Most kiderül: Hatással van-e az alkoholfogyasztás a menstruációra?

Tudtad, hogy a menstruációd abbamaradhat, amikor alkoholt iszol? Az alkohol miatt kialakuló zavar a menstruációban nem egyedi probléma. Bárki megerősítheti, hogy az alkohol többféleképpen is hatással van a testre. Az oldott gátlásoktól kezdve a másnaposságig, az alkohol jelentősen kihat a tudatunkra és a testünkre, és akár a menstruációs ciklusunkra is.

Mik a női ciklus menstruációhoz vezető lépései?

Mi szabályozza a menstruációs ciklus lépéseit?

Hogyan befolyásolhatja az alkohol a menstruációt?

Ahhoz, hogy megértsük, mi az alkoholfogyasztás és a menstruáció között az összefüggés jó, ha tisztában vagyunk az utóbbi menetével.

Mik a női ciklus menstruációhoz vezető lépései?

A menstruáció a méhünk belső nyálkarétegének a havi rendszerességgel bekövetkező lelökődése és kiürülése vérzés kíséretében.

A szabályos ciklus során a méh belső rétege „felkészül” az esetleg megtermékenyülő petesejt, és a már osztódó zigóta befogadására.

Amennyiben nem történik a ciklus alatt megtermékenyülés, a megvastagodott nyálkahártya „elsorvad” és a menstruációs vérrel a méhből a méhnyakon keresztül távozik a testből a hüvelyen át.

A menstruáció rendszerint 4-7 napig tart. A ciklus, vagyis két menstruáció első napja között 28-35 nap telik el.

Mi szabályozza a menstruációs ciklus lépéseit?

A  hormonok szintjének változása okozza a női ciklus egyes lépéseit.

Az agyalapi mirigy, valamint a női reproduktív traktus részét képező petefészkek a ciklus folyamán összehangoltan működve szabadítják fel a különböző hormonokat meghatározott időpontban.

A menstruáció a ciklus első szakasza, amely során a méhet kibélelő nyálkahártya leválik. Ezt követi a tüszőfázis, amely általában 6-14 napig tart. Ebben a szakaszban a növekvő ösztrogén hormon szint a méh belső rétegének, a méhnyálkahártyának a megvastagodását váltja ki.

A ciklusnak ebben a szakaszában szabadul fel a tüszőérést stimuláló hormon is. Ez a hormon váltja ki a petefészekben a peteérést és a tüszők növekedését. Ezután következik az ovuláció, amely nagyjából a 28 napos menstruációs ciklus 14. napján történik. A luteinizáló hormon váltja ki a tüszőrepedést, vagyis az ovulációt.

A ciklus utolsó szakaszában vándorol a petevezetéken keresztül a petesejt a méhbe. A progeszteron hormon szintje emelkedik, előkészítve a méh belső nyálkahártyarétegét a megtermékenyülő petesejt beágyazódására, amennyiben a megtermékenyülés bekövetkezik.

Ha a petesejtet egy sperma megtermékenyíti, akkor megtapad a méhnyálkahártyán, és  miközben osztódik, beágyazódik és terhesség jön létre.

Ha nem ágyazódik be megtermékenyített petesejt, akkor az ösztrogén és progeszteron szintje csökken, és a méhnyálkahártya elsorvad és menstruáció formájában távozik a szervezetből.

Hogyan befolyásolhatja az alkohol a menstruációt?

Alkoholfogyasztás után aggodalmat okozhat, ha megszakad, vagy rendszertelenné válik a menstruációs vérzés.

De mi ennek az oka? Az alkohol megzavarja a hormonszintet azáltal, hogy az ösztrogén és a tesztoszteron szintjét növeli a nő szervezetében és megzavarhatja a luteinizáló hormon szintjét is.

A felboruló hormonszint befolyásolhatja, hogy mikor jön meg, mennyi ideig tart, és milyen erős a menstruációd. Az alkoholfogyasztás növelheti az androgénszintet a tüszőfázisban és az ösztrogénszintet az ovulációs fázisban.

A menstruációs zavart a rendszeresen nagy mennyiségű alkoholt fogyasztó nők tapasztalhatják.

Az alkoholfogyasztás a menstruáció alatt súlyosbíthatja a menstruáció általános tüneteit, a hangulatingadozást, az alvászavart, a puffadást és a görcsöket.

Az alkoholfogyasztás befolyásolva a prosztaglandinok egyensúlyát. A prosztaglandinok a szövetkárosodás vagy fertőzés helyén keletkeznek, hogy segítsenek a sérülések és betegségek gyógyításában azzal hogy szabályozzák a gyulladást, a véráramlást és a vérrögök képződését a sérülés helyén, de még akár beindíthatják a szülést is.

A prosztaglandinok a méhizomzat görcsös összehúzódásait okozzák. A prosztaglandinok magasabb szintje súlyosabb menstruációs görcsöket okoz. Az alkohol növeli a prosztaglandinok szintjét, súlyosbítva a menstruációs görcsöket.

Mivel az alkoholfogyasztás hatására a folyadékháztartásunk is felborul, a folyadékhiány a szervezetben súlyosbíthatja a menstruációs görcsöket a menstruációs vér emiatt besűrűsödhet megnehezítve ezzel a menstruációs vér kiürülését a testből.

Az alkohol súlyosbíthatja a menstruációt vagyis intenzívebb vérzést okozhat. Mivel az alkohol véralvadásgátló, és mivel növeli az ösztrogénszintet, a túlzott ivás súlyosabb menstruációt eredményezhet. Ennek oka, hogy az ösztrogén serkenti az endometrium szövet, vagyis a leváló méhnyálkahártya rétegének növekedését, ennek a leválása viszont erősebb vérzéssel jár.

Természetesen személyfüggő, hogy az alkohol hatására mennyi időre tolódhat el a menstruációd.

Fontos azonban, hogy nem minden nőre hat a fentiekben ismertetett módon az alkohol.

A nőknek tudatában kell lenniük, hogy kihathat az alkoholfogyasztás a menstruációs ciklusukra.

A hosszú távú alkoholfüggőség károsíthatja egy nő általános egészségét, hormonális egyensúlyát felboríthatja, rendszertelen menstruációt és akár termékenységi problémákat is okozhat.

alkohol hatása a menstruációramenstruációs ciklusmenstruációs ciklus zavaranői ciklus