Minden nő élete során megtapasztalja a menstruáció okozta kisebb-nagyobb kellemetlenségeket, úgy mint alhasi görcsök, mellfeszülés, derékfájdalom, puffadás. Egyeseket a premenstruációs szindróma, fájdalom még inkább megvisel a havi ciklus alatt. Ellenben mások semmi kellemetlenségről nem számolnak be. A következőkben összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyekkel csökkenthetők a menstruációs fájdalmak.
A menstruációs görcsök csökkentésére ajánlott az alhas melegen tartása. A meleg hatására a simaizmok görcskészsége csökken, így jelentős fájdalomcsillapító hatással bír. Erre alkalmazhatunk melegítő párnát, melegvizes palackot, illetve melegítő tapaszokat, amelyeket a fehérneműre való helyezéssel könnyen viselhetünk, így a munkahelyen is feltűnés nélkül használhatjuk a fájdalom enyhítése érdekében.
A menstruáció előtti napokon is már érdemes magnéziumot alkalmazni, ugyanis a magnéziumnak fontos szerepe van az izomműködésben, csökkenti a simaizom görcsöket, így enyhíti a vérzés napjain a fájdalmat.
Különböző gyógynövények, úgy mint a cickafark és barátcserje bizonyítottan enyhíti a premenstruációs szindróma tüneteit, ezek alkalmazásáról azonban minden esetben konzultáljon nőgyógyász szakorvosával!
Amennyiben a fájdalom elviselhetetlen, és a görcsoldó gyógyszerek sem hoznak enyhülést, úgy ajánlott nőgyógyász szakorvoshoz fordulni! A fájdalmas menstruáció hátterében gyakran nőgyógyászati betegségek állnak. Az endometriózis, mióma, petefészek ciszta és a méh anatómiai rendellenességei esetén mielőbbi kezelés szükséges. A nőgyógyász szakorvos hüvelyi ultrahang segítségével képet kap a belső szervekről, egyes esetekben kismedencei MR vizsgálat is szükségessé válhat.