Peteérés elmaradásának okai

A peteérés elmaradását más néven anovulációnak hívjuk. A peteérésért a progeszteron és ösztrogén hormonok szoros egyensúlya felel, azonban számos tényező befolyásolja a szabályozott működésüket. A teljesség igénye nélkül az alábbiakban kifejtjük a legfőbb okokat, amik miatt nem indul meg a peteérés folyamata.

Cukorbetegség

A cukorbetegség, valamint annak előszobája az inzulinrezisztencia nagyban befolyásolja a petefészek működését. A petefészekben számos inzulinreceptor található, mely érzékeli a magas vércukorszint csökkentésére termelődő megemelkedett inzulinszintet. Az inzulin hatással van a petefészek hormontermelésére, serkenti az ösztrogén és tesztoszteron hormonok kiválasztását. Ezen hormonok visszahatnak a peteérésért felelős FSH-ra (follikulus stimuláló hormon), annak kiválasztását gátolják. Ennek a mechanizmusnak eredményeként elmarad a peteérés, mely meddőséget okoz.

Ingadozó hormonszintek

A progeszteron felelős a peteérésért, valamint az LH hormon a tüszőrepedésért. Az ösztrogéndominancia gyakori egészségügyi probléma a nőknél. Jellemző tünete a fájdalmas menstruáció, a mellfeszülés, migrén, mellciszták, valamint a meddőség okaként is számontartjuk. Az ösztrogén túlsúlyba kerülésével a progeszterontermelés visszaszorul, ez által a peteérés nem történik meg.

Anorexia nervosa

Az anorexia nervosa étkezési zavarral járó megbetegedés, mely során az egyén nem vesz magához megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot a kialakult testképzavara miatt. Az elégtelen zsírbevitel negatív hatással van a hormontermelésre, a megváltozott tápanyagbevitel csökkenti a hormonszintézis folyamatát.