A serdülőkor végére a menstruációs ciklus többnyire szinte napra pontosan beáll. Hossza általában 21-35 nap között alakul, de a legtöbbeknél a 28 napos ciklus figyelhető meg. Ennek beállítására szolgál a legtöbb hormonális készítmény és fogamzásgátló gyógyszer is. Fontos megjegyezni azonban, hogy ciklusunkat nagyban befolyásolják olyan hétköznapi élettani tényezők is, mint az étrend, a megnövekedett stressz, vagy a kevés mozgás.
Ha késik, esetleg kimarad a menstruáció, ezért nem kell azonnal a terhességre gondolni. Ugyanakkor, ha visszatérő, esetleg elhúzódó jelenségről van szó, érdemes lehet utánajárni a probléma gyökerének.
A menstruáció kimaradásának leggyakoribb okai
- Terhesség
Ha aktív nemi életet élünk, még megfelelő védekezés mellett is előfordulhat nem tervezett terhesség. Ha menstruációnk több napja késik, érdemes elvégezni egy otthoni gyorstesztet, ezek ugyanis akár már két héttel a fogantatás után képesek lehetnek pontos eredményt adni. Mivel a teszt nem tévedhetetlen, akkor is érdemes felkeresni egy nőgyógyászt, ha pozitív eredményt kapunk, mivel csak a szakorvosi vizsgálat nyújt 100%-os bizonyosságot. Ha pedig negatív eredmény mellett sem következik be menstruáció legfeljebb két héten belül, szükség lehet egy alaposabb kivizsgálásra is.
- Hormonális problémák
A menstruációs ciklus felborulásának hátterében gyakran állnak hormonális problémák. Mivel hormonháztartásunk egy igen érzékeny rendszer, amire jelentős befolyást gyakorolhat étrendünk és életmódunk, akár lelki állapotunk is, érdemes szakorvos segítségével utánajárni a probléma pontos eredetének.
Azért is fontos a kivizsgálás, mert a hormonális eltérések a menstruáció késése és kimaradása mellett egyéb szervi problémákat is okozhatnak. Kialakulhatnak például petefészek ciszták, amik a fájdalmas és rendszertelen ciklus mellett a meddőség egyik vezető okának számítanak. Ezen kívül pajzsmirigy és autoimmun betegségek is állhatnak a rendszertelen vérzés hátterében.
- Helytelen táplálkozás
Gyakran fordul elő például a menses kimaradása a túl sovány, vagy intenzív diétát követő hölgyek esetében. A tartós éhezés például a peteérésre is hatással van, hiszen egy nem megfelelően táplált édesanya szervezete nem lenne képes ellátni egy magzatot annak kilenc hónapos fejlődése alatt. Azonban a túlsúly miatt is késhet a menstruáció. Ilyenkor a nagy mennyiségű zsírszövet endokrin szervként is szolgálhat. Ha a menstruáció kimaradását hirtelen hízás előzi meg ezért érdemes kivizsgáltatni annak okát egy endokrinológussal is.
+1. Túlzott stressz
A stressz kis mennyiségben hasznos is lehet, hiszen fokozza szervezetünk teljesítő képességét és segíthet akár a gyors döntéshozatalban is. A hosszú időn keresztül fennálló stresszhelyzetek, legyen az munkahelyi, magánéleti, esetleg fizikai stresszforrás, például megerőltető edzések, súlyos mellékhatásokat okozhatnak. Hatással van például a hormonháztartás működésére, fokozza a vérnyomás problémák kialakulásának esélyét és akár immunrendszerünk megfelelő működését is akadályozhatja.
Mennyit késhet a menstruáció?
Nemcsak az a fontos, hogy mitől késhet a menstruáció, hanem az is, hogy mennyit. Habár a legtöbb esetben a serdülőkor végére kialakul egy stabil menstruációs ciklus, sok nő tapasztal benne rendszeresen kisebb-nagyobb eltéréseket élete során. Ezek a csúszások 2-3 naptól akár 7-14 napig is terjedhetnek, ezért nem kell rögtön orvoshoz szaladni, ha nem jön meg mensesünk napra pontosan.
A termékeny életkor elején és végén teljesen természetesnek számít, ha egy-két hónap akár ki is marad. Mivel a hormonháztartásunk ilyenkor jelentős változáson esik át, a peteérés rendszertelenül következik be. Az erős menstruációs fájdalmak és nagyobb mennyiségű vérzés is jellemző ilyenkor. Ha a vérzés a szokásos 3-5 nap alatt nem múlik el, vagy a menstruációs görcsök otthoni fájdalomcsillapító módszerek, gyógyszerek hatására sem enyhülnek, esetleg szédülést, ájulást, hányingert tapasztalunk, forduljunk orvoshoz!
Természetes módszerek a menstruáció beindítására
Gyógynövények
A népi gyógyászatban számos növényt társítanak a menstruációs ciklus szabályozásával és beindításával. Ezek közé tartozik például a gyömbér és a kurkuma, melyek fokozzák az alhasi terület vérellátását, valamint a réti palástfű, a pásztortáska és a barátcserje is. Utóbbi például a változókorban jelenthet enyhülést, a hormonháztartás kiegyensúlyozásán keresztül ugyanis csökkentheti a hőhullámokat és a hangulat ingadozásokat is.
Orgazmus
Az orgazmus hatására nemcsak a terület vérellátása növekszik meg, hanem a méhnyak is kitágul, az ezt követő összehúzódások pedig hozzájárulhatnak a menstruáció beindításához. Mivel a stressz csökkentésében is segít, többszörösen is jó hatással van a szervezetre.
Meleg borogatás, vagy ülőfürdő
Ülőfürdő formájában ötvözhetjük a gyógynövények és a meleg víz jótékony hatásait is. Készítsünk nagyobb adagot a növények forrázatából és töltsük meg a kádat úgy, hogy legalább derékig el tudjunk merülni benne. A gyógynövényes folyadékot nyugodtan higíthatjuk csapvízzel, illetve állítsuk be a hőfokát úgy, hogy kényelmes legyen a számunkra. A meleg nemcsak a beállt izmok ellazítását, hanem a menstruáció beindítását is elősegíti. Ülőfürdő helyett egy sima melegvizes palackot is alkalmazhatunk.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Érdemes orvos segítségét kérni, ha a menstruációs ciklusunk rövidebb 21 napnál, például egy hónapban többször is megjön a vérzésünk, vagy épp rendszeresen kimarad.
Kivizsgálásra adhat okot például:
- az erős menstruációs fájdalom,
- az intenzív vérzés,
- az alhasi fájdalmak a ciklus során, amik nem kötődnek a menstruációhoz,
- a fájdalmas együttlétek,
- illetve az együttlétek után jelentkező vérzés,
- valamint a több hónapos ciklus kimaradás.
Mivel a menstruációs problémák hátterében komoly elváltozások is állhatnak, a rendszertelen ciklus kivizsgálása nagyon fontos. Számos rendellenesség és tünet jól kezelhető a megfelelő gyógyszerek segítségével, vagy egyszerű életmódváltással is. Kezelés nélkül azonban meddőség, vagy egyéb mellékhatások is kialakulhatnak.