Miért vágyik az ember a társa helyett rejtélyes harmadikra egy titkos kapcsolatban? Miként számolhat el valaki a lelkiismeretével, ha megcsalja a másikat? Mára szinte törvényesek a titkos kapcsolatok? Ezeket a kérdéseket feszegetjük.
Ugye mennyiszer találkozunk a YOLO mozaikszóval: „you only live once” azaz „csak egyszer élünk”, hirdeti. A nagy boldogságkeresésben sokakat ösztönöz ez a mozaikszócska, hogy semmilyen vágyukat, kívánságukat nem hagyják teljesítetlenül, hiszen vélhetően igaz: egy életünk van, azt kell kihasználni. A titkos kapcsolatok kialakításában és kialakulásában is lökést adhat, tehát, nem szabad visszafogni magunkat, még olyankor sem, amikor erkölcsileg meglehetősen tilosban járunk.
Miért a titkos kapcsolat kell?
Óhatatlan, hogy amikor valaki huzamosabb ideje párkapcsolatban él – legyen az akár úgymond szerződéses, azaz házasság –, nehezebb a mindennapokban megtalálni a kezdetkor oly szenvedélyes tüzet és romantikát. Jönnek a gyerekek, ott vannak a munkahelyi gondok, s talán a mindig veszélyes megszokottságba süllyed a kapcsolat. Az egymás közötti problémák elhidegítik a feleket, viszont az érzelmekre, a támogatásra, az izgalmakra továbbra is szükség van – ilyenkor jöhet képbe a csábító harmadik.
A titkos kapcsolatok sokszor olyanok között alakulnak ki, akiknek van feleségük, férjük, párjuk, csak éppen az a viszony valamiért megfáradt, ám túl sok a kötelék ahhoz, hogy felbontsák. Vagy nem érzik elég stabilnak a lehetségest, ezért nem hagyják ott a titkos kapcsolatért a meglévő bizonyost (ez főleg a nőkre jellemző). Ilyenkor a titkos kapcsolat akár kellemes, felelősség nélküli szórakozást kínál, és pont olyan dolgokat ad meg, amelyek az eredeti kapcsolatból már hiányoznak.
Sokszor a sértettség vezet a titkos kapcsolat kialakításához: megcsalta a másik fél, de vele maradt, mert nehéz lenne felrúgni az összekötő kapcsokat (gyerek, ház, devizahitel, stb.). A sértett emberi szívet azonban nehéz kiengesztelni, sokszor bosszúra vágyik. Ilyenkor következnek a „csak szexre kellesz” típusú légyottok, ám sosem kizárt, az a titkos kapcsolatok sorsfordító találkozásokat adnak. A titkos párkapcsolatok létrejöttéhez az is elég, ha a társ egyszerűen megszűnik társsá lenni: már nem segít a mindennapokban, magára hagyja a nőtt/férfit a feladatokban.
És a lelkiismeret?
Mindenkinek magának kell felmérnie, miként tud elszámolni lelkiismeretével, amikor titkos kapcsolatot alakít ki. Kétség sem lehet felőle, a másik megcsalása, azaz a titkos kapcsolat borzasztóan nagy sértés, amivel a másik lelkébe taposnak bele. Persze itt jön képbe: ha a megcsaló kellően sértettnek gondolja magát, egyúttal felhatalmazást is érez: „hisz ez jár nekem, mert megbántott”… Ismert a mondás, csak a saját lelkiismeretünknek tartozunk számadással: amíg a titkos kapcsolat ellenére emelt fővel tudunk tükörbe nézni, nincs okunk szégyenkezni.
Ma már mindent lehet?
Nem könnyű erkölcsösnek maradni abban a világban, amelyben külön holnap jött létre a titkos kapcsolatra vágyóknak. Nehéz eldönteni, hogy az olykor csak szexi flörtölést kínáló website akár a megcsalást előzi meg, vagy egyszerűen csak törvényesíti a mindent szabad mottót. Hiszen mi az üzenete? Kimondva, leírva a cél, hogy párkapcsolatban élők találjanak valakit, akivel titkos kapcsolatra lépnek, nem törődve a mit sem sejtő párral. Igaz, itt legalább nincs köntörfalazás, semmi cécó, meg lehet előzni a csalódást okozó köröket: mindenki pontosan tudja, mire regisztrált, mire vállalkozott: a titkos kapcsolatra.
Hűtlenné válni pedig senkinek sem kötelező…