Okozhat-e meddőséget a drasztikus súlykontroll?

Az ideális testsúly egészségünk szempontjából fontos: nem jó sem a túl magas, sem a túl alacsony BMI. Babát szeretnél? Erre fokozottan figyelj!

Az ideális testsúly az egészségünk több aspektusából is fontos: a túl magas és a túl alacsony BMI is gondot okozhat. Ha babát szeretnénk, erre még inkább oda kell figyelnünk, ugyanis nemcsak a jelentős túlsúly, hanem a hirtelen fogyás is akadályozhatja a gyerekvállalást.

Amikor a pár gyermeket tervez, és meddőséggel szembesül, egy sor vizsgálaton kell részt venniük annak érdekében, hogy kiderüljön, hol, miben rejlik a probléma gyökere. Van, akinél betegség, másnál genetikai okok húzódnak a háttérben, de olyan is akad, ahol egy egészen bagatellnek tűnő dolog, a hirtelen fogyás áll a megfoganás útjában.

Mi okoz fogamzási nehézséget?

A meddőségnek rengeteg oka lehet a fizikai tényezőktől kezdve a mentális és lelki okokig. Nemcsak itthon, Magyarországon, hanem a világon mindenhol problémát jelent a meddőség, ami világszinten a párok mintegy 10-15 százalékát érinti. A meddőségnek fizikai, genetikai és lelki okai is lehetnek: a dohányzás és az alkohol épp úgy hátráltató tényező lehet, mint egyes betegségek, vagy az, ha genetikailag nehezebben esünk teherbe.

Vannak olyan szemléketek, amik szerint a meddőség egy az egyben biológiai zavar, míg más irányzatok inkább a pszichés okokat helyezik előtérbe, és az anya, pontosabban a gyereket tervező pár mentális és lelki egészségre helyezik a hangsúlyt.

Az már bizonyított tény, hogy a stressz az egészségünkre kifejezetten rossz hatással van, és különböző betegségek egyik kiváltó, belobbantó oka is lehet. A legújabb vizsgálatok szerint azonban a stressz a gyerekvállalás sikerességére is hatással lehet: akár a mindennapokban megélt stressz, akár a vetélések miatti trauma, a depresszió és a párkapcsolati problémák is okozhatnak meddősséget.

Hirtelen fogyás gyerektervezés idején

Ha gyerektervezésben vagyunk, és a súlyunk eltér az ideálistól, akkor sokszor első tanácsként a diéta az, ami szóba kerül. Nem mindegy azonban, hogy milyen diétát követünk, milyen ételeket fogyasztunk, és az sem, hogy mennyit mozgunk, ugyanis, ha valaki túl gyorsan akar sokat fogyni, akkor a drasztikus súlykontroll hátráltathatja a foganást.

Ha elhatározzuk, hogy leadunk pár kilót, és mindezt nem szakember, dietetikus segítségével tesszük, könnyen előfordulhat, hogy csak a kalóriaszámlálásra fordítunk figyelmet, arra azonban nem, hogy milyen minőségűek az ételek, amiket a tányérunkra teszünk.

Még akkor is, ha nem vagyunk babatervezésben, a diéta során fellépő vitaminhiány és tápanyaghiány megviselheti a szervezetünket, ami már önmagában is probléma, de ha babát szeretnénk, még inkább oda kell figyelnünk arra, hogy ezt kiküszöböljük.

A diéta során a szervezet ellenállóképessége, erőssége, azaz az immunitás gyengébb lehet, ezért az immunerősítésre nagy hangsúlyt kell fektetnünk. Elegendő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot és zsírt kell bevinnünk, miközben az ételek vitamin – és tápanyagtartalmát is figyelembe kell vennünk. Babatervezéskor nem a drasztikus súlykontroll a megoldás.

A meddőség kezelése

A meddőség kezelése szerteágazó, csak úgy, mint a kiváltó okok, hiszen nagyban függ attól, mi a meddőség oka. A cukorbetegség, a hormonális problémák, a nőgyógyászati betegségek is akadályozhatják a teherbe esést – ilyenkor az alapbetegség kezelése az első lépés. A meddőség kezelésekor a pár női és férfi tagját is tüzetesen kivizsgálják, mivel mindkét félnek egészségesnek kell lennie ahhoz, hogy sikeres legyen a megtermékenyülés.

Amennyiben jelentős túlsúllyal küzdünk, a szakember által összeállított és kontrollált diéta lényeges lépés lehet a siker felé vezető úton. A megfelelő vitaminokat, ásványi anyagokat – mint amilyen a folsav, a D-vitamin és az A-vitamin -, valamint a mozgás szerepét se becsüljük alá: amennyiben egészségesek vagyunk, a rendszeres mozgás is hozzájárulhat a babatervezés sikerességéhez. A mozgás nemcsak fizikai, hanem mentális szinten is jót tesz, hiszen az mellett, hogy ellenállóbb, erősebb lesz a szervezetünk, kiegyensúlyozottabbak lehetünk.

A meddősség kezelésében azonban nemcsak az étrendi és életmódbeli változásokra, hanem adott esetben pszichoterápiás módszereknek is helyet kell adni pszichológussal, pszichoterapeutával konzultálva.

drasztikus súlykontrolfogamzási nehézséghirtelen fogyásvitaminhiány tápanyaghiány