Az elmúlt években a népességszabályozás jogszabályi környezete világviszonylatban is változásokon megy át. Számos ország és köztük az Egyesült Államok több állama is szigorúbb feltételeket határozott meg az abortusz lehetőségének engedélyezése tekintetében.
Gyógyszerekkel kiváltott spontán vetélés
Digitális kor avagy az információhoz való hozzáférés
Abortusz jogi háttere Magyarországon
A gyógyszeres abortusz lehetősége Magyarországon
Ez a szigorítás azonban a kétségbeesett nők körében a cseppet sem biztonságos indukált abortusz, vagyis szándékosan kiváltott vetélés elterjedéséhez vezetett.
A tilalom terhei
A történelemben egyáltalán nem új jelenség, hogy a nők különféle módszereket alkalmaznak a nem kívánt terhességük megszakítása érdekében. Sajnálatosan sok történetet ismerünk arról, hogy a nők zöme ezzel jelentős egészségügyi kockázatot vállal a spontán vetélést kiváltó legkülönfélébb módszerek alkalmazásával.
A fokozódó jogi és társadalmi korlátozások miatt azonban újraéledt az a gyakorlat a nők körében, amely évezredek óta létezik ugyan, mégis még mindig számtalan pro és kontra érvelést és ellenérzést táplál.
A korlátozások következményeként sokan folyamodnak az egészségüket veszélyeztető alternatív módszerekhez az indukált abortusz biztonságos hátterét nyújtó egészségügyi ellátás lehetőségének hiányában.
Az orvostudomány mai fejlettsége azonban biztonságosabb lehetőségeket kínálhat azoknak, akik kénytelenek maguk alakítani a sorsukat gyermekvállalás tekintetében és meg kívánják szakítani a korai terhességüket.
Gyógyszerekkel kiváltott spontán vetélés
Az Egyesült Államokban az indukált abortusz modern megközelítésének középpontjában két gyógyszer áll: a misoprosztol és a mifeprisztone.
Az FDA, vagyis az Egyesült Államokban működő Amerikai Élelmiszer és Gyógyszer engedélyeztetési Hivatal (Food and Drug Administration), amelynek jóváhagyása nélkül semmilyen gyógyszer nem kerülhet forgalomba az államokban, ezt a gyógyszerkombinációt tekinti hatékonynak a beavatkozáshoz a terhesség első 10 hetében.
Szigorú szabályozás és orvosi ellenőrzés mellett, helyesen használva a vetélés ezekkel a gyógyszerekkel indokolt esetekben biztonságosan is előidézhető.
Digitális kor avagy az információhoz való hozzáférés
Kritikus tényező a pontos információhoz való hozzáférés, és szükség esetén a gyógyszerrel kiváltott, vagyis gyógyszerrel indukált abortuszt követően az egészségügyi ellátás rendelkezésre állása az esetleges szövődmények megelőzése, vagy éppen a kialakult szövődmény szakszerű kezelése érdekében.
Az egészségügy által biztosított háttér fontosságát mindenképpen hangsúlyozni kell.
Az internet nélkülözhetetlen információforrássá vált azok számára, akik tájékozódni szeretnének a gyógyszerrel kiváltott abortuszról.
Az útmutatók és támogató fórumok digitális platformként nemcsak hasznos ismereteket kínálnak, hanem téves információkkal is félrevezethetik a kétségbeesett nőket.
Sokan messzire mennek és átlépik a határokat a spontán vetélést elősegítő módszerek és az abortusz tablettákhoz való hozzáférés érdekében.
A szándékosan kiváltott vetélések számának növekedése jelentős népegészségügyi következményekkel járhat nem csupán az egészségi kockázatokat jelentő gyakorlat, hanem az érintettekre gyakorolt lelki hatás miatt is.
A korlátozások sokakat térítenek el attól, hogy igénybe vegyék a nélkülözhetetlen kontrollt és a biztonságot jelentő egészségügyi ellátást.
Ebben a kihívásokkal teli környezetben a teljes körű egészségügyi ellátás biztosítása vitathatatlanul nélkülözhetetlen.
Abortusz jogi háttere Magyarországon
Több forrásból is tájékozódhatunk arról, mit kell tudnunk a Magyarországon érvényben lévő szabályozásokról az abortusz, vagyis a szándékosan kiváltott vetélés vonatkozásában.
Magyarországon a terhességmegszakítást, ideértve a gyógyszeres abortuszt is, a magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény és az ahhoz tartozó végrehajtási rendelet, a 32/1992 (XII. 23.) NM rendelet szabályozza. Ezek rendelkezése szerint a terhesség a 12. hétig megszakítható négy alapindokra tekintettel:
- Ha a terhes nő egészségét súlyosan veszélyeztető ok indokolja, azaz a nő élete veszélybe kerülne a terhesség kihordásával.
- Ha a magzat súlyos fogyatékosságban vagy károsodásban szenved.
- Ha a terhesség bűncselekmény következménye.
- Ha az állapotos nő súlyos válsághelyzetben van.
Magyarországon azonban, a fentiekben ismertetett Egyesült Államokbeli helyzettel szemben, jelenleg csak a műtéti abortusz lehetőségével élhetnek a nők, amennyiben meg kívánják szakítani a terhességüket.
A gyógyszeres abortusz lehetősége Magyarországon
Magyarországon is engedélyezve van már a terhesség megszakításra alkalmas abortusztabletta.
A gyógyszer törzskönyvezett neve Medabon.
A tabletták alkalmazása terhességmegszakításra azonban a magzati élet védelme miatt kizárólag nagyon szigorú feltételek mellett és indokkal, intézményi keretek között engedélyezett.
Az abortusztabletta bevetése a terhesség megszakítása céljából orvosi felügyelet hiányában rendkívül veszélyes és kockázatos lehet, nem csupán az időbeli korlát miatt, hanem a nő egészségi állapota is befolyásolhatja a gyógyszerrel kiváltott terhességmegszakítás kimenetelét.
Forrás:
https://tasz.hu/terhessegmegszakitas
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99200079.tv
https://www.pharmindex-online.hu/engedelyeztek-az-abortusztabletta-magyarorszagi-forgalmazasat