Mikor jelentkeznek a terhesség tünetei legkorábban?

Mi a különbség a gyanújelek, a valószínűségi jelek és a biztos jelek között? Honnan tudhatja valaki akár már megérzésből is, hogy gyermeket vár és mi okozhat hamis eredményt egy terhességi tesztnél? Cikkünkben sorra vesszük azokat a gyakori tüneteket, amelyek a legtöbbször terhességre utalhatnak és adunk néhány támpontot, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Reggeli rosszullétek és kívánósság: Nem biztos, hogy terhesség áll a háttérben

Amikor a terhesség legkorábbi tüneteire gondolunk, sokunknak a reggeli rosszullétek és a kívánósság jutnak először az eszünkbe. Nem is hiába, előfordulhat ugyanis, hogy már a megtermékenyítés utáni héten tapasztaljuk valamelyiket. Pedig ilyenkor még nem is embrióról, hanem csak sejtek csoportosulásáról beszélhetünk. Mivel a szervezetünket igen összetett biológiai folyamatok irányítják azonban nem lehetünk biztosak benne, hogy ez a két tünet valóban terhességre figyelmeztet-e.

A kívánósság hátterében állhat például valamilyen vitaminhiány is, míg a rosszulléteket ételallergia is okozhatja. Emiatt a terhesség gyanújelei közé sorolhatjuk őket, amelyek jellemzően a várandósság korai szakaszában jelentkeznek, ugyanakkor az egész szervezetre vonatkoznak, így nem zárják ki, hogy más áll a hátterükben.

Mivel a fogantatást intenzív hormonális változás is követi, a várandós kismamák többsége extrém hangulatingadozásokról is beszámol a terhesség elején. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a fokozott stressz, illetve a kialvatlanság is okozhatja, hogy az egyik pillanatban még nevetünk, a másikban pedig legszívesebben sírva fakadnánk. Ha a terhesség gyanújeleit érzékeljük magunkon ezért mindig érdemes figyelembe venni más tényezőket is.

Mikor várhatók a terhességi tünetek legkorábban?

Az átlagos női ciklus 28 napot foglal magába, amelynek nagyjából a felénél történik a tüszőrepedés, vagyis az érett petesejtek kilökődése a petefészekből. Ez a néhány napot felölelő időszak az, amikor a legtermékenyebbek vagyunk. Ezután egy-két héttel később már objektív elváltozások is jelezhetik a terhesség létrejöttét, amelyek először a női nemiszerveken jelentkeznek. A terhesség korai jelei például a mellek megnagyobbodása, a mellbimbók, illetve a bimbóudvar elszíneződése és érzékennyé válása és a szeméremdomb sápadt elszíneződése is.

Gyanúra adhat okot ezen kívül a testhőmérséklet növekedése, ami a petesejt kilökődésétől akár a terhesség végéig is eltarthat. Ezen kívül a hüvelyváladék fokozott mennyisége, illetve állagának megváltozása is. Mivel azonban ezt bizonyos hüvelyi fertőzések is okozhatják, ha nem szűnik meg néhány napon belül, érdemes konzultálni nőgyógyászunkkal. Erre azért is fontos sort keríteni, mert a terhesség valószínűségi jelei között több olyan is található, ami ultrahang és teszt nélkül is feltűnő lehet egy vizsgálat során.

A méhnyak például hosszabbá és tágabbá válik, a méhtest és a méhnyak külön mozgathatóvá válik, valamint a méh formája is megváltozhat. Gyakran alakul ki ugyanis duzzanat azon a helyen, ahol a petesejt megtapad a méhfalon, egy tapasztalt szakember így akár már a tapintásos vizsgálat alatt felfigyelhet erre.

Nem szabad azonban kihagyni a sorból a két legegyértelműbb tünetet sem, ami szintén akár a fogantatástól számított két-három héten belül jelentkezhet. Ezek pedig nem mások, mint a menstruáció elmaradása, illetve a pozitív terhességi teszt. Mivel a ciklusunk hosszát számos külső és belső tényező befolyásolja, ezért a néhány napos, vagy akár az egy hetes csúszás sem egyértelmű jele a várandósságnak. Ha azonban pozitív terhességi teszttel is párosul, már mindenképp érdemes felkeresni nőgyógyászunkat!

A drogériákban és gyógyszertárakban kapható terhességi gyorstesztek többsége a HCG hormon vizeletből történő szintjének kimutatásával adhat eredményt. Ezt gyakran terhességi hormonként is emlegetik, mivel már a várandósság korai szakaszában megjelenhet. Hátránya, hogy bizonyos betegségek is okozhatják a HCG magasabb szintjét a szervezetben, ezért álpozitív eredmény is születhet. Az otthon végezhető terhességi gyorstesztek ezért még szintén csak a valószínűségi jelek közé tartoznak.

Honnan tudhatom biztosan, hogy terhes vagyok?

A terhesség biztos jelei csak orvosi vizsgálat során mutathatóak ki jellemzően az 5-6. héttől kezdve. Ekkor az ultrahangon már látszódik a petezsák, kialakulóban van a köldökzsinór és a magzatvíz is. Nagyjából a magzat 6-7 hetes korában jelenik meg a szívhang, ami egyértelmű jele az új élet fejlődésének. Mivel sok kismama igyekszik minél előbb orvoshoz jutni a fogantatás gyanújának felmerülésétől számítva, gyakran előfordul, hogy az első ultrahangvizsgálaton még nem hallatszik a kis szív pulzálása, szimplán azért, mert a baba még nem lépett abba a fejlődési szakaszba, amikor ez kialakuljon.

Érdemes azonban minél előbb meggyőződni a terhesség tényéről nőgyógyászunk által is. Komplikációk esetén nagyon sokat számíthat néhány plusz hét a cselekvésre. A méhen kívüli terhesség például gyakran okoz gyanújeleket, ahogy a menstruáció elmaradásához is vezethet, a magzat azonban még azelőtt elhal, hogy bajt okozhatna. Ha mégsem így történik azonban súlyos komplikációkhoz vezethet.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha észleljük magunkon a terhesség valószínűségi és gyanújeleit, érdemes otthoni terhességi tesztet végeznünk. Mivel ezek igen érzékenyen vannak beállítva, akár már a menstruáció elmaradása előtt is kimutathatják a HCG hormon szintjét. Legkésőbb azonban a következő menstruációnk elmaradását követő napokban ajánlott teszttel is megerősíteni gyanúnkat. Ha a teszt mégis negatív lenne, a menstruációnk azonban továbbra sem érkezik meg, szintén keressük fel nőgyógyászunkat, előfordulhat ugyanis, hogy hibás eredményt kaptunk.

Reméljük sikerült átfogó képet adnunk róla, hogy mikor jelentkeznek a terhesség tünetei a legkorábban és hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni panaszainkkal.

korai terhességterhességterhesség első jeleiterhesség jeleiterhesség korai jeleiterhesség tünetei