Meddőség

A párok életében komoly szintlépést jelent a házasság, amit a legtöbb esetben gyermekvállalás koronáz meg. Komoly elhatározás és felelősségvállalás, mégis egy gyermek születése és felnevelése a pár életének értelmét, a párkapcsolat igazi beteljesülését jelentheti.  Ha megfogalmazódik a vágy a gyermek iránt, a pár mindent megtesz a sikeres fogamzás érdekében, és izgatottan várja a terhességi teszt eredményét, hogy megtudják, vajon szerencsével jártak-e. Az első néhány negatív tesztelésnél még talán nem is kezdenek el aggódni, de a sokadszori hiába való próbálkozás mérhetetlen elkeseredésre adhat okot. Amennyiben védekezés nélkül történő szex egy éven keresztül nem eredményez megtermékenyülést, meddőségről beszélünk. A fogamzóképtelenség jelentkezhet nőnél, férfinél, esetleg mindkét félnél egyszerre.

A megtermékenyítés folyamata

A szexuális együttlét során a herék spermiumot termelnek, melyeknek el kell jutniuk a hüvelybe, a méhen keresztül pedig a petevezetékbe. Az időkorlát szűkös, 24 óra áll rendelkezésére a spermiumoknak, hogy találkozzanak a kiszabadult petesejttel, amit végül egyetlen spermium fog megtermékenyíteni. Ezután a megtermékenyített petesejt a petevezetékből a méh üregébe vándorol, majd a méhnyálkahártyába ágyazódik. Mindennek összhangban, a megfelelő időben kell történnie a sikeres megtermékenyülés érdekében, a spermium útját akadálytalanul kell biztosítani a méhig vezető úton, ami sokszor nem is olyan egyszerű.

Mik lehetnek a meddőség okai?

A nőknél a meddőségnek számtalan oka lehet, a hormonális problémáktól kezdve a mechanikai akadályokon keresztül a daganatos megbetegedésekig. Ami a hormonális problémákat illeti, az ovulációt gyakorta befolyásolják apró ciszták a petefészekben, de akár a fogamzásgátló gyógyszerek abbahagyását követő fogamzóképtelenség is betudható a meddőség okának. A korai menopauza szintén ellehetetlenítheti a teherbeesést. A mai trendek alapján családtervezés kitolódott, a karriert és kötetlenséget előrehelyezve a nők egyre később, a 30-as, 40-es éveikhez közelítve vállalnak gyermeket. Az évek előrehaladtával azonban egyre inkább csökken a fogamzóképesség.

Gyakori mechanikai meddőségi ok lehet a nőknél a petevezetékek károsodása vagy átjárhatatlansága, szervi összenövések, veleszületett rendellenesség, és az endometriózis is. A nemi szervek bizonyos műtétek esetén (például terhesség megszakítás) is károsodhatnak, ami szintén vezethet meddőséghez.

Állhatnak ugyanakkor egyéb okok is a női meddőség hátterében, mint például pajzsmirigyproblémák, bizonyos megbetegedések, egyes gyógyszerek használata, vagy a különböző daganatos megbetegedések.

A férfiak esetében a fogamzóképtelenségnek a leggyakoribb okai hormonális eredetűek, emellett felléphet lelki okokból eredő merevedési zavar, sikertelen közösülést eredményezve. Ritkább esetben genetikai okok és veleszületett rendellenességek tehetnek a férfi meddőségről. További ok lehet gyulladás, daganat, és azok a kémiai vagy fizikai hatások, melyek csökkenthetik a spermaképződést. A kemoterápiás kezelés fokozott spermapusztulást idézhet elő, ugyanakkor a dohányzás, alkoholfogyasztás sem kedvez az egészséges spermáknak.

Kezelhető-e a meddőség, milyen megoldások léteznek?

A meddőség kezelése mindig az okok megfejtésével kezdődik. Hormonális probléma esetén elegendő lehet a gyógyszeres kezelés is a kívánt eredményhez, hogy megjöjjön a baba. Amennyiben a petevezeték elzáródása akadályozza meg a terhességet, műtéti úton szükséges megoldani a helyreállítást. Gyakori eljárás rossz minőségű spermiumok esetén az inszemináció, amennyiben így sem jön létre a terhesség, lombikbébi eljárásra kerülhet sor.

Hogy mielőbb elkerülhesd a veszélyeket, ne feledkezz meg a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatokról! Ha bármi kérdésed van a témában, kérd bátran nőgyógyász szakember segítségét!
meddőségterhesség