Az ösztrogén és a nő érzelmei

Érzelmeink alakulását nagyon sok dolog befolyásolja. Kihat az érzelmi jólétünkre a mindennapi életünk alakulása, a társadalomban betöltött szerepünk és a közösséggel ápolt kapcsolatainkban akár egyes emberek felénk tanúsított viselkedése, de még az időjárás is.

Nem meglepő az sem, hogy mindezt akár felülírhatják a hormonjaink, illetve a hormonszintünk, vagy a hormonjaink egyensúlyának a változása, ingadozása is. Hormonjaink közül, például az ösztrogén hormon szorosan összefügg a nők érzelmi jólétével.

A depresszió és szorongás gyakrabban érinti azokat a nőket, akik még aktív, ösztrogént termelő éveikben vannak, mint a férfiakat vagy azokat a nőket, akik már postmenopauzás életkorban vannak. Az ösztrogénhez köthetők ugyanis azok a hangulatzavarok amelyek csak nőknél fordulnak elő. Ilyen hangulatzavar a premenstruációs szindróma, amelynek súlyos állapota a premenstruációs diszfóriás zavar, valamint a kismamák felhőtlen örömét megmérgező szülés utáni depresszió is.

Miként hat a hangulatra az ösztrogén?

Pontosan hogyan befolyásolja az ösztrogén az érzelmeket, az sokkal kevésbé egyértelmű. Túl sok ösztrogén? Túl kevés? Az ösztrogén érzelmi hatásai majdnem olyan rejtélyesek, mint maguk a hangulatingadozások, amelyeket kivált.

Ösztrogénszint: Mit tekintünk normálisnak?

A serdülőkor kezdetétől a női petefészkek havonta ciklikusan termelik az ösztrogént. Ez a ciklus szinkronban van a nők menstruációs ciklusával. A ciklus közepe táján az ösztrogénszint hirtelen megugrik, ez váltja ki a tüszőrepedést, vagyis az érett petesejt ekkor szabadul ki a petefészekből (ovuláció). Az ösztrogénszint ezt követően hirtelen lecsökken. A ciklus többi részében az ösztrogén szintje fokozatosan nő és csökken.

A szabályos, vagy normálisnak tekinthető ösztrogénszint széles skálán változhat. Akár egy adott nő esetét vizsgálva is nagy különbségeket találhatunk különböző napokon, de akár két nőnél ugyanazon a ciklusnapon is teljesen eltérő lehet a szabályos ösztrogénszint.

Ugyanakkor nem tekinthetjük érzelmi zavarok, vagy hangulatingadozás tekintetében előrejelzésre alkalmas kiindulópontnak az ösztrogén hormon tényleges mért szintjét sem.

Fontos tudnunk, hogy az ösztrogén olyan hormon, amely az egész szervezetre hat, így az agynak az érzelmekért felelős részét is befolyásolja e hormonnak a szintje.

Az ösztrogénhormon hatására fokozódik a szerotonintermelés, valamint nő a szerotonin receptorok száma az agyban. Az agyban a boldogságérzetért és a lelki jólétért felelős endorfin vegyületek termelődésére is kihat az ösztrogén, valamint módosíthatja e vegyület hatását. Fontos szerepe van az ösztrogén hormonnak az idegek károsodásának megelőzésében és idegstimuláló hatása is lehet.

Azt lehetetlen megjósolni, hogy mindezeknek adott nőben milyen hatása lesz. Az ösztrogénhormon nagyon összetett és bonyolult hatásmechanizmussal működik. Annak ellenére, hogy az ösztrogén hatása az agyra és a közérzetünkre nézve elvileg pozitív, sok nő általános közérzete és hangulata pozitív irányban változik, kiegyensúlyozottabbak a menopauzát követően, amikor az ösztrogénszint a nő szervezetében már nagyon alacsony.

Nem minden nő ugyanannyira érzékeny a menstruációs ciklus normális ösztrogénszint-változásaira. A vizsgálatok általában arra utalnak, hogy a reproduktív éveink hormonális hullámvasútja okozza a hangulatzavarokat is.

Az ösztrogén és a premenstruációs szindróma (PMS)

A menstruációt megelőző egy hétben, a nők jelentős százaléka tapasztal kellemetlen közérzetet és egyéb tüneteket. Ha ezek a tünetek annyira súlyosak, hogy zavarják az életminőséget, akkor beszélünk premenstruációs szindrómáról (PMS).

Általában a menstruációt megelőző tünetek az alábbiak:

  • Fizikális és érzelmi tünetek a menstruáció előtt pár nappal ciklikusan jelentkeznek.
  • A tünetek megszűnnek a menstruáció elmúltával, és a menstruációtól független időpontban nem tapasztalhatók.
  • A tünetek komoly személyes konfliktusokat is okoznak (pl. a munkahelyen, az iskolában vagy a kapcsolatokban).
  • Nincs egyéb befolyásoltság: gyógyszer, drog, alkohol vagy olyan más egészségi állapot, amely indokolná a tüneteket.

A puffadás, a végtagok bedagadása, a mell érzékenysége teljesen általános fizikális tünetek a menstruációt közvetlenül megelőző időszakban.

Az érzelmek túlzott kifejezése, depresszió, harag és ingerlékenység, vagy szorongás és társadalmi visszahúzódás is megjelenhet.

Akár a nők 20-40%-a is tapasztalhat PMS-t az aktív reproduktív életkorában.

Ösztrogén és a premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD)

A premenstruációs szindróma súlyos formáját tekintik premenstruációs diszfóriás zavarnak (PMDD). Azok a nők, akikre ez a tünetegyüttes jellemző, rendszeresen negatív hangulati mélységeket élnek át a menstruációjuk előtt.

A PMDD esetében a hangulatingadozások olyan mélyek, hogy akár a fizikális tüneteket is elnyomják.

Annyira erősek az érzelmi zavarok, hogy problémákat okoznak a mindennapi életben. A nők 3-9%-a tapasztal premenstruációs diszfóriás zavart.

Az ösztrogén összefüggésbe hozható ezekkel a hangulati zavarokkal a ciklus menstruációt megelőző szakaszában.

A PMS-sel vagy PMDD-sel küzdő nőket az ösztrogénszint normális ciklikus ingadozásai is jobban érinthetik.

Az ösztrogén és a szülés utáni depresszió

A rossz hangulat, vagy levertség a szülés utáni időszakban annyira gyakori, hogy normálisnak tekintik. Azonban a nők 10-25%-a súlyos depresszióban szenved a szülést követő első hat hónapban.

A szülést követően az ösztrogénszint hirtelen csökken, ami indokolhatja ezt a mély érzelmi labilitást

Az ösztrogén és a perimenopauzális depresszió

A menopauza előtti hónapokban vagy években (amit perimenopauzának nevezünk) az ösztrogénszint ingadozása kiszámíthatatlanná és megjósolhatatlanná válik.

A perimenopauza időszakában akár a nők 10%-a is tapasztalhat depressziót, amelyet éppen az instabil ösztrogénszint válthat ki.

Az ösztrogén és a postmenopauzális depresszió

A menopauzával az ösztrogénszint nagyon alacsonyra csökken. Érdekes módon az ösztrogénpótló készítmények szedése nem javítja a depressziót a menopauza utáni nőknél.

A menopauzát követően a nők esetében a depresszió aránya pedig hasonlóvá válik az azonos életkorú férfiaknál tapasztalt arányhoz.

A hormonális egyensúly és hangulatzavarok közötti összefüggések mélyebb megértése kulcsfontosságú lehet a női egészség, valamint a PMS és PMDD tünetekkel érintett nők életminőségének javításában.

Forrás: https://www.webmd.com/women/estrogen-and-womens-emotions

ösztrogén hormonösztrogénszintperimenopauzális depressziópmddPMSposztmenopauzás depresszióPremenstruációs diszfóriás zavarszülés utáni depresszió