Sokkoló terhességi teszt – Inkább azonnal nőgyógyász?

A terhességi teszt eredménye olykor sokkoló, máskor az egekbe emelhet. Honnan lehet tudni, hogy a terhességi teszt a valós állapotot mutatja-e? Elmondjuk!

Ha valaki családot tervez, az álpozitív terhességi tesztet sokként éli meg, ha pedig pont fordított a helyzet, azaz nem a babatervezés fázisában vagyunk, akkor a szellemcsíkos terhességi teszt válthat ki riadalmat. Mielőtt a felfokozott lelkiállapot átveszi az irányítást felettünk, jó, ha tájékozódunk, mi, mit jelent!

Miként értelmezendő, amit a terhességi teszt mutat?

Ma már sokféle terhességi teszt közül választhatunk, és bár sok olyan változat is van, ahol az eredményt egyértelműen kiírja a teszt, még mindig sokan választjuk azt, amelyiken tesztcsík jelzi a terhességet, vagy éppen annak elmaradását. Éppen ezért fontos tisztában lennünk azzal, miként értelmezzük a tesztcsíkos terhességi teszteket.

Habár az esetek jelentős részében a terhességi tesztek megbízhatóak, vannak olyan esetek, amikor a teszt szellemcsíkos vagy épp álpozitív eredményt ad. De melyiket, hogyan érdemes értelmezni, és mit kell számításba venni, mielőtt biztosra vennénk az eredményt?

Pozitív terhességi teszt mégsem terhes?

Egy erős pozitív terhességi teszt láttán, vagyis, amikor egyértelműen látszik a csík, kevesebben kételkedünk az eredményben, mint amikor egy halvány pozitív terhességi teszt eredményével szembesülünk.

Ilyenkor sokan kételkedni kezdünk, azonban, ha nőgyógyász szakorvoshoz fordulunk, biztosak lehetünk, hogy a válasza az lesz: bármilyen halvány is a csík, azt pozitívnak kell értelmezni. Ez azonban nem jelenti egyértelműen azt, hogy valóban babát várunk, ugyanis sok tényező befolyásolhatja az eredményt!

Vagyis feltehetjük a kérdést, hogyan lehet pozitív a terhességi teszt, mégsem terhes állapot mellett? Igen, hiszen néhány esetben például a petefészek ciszta pozitív terhességi teszt eredményt produkálhat. Sőt, azt is figyelembe kell vennünk, hogy ha egy lejárt terhességi teszt kerül a kezünkbe, jó eséllyel nem fog megbízható eredményt adni.

Ha már egy ideje babát tervezünk és hormonterápiát is igénybe veszünk, azt sem zárhatjuk ki, hogy a hormonkezelés hatása a teszteredményre is kihathat. A hormonok ebben az esetben nem a legmegbízhatóbb jelzői annak, hogy terhesek vagyunk-e vagy sem.

Van még egy gyakran felmerülő kérdés, amelyet érdemes mindenképpen tisztáznunk: a felfázás pozitív terhességi teszt eredményt nem okozhat, nem befolyásolja annak eredményét.

Mikor lehet álpozitív a terhességi teszt?

Meg kell említenünk azokat az eseteket is, amikor a terhességi teszt álpozitív eredményt ad. Ha a halvány pozitív teszt után menstruáció következik be, még nem jelenti azt, hogy nem várunk babát. Előfordulhat ugyanis, hogy bár a megtermékenyülés megtörtént, mégis azt tapasztaljuk, hogy menstruálunk – vagy legalábbis olyan, mintha menzeszünk lenne.

Számos ok állhat a terhesség alatti vérzés hátterében. Egyik a késői megtermékenyülés, amikor a ciklus végén következik be a petesejt beágyazódása, de a méhen kívüli terhesség, a szex során szerzett kisebb hámsérülés, egy fertőzés, továbbá hormonális problémák is megbújhatnak a jelenség mögött. Fontos, hogy ha terhesség alatt vérzést tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz!

Egy biztos: ahhoz, hogy egyértelműen meggyőződjünk arról, hogy valóban terhesek vagyunk-e, mindenképpen érdemes nőgyógyászhoz fordulni, aki a várandósság megállapításához ultrahang vizsgálatot végez, így kétséget kizáróan meg lehet állapítani a terhességet.

álpozitívegyértelmű eredményhormonális problémamenzeszNőgyógyász szakorvosterhességi teszt