Menstruáció előtti tünetek

A menstruáció előtti tünetek a nők jelentős részét érintik, ritkaság, ha valaki nem érzi meg a menstruációja közeledtét. A hormonális hatásokkal összefüggő változások okozta panaszok testi-lelki tünetek széles skáláját fedik le, egészen a gyengébb érzéstől a szinte elviselhetetlen fájdalmakig.

A tünetek megjelenése és erősségének foka mellett az időbeli fellépés is változó lehet, már a vérzést megelőző 1-2 hétben is megjelenhetnek a kellemetlen érzések. A nehéz napok előtti időszak alatt fellépő változásokat a szakemberek pms-nek, azaz premenstruációs szindrómának nevezték el.

Testi tünetek

Az élet fintora, hogy egyes testi tünetek akár terhességi tünetnek is betudhatóak. A leggyakoribb testi panasz menstruáció előtt a mellfeszülés, esetenként mellfájdalom. Adódhat ugyanakkor az étvágy terén jelentkező változás is, egyeseknél fokozott étvágy, míg másoknál étvágytalanság keseríti meg ezeket a napokat. Mindezzel együtt jelentkezhet gyomorra és bélrendszerre irányuló panasz, haspuffadás.

Sok nőnél premenstruációs tünetként felléphet fejfájás, sőt az arra hajlamosaknál erős migrén, mely a napi életritmust is felboríthatja. Egyelőre nem ismert, hogy a migrénes fejfájást kiváltó mechanizmus miként működik, szakértők elmélete szerint a menstruáció előtti hirtelen ösztrogénszintváltozás okozza a központi idegrendszer ingerlékenységét.

A testen végbemenő menstruáció előtti tünetek között említhetőek a bőrproblémák, kinél a bőrszárazság, míg másoknál a fokozott faggyútermelés jellemző.

Lelki tünetek

A testi tünetek mellett nem szabad szemet hunyni a menzesz előtti lelki változások felett sem. Az érzelmi instabilitás, az ingerlékenység és kedvtelenség jellemző menstruáció előtt tünetek. Sírógörcsök és depresszió közeli állapot, melyet a családtagokon kívül sokan nem tudnak hova tenni. Előfordulhat, hogy a premenstruációs szindrómában szenvedő nő képtelen napi teendőit ellátni, ezzel együtt munkahelyén sem tud helytállni. Legsúlyosabb esetben az öngyilkossági kísérlet gondolata is megfogalmazódhat, főképp ha más lelki probléma is összefüggésbe kerül a lélekben végbemenő menstruáció előtt tünetekkel.

Így csökkenthetőek a menstruáció előtti tünetek

A hormonháztartású gyógyszerek, mint például a fogamzásgátló tabletták enyhíthetik főként a testi tüneteket, használatuknál azonban a mellékhatásokkal is számolni kell. Ezzel szemben a mellékhatások szinte kizárhatóak a gyógynövény alapú készítmények esetén. Előnyben az egészséges életmódot élők! Kimutatható ugyanis, hogy az egészséges életmód jócskán hozzájárul a menstruáció előtti tünetek csökkentéséhez. Ez rendszeres testmozgást igényel, továbbá a zsírosabb ételek, a kávé és alkohol fogyasztásának, valamint a cigarettázás kerülését jelenti.

Ne feledkezz meg a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatokról! Ha bármi kérdésed van a témában, kérd bátran nőgyógyász szakember segítségét!

 

menstruáció előtti tünetekPMSpremenstruációs szindróma