Kismedencei gyulladások, felfázás
Kismedencei gyulladásoknak nevezzük a méh, a petefészek és a petevezeték gyulladásos folyamatokkal járó megbetegedéseit, a köznyelvben összességében felfázásként hívjuk ezeket a hasonló tünetekkel járó betegségeket. Enyhébb esetei meglehetősen gyakoriak, gyakran teljesen tünetmentesen lezajlanak, és csak egy nőgyógyászati vizsgálat során derül fény rájuk (vagy még ott sem).
Súlyosabb esetben az alábbi tüneteket tapasztaljuk:
- erős alhasi görcsök, fájdalmak
- magas láz, gyengeség
- fájdalmassá válik a vizelés
- a szokottól eltérő állagú, színű folyás.
Keresd fel mihamarabb a nőgyógyászodat, ha a fenti tüneteket tapasztalod magadon! A nőgyógyászati vizsgálaton sor kerül többek között a kismedencei nyomásérzékenység vizsgálatára, a méhnyak fájdalmasságának ellenőrzésére, valamint a nőgyógyász hüvelyi ultrahangkezelést, vérvételt is végezhet, illetve javasolhat.
A kismedencei gyulladásokat általában antibiotikumos kezeléssel gyógyítja a nőgyógyász. Szerencsére amennyire gyakori ez a betegség, annyira jól is gyógyítható, általában néhány nap alatt nagymértékű javulásra számíthatsz. Nagyon ritkán, de előfordulhatnak kismedencei szövődmények, ez esetben, ha a nőgyógyász úgy ítéli meg, műtétre is sor kerülhet. Annak ellenére, hogy a felfázás sokszor magától is meggyógyul, mégis érdemes felkeresned a nőgyógyászt, mert az újból és újból jelentkező kezeletlen gyulladások petevezeték elzáródást, és ezzel együtt akár meddőséget is okozhatnak!
Gombás fertőzések, hüvelygyulladás
Szintén a leggyakoribb nőgyógyászati betegségek közé tartoznak a gombás fertőzések, amelyek fő tünete a hüvelyi viszketés, és a rendellenes folyás, emellett jelentkezhet gyakori és fájdalmas vizelés is, és kiterjedt gyulladás. A betegség gyakori kiváltója a Candida gomba, amelynek jelenléte természetes a szervezetünkben, viszont túlzott elszaporodása egészségügyi problémákat válthat ki. A betegség kezelése a nőgyógyász feladata, aki helyi (hüvelykrémek és kúpok) és általános (gombaellenes gyógyszerek) kezelést is javasolhat. A Candida gombák túlzott mértékű elszaporodása esetén speciális diéta betartása is segítheti a gyógyulást, és megelőzheti a panaszok újbóli megjelenését.
Menstruációs zavarok
Szintén gyakori nőgyógyászati betegség, fiatal lányoknál rendkívül gyakori, viszont ebben az életkorban még nem is biztos, hogy problémát okoz. Rendellenes menstruációról beszélünk akkor, ha a vérzés túl ritkán, túl gyakran jelentkezik, vagy jelentős fájdalommal, esetleg vérveszteséggel is jár.
A rendellenes menstruációról minden esetben érdemes beszélned a nőgyógyászoddal, viszont aggódnod semmiképp sem érdemes emiatt, mert fiatal lányoknál legtöbbször az áll a háttérben, hogy a hormonális rendszer még nem állt be a felnőtt nőkre jellemző ciklikus működésre. Sok lánynál akár fél, vagy egy év is eltelik az első menzesz jelentkezésétől kezdve addig, amíg rendszeressé válik a havi vérzésük. Azért jó, ha tudsz róla, hogy cisztás megbetegedések is állhatnak a háttérben, így semmiképp se felejtsd el megemlíteni a nőgyógyászodnak a problémát!