Milyen hatással van a szoptatás az anyára, milyen fiziológiai és lelki hatásai vannak? A legfontosabb kérdésekre válaszolunk!
A szoptatás igazi szeretetkapocs a baba és az anya között. Mi azt mondjuk, amennyiben lehetőséged van rá, mindenképpen szoptasd a babádat és ne hagyd ki ezt az élményt, mert mindkettőtök számára meghatározó lehet a jövőben.
A szoptatás hatása az anya szervezetére
A szülés csodálatos élmény, de kétségkívül megviseli az anya szervezetét. Szülés után a méh intenzív regenerálódása 6 hétig tart – a teljes felépülés akár 1 évet is igénybe vehet -, ebben az időszakban pedig a testednek és a lelkednek is jót tehet a szoptatás.
A szoptatásnak számos egészségügyi előnye van: a későbbiekben kisebb lehet az esélyed a csontritkulásra, a mellrákra és a petefészekrákra is. Bár a szülést követően nem az álomalak visszanyerése a legfontosabb, amivel foglalkoznunk kell, de tudd, hogy az, aki szoptat, kevesebb súlyprobléma elé néz. A szoptatásról már régóta bebizonyosodott, hogy kalóriaégető, és felér egy könnyed edzéssel: egy nap alatt akár 500-600 kalóriától is megszabadulhatsz, attól függően, mennyit eszik a babád.
Arra is jobb, ha felkészülsz, hogy előfordulhat a szoptatáskor rendszertelenné válik a menstruáció, vagy kimarad! A szoptatás késlelteti az ovulációt. Teljesen normális, ha a szoptatás befejezéséig elmarad a menstruációd, ezt ki így éli meg, ki úgy. Akár 6-8 hónapra is fellélegezhetsz, mert kapsz egy kis menstruációs szünetet.
Emiatt azt is gondolhatnád, hogy a menzesz ideiglenes elmaradása a kevesebb vesződség záloga, de jobb az óvatosság! Ha már úgy érzed, felépültél, és a kimaradt menzesz miatt újra felhőtlenül és fogamzásgátló nélkül élveznéd a szexuális életet a pároddal, a legbiztosabb, ha védekeztek, mert bár rendszerint ilyenkor nehezebb teherbe esni, mégsem zárható ki teljesen a megtermékenyülés.
A szoptatás hatása a babára
Az anyatejes táplálás a baba egészségére és fejlődésére nézve számos előnnyel jár. Az anyatej a legteljesebb táplálék a kisbaba számára, amelyben minden számára szükséges tápanyag benne van, ezért a csecsemő 6 hónapos koráig nincs is szüksége másra, mint anyatejre. Az anyatejben levő anyagok nemcsak a baba fejlődését és immunitását szolgálják, de a szoptatás a gyermek későbbi beszédfejlődésére is kedvezően hat.
A szoptatás szeretetkapocs a baba és az anya között
A sok pozitív fiziológiai hatása mellett a szoptatás lelki oldalát sem szabad figyelmen kívül hagyni! Amikor te táplálod a babádat, a sikerélmény pozitív hatása biztos, hogy megmutatkozik a te hangulatodban is.
Előfordulhat, hogy kellemetlen az első élmény, talán fájdalmas is, de ne pánikolj, amint megtörténik az egymásra hangolódás, amint egymáshoz csiszolódtok a babáddal, kialakul a kölcsönös bizalom. Innentől kezdve a szoptatás olyan kapocs lesz kettőtök között, ami semmi mással nem helyettesíthető.
A szoptatás által jobban megtanulhatsz a megérzéseidre figyelni a gyermekeddel kapcsolatban, és a jelzéseit is könnyebben beazonosíthatod. A szoptatás enyhítheti a szülés utáni depressziót, és amikor úgy érzed, minden nyomaszt, a felszabaduló oxitocin hatására könnyebben veheted a mélypontokat is.