A szüzesség elvesztése
A szüzesség elvesztése egy egyedülálló élmény, a felnőtté válás egyik kikerülhetetlen lépése, amely mindenki számára különböző fizikai és érzelmi hatásokkal jár. Jelen blogbejegyzésünkben ezt a témát csak a lányok oldaláról járjuk körbe.
Mi a szüzesség?
A szüzességnek (virginitas) nincs önálló, egyértelmű, egységes meghatározása. Mindenki neveltetése, társadalmi helyzete, vallása alapján határozza meg, hogy ez a fogalom mit jelent neki és környezetének. A legelterjedtebb nézet szerint azokat a lányokat tekintik szűznek, akiknél nem történt hímvessző általi hüvelyi behatolás.
Mi az a szűzhártya?
A szűzhártya (hymen) egy nagyon rugalmas idegvégződések nélküli, de vérerekkel rendelkező szövet (nyálkahártyaredő), amelynek feladata a kis- és nagy ajkakkal együtt a hüvelybemenet védelme. A hüvelybemenetnél kb. 1 – 2 cm mélyen található kis nyílással és változatos alakkal (szabályos kör, félhold alakú, lyukacsos, sima szélű vagy egyenetlen) rendelkezik. A hymen nyílása általában elég nagy, hogy a menstruációs vér könnyedén kifolyjon a hüvelyből. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy a szűzhártya a teljes hüvelybemenetet elfedi vagy a rajta lévő nyílás olyan kicsi, hogy akadályozza a menstruációs vér kifolyását. Ekkor szükségessé válik az orvosi beavatkozás a felesleges szövet eltávolításához. Nagyon ritkán az is előfordulhat, hogy a lányoknak egyáltalán nincs szűzhártyája. Születésünkkor a hártya elég vastag, majd kamaszkori hormonális változások hatására elvékonyodik.
Vérzés és az első hüvelyi behatolás
A szűzhártya egy nagyon rugalmas szövet, amely megnyúlik az első közösülés után. Ez általában fájdalommal és vérzéssel jár. Mindkettő mértéke teljesen egyénfüggő. Van, aki egy kicsi jelentéktelen égető vagy szúró érzést tapasztal, míg másoknak a behatolás egyáltalán nem okoz tágulást, ezáltal fájdalmat sem. Ugyanez igaz a vérzésre is. Vannak, akik egyáltalán nem véreznek az első közösüléskor, mert a szűzhártyájuk már korábban átszakadt, kitágult (például tampon használat, torna, lovaglás, vagy nőgyógyászati vizsgálat miatt). Mások csak enyhe vérzést tapasztalnak, de vannak, akik egy-két napig vagy több napon át is vérezhetnek.
Fájdalmas a hüvelyi behatolás?
Teljesen normális, ha az első közösülés során kicsit kényelmetlenül érzi magát, mivel a behatolás során fellépő súrlódás kellemetlenséget okozhat. Mindenképpen javasolt síkosító használata a könnyebb behatoláshoz.
Nagyon fontos, hogy az együttlét nem lehet fájdalmas. Ha több alkalom után a hüvely nem nedvesedik eléggé vagy valamilyen egészségügyi állapot (pl. endometriózis) fájdalmat okoz, akkor mindenképpen javasolt az orvosi kivizsgálás.
Teherbe eshetnek az első szex alkalmával?
Igen! Az csak egy elterjedt tévhit, hogy az első közösülés alkalmával nem lehet teherbe esni. Lehetőség szerint az első aktus előtt érdemes nőgyógyásszal konzultálni és megbeszélni a különböző fogamzásgátlási lehetőségeket. Ha azonban váratlanul kerül sor az első nemi aktusra, akkor nagyon fontos, hogy mindenképpen óvszert kell használni, amely ráadásul megvéd a nemi fertőzésektől is.
Melyik a legjobb szexpóz az első alkalomra?
Az első alkalomra valószínűleg a misszionárius szexpozíció a legkényelmesebb. A befogadó fél a hátán fekve nagyon könnyen ellazul, a partnerével egymás felé néznek, ágyékuk egy vonalban van, így a behatolás könnyűvé válik. Ráadásul a két test jobban összekapcsolódik, láthatják egymás arcát és az aktus közbeni kommunikáció is könnyű és természetes.