A terhesség legkorábbi tünetei

Onnantól kezdve, hogy a nőben megszületik a vágy, hogy kisbabát szeretne, minden ciklus reményekkel telve indul. Vannak, akiknek nem kell sokat várniuk és vannak, akiknek hosszabb időbe telik a teherbe esés. Amikor azonban megfogan a baba, számtalan korai jelzéssel üzen a női test, hogy egy új élet költözött belé.

Ebben a cikkben a terhesség legkorábbi tüneteit gyűjtöttük össze.

Mielőtt a teszt pozitív lesz

Ha a nagykönyv szerinti 28 napos ciklust vesszük alapul, akkor a petesejt megtermékenyítésére a menstruáció első napját követő 14. napon van a legnagyobb esély. A várandóság pedig már a megtermékenyülés után nagyjából 8-10 nappal biztonságosan kimutatható teszttel is, de a felmérések szerint a nők leginkább csak a korai terhességi tünetek jelentkezése után tesztelnek.

Mikor jelentkeznek a terhesség tünetei legkorábban és melyek azok?

A vágyott gyermekáldás legbizonyosabb tünete a menstruáció elmaradása szokott lenni. Ha azonban alaposan megfigyeljük a testünket, bizonyos jelekből már hamarabb is észrevehető a másállapot.

Az egyik ilyen tipikus jel a fáradtság és kimerültség érzése, amelynek oka a hirtelen hormonváltozás. Ez a tünet már akár egy héttel a fogantatás után megjelenhet.

Szintén nagyon korán, már a beágyazódás környékén feltűnhet a szagok iránti érzékenység. Bizonyos illatok émelygést, vagy akár rosszullétet válthatnak ki az áldott állapotban lévőknél. Ugyanezt kicsit később akár egyes ételek is megtehetik a kismamával.

A reggeli hányingert és émelygést pedig már a klasszikus korai tünetek közé szokták sorolni. Ha ez esetleg naponta többször is előfordul, érdemes vele mielőbb orvoshoz fordulni.

A mellek is a nagyon hamar képesek árulkodni a babavárásról. Ha megduzzadnak, érzékenyek lesznek, esetleg sötétebb lesz a mellbimbó színe, akkor érdemes tesztelésbe fogni.

A nagyobb mennyiségű hüvelyváladék is a terhesség legkorábbi tünetei közé tartozik. A hüvelyváladék mellett a testhőmérsékletünk is megnőhet. Sőt, ez meg is maradhat! Az enyhe hőemelkedés akár az egész terhességet is végig kísérheti.

Már a fogantatást követően rövid időn belül jelentkezhetnek hangulatváltozások is. Ha ingerlékenyebbek, sírósabbak leszünk, az is a megváltozott hormonháztartásnak tudható be.

A terhesség egyéb jelei

A progeszteron hormon fokozott termelése okozhat szédülést a várandóság korai szakaszában. Fontos, hogy ilyen esetben mindig üljünk le, nehogy sérülés legyen a vége.

A  méh fokozódó vérellátása és növekedése húzó alhasi érzést okozhat, amely szintén lehet a terhesség jele.

A megtermékenyülés utáni pár napban a puffadás is megjelenhet, mert  fokozott progeszterontermelés miatt az emésztés némileg lelassul. Éppen ezért a székrekedés is gond lehet, amit rostban gazdag ételekkel és elegendő folyadék fogyasztásával tudunk ellensúlyozni.

Mivel azonban nincs két egyforma szervezet, ezért elképzelhető, hogy a felsoroltak közül egyikkel sem, vagy épp mindegyikkel találkozol. Nincsenek mindenkire igaz állítások a terhesség jeleit illetően. A legbiztosabbat azonban a pozitív teszt után a nőgyógyász fogja tudni mondani, aki egy ultrahangos vizsgálattal ténylegesen meg tudja állapítani a várandóságot.

korai tünetekterhességterhesség alattterhesség jeleiterhesség tüneteivárandósság