismét terhesség az IVF kezelésnek köszönhetően.

Káros szenvedélyek

Az alkoholfogyasztás, a dohányzás és más káros szenvedélyek hatással lehetnek az embrió beágyazódására. A mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó klinikákon annak érdekében, hogy ne befolyásolják a kezelés eredményét ezért azt javasolják, hogy legalább három hónappal a lombik program megkezdése előtt hagyjunk fel velük.

A dohányzó nők esetében például akár kétszer annyi IVF-re is szükség lehet, mint a nem dohányzóknál.

Meglévő akut és krónikus betegségek

Az IVF megkezdése előtt minden akut állapotot kezelni kell, de az olyan tartós betegségek is komolyan befolyásolhatják az eredményt, mint a szív- és érrendszeri problémák, vagy a cukorbetegség. Ezek a terhesség során is extra veszélyforrást jelenthetnek, amelyek miatt a terhesgondozás alatt további kontrollokra és vizsgálatokra is szükség lehet.

Testsúly

A súlyproblémákkal küzdő hölgyek számára jellemzően több IVF kezelésre van szükség és ezek eredményessége is alacsonyabb arányú, mint a normál testsúlyú páciensek esetében. Ez egyaránt igaz a túlsúlyra és az alultápláltságra is. Ha lombik programra készülünk, ezért érdemes törekednünk a testsúlyunk normalizálására megfelelő diétával és életmóddal.

Mit tehetünk az embrió beágyazódása érdekében?

Ez talán a gyermekre vágyó párok egyik legfontosabb kérdése. Jó lenne kész választ adni erre, de valójában nagyon esetfüggő és közel sem biztos, hogy ami az egyik kismamánál bevált, az a másiknál is be fog. Van néhány alaplépés azonban, amit érdemes megtennünk, ha szeretnénk elősegíteni a beágyazódás sikerét.

  • Fogyasszunk sok folyadékot és fehérjét, amivel támogathatjuk szervezetünket az embrió megtapadásához szükséges folyamatokban és annak kezdeti fejlődési fázisában.
  • Kerüljük a fizikailag megerőltető tevékenységeket, a futást, az intenzív sportot, de még a nyújtózkodást is.
  • Pihenjünk sokat.
  • Tartózkodjunk a hosszú utaktól. Nemcsak a rázkódás, hanem a hosszas ülés miatti vérellátás hiánya is befolyásolhatja az IVF sikerét.
  • Sétáljunk rendszeresen. A séta az egyik legjobb módja annak, hogy szervezetünk megterhelése nélkül mégis átmozgassuk minden izmunkat és gondoskodjunk a megfelelő vérkeringésről.
  • Érdemes lemondani a cukrozott üdítőkről és a koffeintartalmú italokról, mint a kávé, a fekete tea, vagy a kóla.
  • Legyünk megértőek és türelmesek önmagunkkal, kerüljük a stresszt. Akár a munkánkból, akár a kezelésből fakadóan a stressz rendkívül rossz hatással lehet a szervezetünkre.    Megnehezítheti az embrió megtapadását is, így meditációval, légzőgyakorlatokkal, vagy akár pszichológus segítségével igyekezzünk tenni a stabil lelki háttér megteremtése érdekében.

Vannak bizonyos vitaminok és ásványi anyagok, amik szintén támogathatják a beültetett embrió megtapadását. Ezek a legtöbb terhesvitaminban megtalálhatóak kombinált formában, amiket akár már a terhesség tervezésétől alkalmazhatunk. Jellemzően C-vitamin, E- és B-vitaminok, Folsav, kollagén és Omega-3 zsírsavak találhatóak bennük, amelyek hozzájárulnak az egészséges sejtfejlődéshez.

Ha bizonytalannak érezzük magunkat, kérjük ki kezelőorvosunk véleményét, aki megfelelő vitaminokkal, hormonális készítményekkel, vagy akár bevált praktikákkal is segíthet.

lombiklombik programmeddőségsikeres lombikterhesség