Menstruációs zavarok típusai I. rész
Menstruációs zavarok, rendellenességek a menstruáció előtt vagy alatt jelentkező nem normális fizikai és/vagy érzelmi tünetek, amelyek a menzeszhez kapcsolódnak. Ilyenek például az erős vérzés, a menstruáció kimaradása, a túlzott érzelmi ingadozások (depresszió, düh, szorongás, stb.).
Ne felejtsük el, hogy a „normális” menstruációs ciklus minden nő számára mást jelent. Ami az egyik nőnek teljesen normális az egy másik hölgy számára már komoly problémát jelenthet.
A menzes rendellenességeknek sokféle típusa létezik, amelyek természetesen különböző jelekkel és tünetekkel rendelkeznek.
Menstruációs rendellenességek típusai:
- Premenstruációs zavar
- A menstrciklus hosszának zavarai
- A menstruációs vér mennyiségének problémái
- Ovulációs zavar
- Egyéb problémák
Premenstruációs zavar
- Premenstruációs szindróma (PMS): olyan testi vagy pszichikai tünetek kombinációja, amely befolyásolják a nők érzelmeit, fizikai állapotát és viselkedését a ciklus bizonyos napjaiban. Általában gyenge tünetekkel jelentkezik és csak a nők kisebb csoportja tapasztal közepes vagy súlyos tüneteket. Leggyakoribb tünetek: szorongás, ingerlékenység, hangulati ingadozások, depresszió, fejfájás, étkezési sóvárgás, fokozott étvágy és puffadás
- Premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD): egy súlyos hangulati rendellenesség, amely a menstruációt megelőző héten szélsőséges hangulatingadozások, szorongás, depresszió, és haragos, ingerlékeny állapotok formájában jelentkezhet.
Lásd: Premenstruációs tünetegyüttes, tünetcsopor
A ciklus hosszának zavarai
A normális menstruációs ciklus átlagos időtartama 28 nap, de a ciklus hosszát normálisnak fogadjuk el, ha az 24 – 35 napon belül van.
- Rendszertelen menstruáció: olyan menstruációs rendellenesség, amikor a menstruációs ciklus szabálytalan időközönként jelentkezik. Sokszor ide sorolják a ciklusok közötti, vagy cikluson kívül jelentkező vérzést is (Metrorrhagia).
- A menstruáció hiánya (Amenorrhea): az az állapot amikor egy még reproduktív életkorú nő nem menstruál. Természetesen a pubertás kort megelőző és a menopauza utáni időszakot amikor normálisan nincs menstruáció, nem értjük ide. Ugyancsak nem tekinthető problémának a terhesség és a szoptatás ideje alatt szünetelő menstruációt sem.
- Túl ritka menstruáció (Oligomenorrhoea): a 35 napot meghaladó ciklushossz jellemzi, amit leggyakrabban valamilyen hormonális probléma okoz
- Rövid ovulációs ciklus (Polymenorrhoea): a 24 napnál gyakrabban ismétlődő ciklus elnevezése. Megjelenése általában petefészek problémára utal, de a stressz, a pszichés terhelés vagy a túlzott fizikai terhelés is előidézheti.
A menstruációs vér mennyiségének problémái
- Kóros méhvérzés (DUB): egy általános fogalom, amely magába foglalja a menstruációs periódus gyakoriságának, időtartamának és a menstruációs vér mennyiségének bármilyen változását. Nemcsak menzesz alatt jelenhet meg, hanem közvetlenül előtte, vagy akár menopauza után is (a terhesség alatti vérzést nem soroljuk ide). Lásd: Kóros méhvérzés
- Nagyon rövid vérzés (Hypomenorrhoea): szabályos időközökben jelentkező, de a szokásosnál sokkal rövidebb és sokkal kevesebb vérzéssel jár.
- Túlzottan nagy vérzés (Hypermenorrhoea): túlságosan bőséges menstruációs vérzés
- Rendszertelen vérzés (Metrorrhagia): a ciklusok közötti, vagy cikluson kívül jelentkező hüvelyi vérzés, amely szabálytalan időközönként jelentkezik.
Peteérés zavarai
- Ovuláció elmaradás (anovuláció): a peteérés és a tüszőrepedés ideiglenes vagy végleges megszűnése, amely a periódusok rendszertelenségében, az időtartamok és a vérzés mennyiségének előre nem látható változékonyságában jelentkezik. Lásd: Peteérés elmaradásának okai
- Ritka vagy szabálytalan ovuláció (Oligoovuláció): rendszertelenül menstruáló vagy nagyon hosszú ciklusokkal rendelkező nőknél jelentkezik ( egy év alatt nyolc vagy ennél kevesebb ciklus van)
Egyéb menstruációs zavarok
- Görcsös, fájdalmas, menstruáció (Dysmenorrhoea): éles, időszakos vagy tompa, sajgó fájdalom a ciklus alatt. A fájdalom általában a kismedencében vagy az alhasban jelentkezik.
A folytatást elolvashatja a hamarosan publikálásra kerülő, “Menstruációs zavarok tünetei, okai, diagnózis II. rész” című blogbejegyzésünkben!