Ahhoz, hogy sikerüljön teherbe esni, jó, ha tudod, mikor van a termékenységi ablakod. A kulcs mindehhez: az ovuláció és a petesejt beágyazódása előtti folyamatok megértése.
A teherbeeséshez szükséges, hogy megtörténjen az ovuláció, azaz a petesejt kiszabadulása a petefészekből. Miután az érett petesejt kilépett az ováriumból, végighalad a petevezetéken, és elérhetővé válik a spermium számára. A petesejt 12-24 óráig él a petefészek elhagyása után, tehát fogantatásra az ovuláció utáni órákban van a legnagyobb esély.
A petefészek működésével kapcsolatos fontos tudnivalók:
- A petesejt 12-24 óráig él a petefészek elhagyása után.
- A spermiumok akár öt napig is aktívak maradnak, tehát lehetséges a fogamzás a petesejt kiszabadulása előtti szexuális együttlét esetén is.
- A petesejt és a spermium együttes élettartama adja az úgynevezett termékeny időszakot. Ennek az időszaknak a neve „termékenységi ablak”, amely nagyjából hat napig tart.
- Amennyiben nincs semmilyen rendellenesség, egyetlen petesejt lökődik ki a petefészekből az ovuláció idején.
- Az ovulációt befolyásolhatja a stressz, betegség, hormonális egyensúlyhiány, utazás, vagy a testsúly, testmozgás vagy alvási rendszer jelentős változása.
- Néhány nő az ovuláció idején enyhe fájdalmat vagy szúró érzést érezhet a petefészke környékén, ami a mittelschmerz német kifejezéssel („középidős fájdalom”) azonosítható.
- Ovuláció során a méh belső fala vastagabbá válik, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódhasson. Ha a fogantatás nem következik be, akkor a méh belső rétege kiürül a menstruáció során.
Elősegíthető-e valamilyen módon a teherbe esés?
Tudd meg, mikor van az ovulációd, az intim együttlétet pedig időzítsd úgy, hogy egybe essen a termékenységi ablakoddal, ezzel növelheted a teherbeesés esélyét.
Mikor van az ovulációd? Használj ennek meghatározásához ovulációs naptárt. A naptár a termékeny időszakaidat mutatja.
Egy nő havi ciklusát az első menstruációs napjától számítva az újabb menstruáció első napjáig mérik. A női ciklus általában 28-32 nap, bár néhány nőnek lehet sokkal rövidebb vagy hosszabb ciklusa. A legtöbb nő az ovulációt a menstruációs ciklus 11. és 21. napja között élheti meg, az utolsó menstruációs napjuk első napjától számítva. Ezt nevezik a női ciklus „termékeny időszakának”, mivel a szexuális együttlét ebben az időszakban növeli a terhesség esélyét. Az ovuláció bármikor megtörténhet ezen az időszakon belül, és havi szinten eltérő napra is eshet.
Az ovuláció jelei:
- Változás a hüvelyi váladékban. Az ovuláció előtt bőségesebb lehet a hüvelyi váladék, míg állaga hígabb. Az ovuláció után a méhnyakváladék csökken és sűrűbbé, opálosabbá válik.
- Amikor ovulációd van, a testhőmérsékleted kismértékben emelkedik. Kifejezetten nyugalmi állapotban érdemes a testhőmérséklet mérésére alkalmat keríteni. Speciális testhőmérőt használj a segítségével minden reggel mérd meg a hőmérsékleted mielőtt felkelsz. Jegyezd fel az eredményeket, és keresd az ismétlődő mintázatot. A testhőmérséklet emelkedését megelőző két-három nap a legtermékenyebb időszakod.
- Fontos, hogy az ideális testsúly megőrzése kedvez a termékenységnek. A túlsúlyos és túl sovány nőknél nagyobb kockázattal alakulhatnak ki ovulációs zavarok.
- Termékenységbarát síkosítók: használj olyan síkosítókat, amelyek nem gátolják a spermiumok mozgását.
- Ne dohányozz. A dohányzás számos negatív hatással jár a termékenységre, nem beszélve az általános egészségedről és a magzat egészségéről.
- Ne fogyassz alkoholt. A nagymennyiségű alkoholfogyasztás csökkentheti a termékenységet.
- Mérsékeld a koffein fogyasztást napi egy vagy két csésze kávéra naponta.
- A teherbeesésnek ritkán lehet gátja a túlzásba vitt, megerőltető testmozgást. A heti több mint öt órányi megerőltető, intenzív testmozgás kedvezőtlen hatással lehet akár az ovulációra is.
A természetes teherbeesésre a legjobb esélyed a 20-as éveidben van. A termékenységed a kor előrehaladtával csökken. Egy egészséges 30 éves nőnek havonta körülbelül 20% esélye van teherbe esni, de 40 éves korodra ez csak körülbelül 5% lesz. 45 éves korban már csak nagyon kevés nő esik természetes úton teherbe.
Ha nem történik meg a teherbeesés a próbálkozásaitok ellenére sem, lehetséges, hogy az egyikőtöknek problémája van. Gyakran azonnal azt feltételezik, hogy a nő meddő, de a terméketlenség mind a férfiakat, mind a nőket érintheti.
Amennyiben huzamosabb ideig nem sikerül teherbe esned, érdemes meddőség kezelésével foglalkozó szakemberhez fordulnod.