Méhnyakrák szűrés – a nőgyógyásznak egy perc, Neked az életet jelentheti
A méhnyakrák a mellrák után a második leggyakoribb nőket sújtó daganatos betegség világszerte és Magyarországon is. Csak itthon évente 1000 új megbetegedést regisztrálnak. Szerencsére sok más rákfajtához hasonlóan a méhnyakrák is szinte 100%-ban gyógyítható, ha időben felismerik. Már csak ezért sem érdemes kihagynod, vagy halogatnod az éves nőgyógyászati vizsgálatot.
A rákszűrés úgy fest a gyakorlatban, hogy a nőgyógyász egy arra alkalmas apró eszközzel kenetet vesz a méhnyak és a méh felszínének területéről. Ez a művelet nem fájdalmas, esetleg egy kis kellemetlen érzést okozhat. A méhnyakrák szűrés vizsgálat eredményére várni kell, hiszen mikroszkóp alatt elemzik ki a levett mintát. Nőgyógyászonként, illetve rendelőnként változik, hogy mennyi idő után és milyen módon kapod meg az eredményt. Van, amikor a nőgyógyászod egy SMS-ben, vagy e-mailben küldi el, de az is lehet, hogy telefonon, vagy személyesen tudsz érdeklődni utána.
Méhnyakrák szűrés kiértékelés
A nőgyógyászati rákszűrés eredményét kell tudnod értelmezni, ezt a nőgyógyászod is elmagyarázza majd Neked, de a biztonság kedvéért mi is leírjuk. Leggyakrabban az úgynevezett Papanicoulau rendszer szerint értékelnek, az eredmény pedig P0-P5 lehet, a kódok az alábbiakat jelentik:
- P0: ebben az esetben a nőgyógyászati rákszűrés érvénytelen, valami miatt nem sikerült értékelni a kenetet, a rákszűrés újbóli elvégzésére lesz szükség.
- P1: élettanilag normális hámsejtek, és a kenetben csak élettani hámsejtek vannak. Jellemzően szűz lányoknál lehet ez az eredmény.
- P2: élettanilag normális hámsejtek találhatók a kenetben, emellett fehérvérsejtek is. Nemi életet élő nőknél ez a leggyakoribb eredmény, amely azt jelenti, hogy a nőgyógyászati rákszűrés eredménye negatív, a következő évi rákszűrésig további teendő nincs vele.
- P3: ebben az esetben a normál hámsejtek mellett gyulladásos sejtek is vannak, de daganatos sejtek nem láthatók. Ezt az eredményt gyakran erős gyulladás okozza, de lehet rákmegelőző állapot is. Ennél az eredménynél már vannak további nőgyógyászati teendők, általában 3 hónappal később megismétlik a rákszűrést, ami jó esetben addigra p2-re módosul.
- P4: daganat-gyanús sejtek láthatók a kenetben, ha ilyen eredményt kapsz, jelentkezz be a nőgyógyászodhoz.
- P5: a kenet egyértelműen tartalmaz rákos sejteket. Ne aggódj, mert a méhnyakrák jól gyógyítható korai stádiumban, de mindenképp vedd fel mihamarabb a kapcsolatot a nőgyógyászoddal.
Emlőszűrés a nőgyógyászati vizsgálaton
A mellrák a leggyakoribb női rákbetegség, éppen ezért fontos, hogy a nőgyógyászod minden évben elvégezze nálad az emlőszűrést. Ennek részeként áttapintja a mellállományt és a hónalji területeket. Ha esetleg bármi rendelleneset talál, valószínűleg ultrahang vizsgálatra küld tovább. Ez esetben se aggódj, a legtöbb elváltozás jóindulatú, de a biztonság kedvéért a vizsgálatokat mindenképp el kell végezni!