Abszolút tabu: az abortusz

Vitatott kérdés az abortusz joga. A terhességmegszakítás fizikailag és lelkileg is megterhelő, mégis tabu. Mi történik beavatkozás után?

Sajnos, még a 21. században is kényes kérdés az abortusz joga. A terhességmegszakítás fizikailag és lelkileg is megterhelő, mégis tabu, és sokan nem tudják, mikor, milyen beavatkozásra számíthatnak, valamint azt sem, hogy mi történik a beavatkozás után. Akár gyógyszeres terhességmegszakításról, akár műtéti abortuszról van szó, mindkettőre fel kell készülni – amennyire lehetséges. Ehhez adunk most segítséget, mert az abortusz nem lehet tabutéma!

Az abortusz tabutéma

Hiába élünk a 21. században, hiába fejlődött az emberiség és szárnyalt túl minden eddigi kort a technikai vívmányok, valamint a tudományok területén, még mindig elmondhatjuk, hogy az abortuszról keveset beszélünk. Az abortusz tabutéma annak ellenére, hogy a nem kívánt terhesség megszakításának sokféle oka lehet.

Az anya fiatalkorú vagy túlkoros éppúgy lehet indok az abortuszra, mint a bűncselekmény. Bizonyos esetekben az is előfordulhat, hogy a terhesség az anya életét veszélyezteti, különösen igaz lehet ez az idősebb anyák és bizonyos betegséggel élők esetében.

De nemcsak az anya lehet beteg, hanem a magzat is: a terhesség első szakaszában a legtöbb genetikai betegség kiszűrhető, és a szűréseknek fontos szerepe van. Ilyenkor, amikor a beteg magzat nem fejlődik megfelelően, az anya, a szülők dönthetnek arról, hogy megszakítják a terhességet.

Mire lehet számítani az abortusz során és az abortusz után?

Az, hogy mennyire fáj az abortusz, változó, egyénenként eltér, és sok mindentől függ: az általános egészségi állapot, az alapbetegségek, az abortusz időpontja, a fájdalomtűrő képesség, valamint az abortuszhoz használt módszer is befolyásolhatja azt, hogy ki, mit érez.

Az első trimeszterben a gyógyszeres abortusz az, amit alkalmaznak az orvosok, aminek során két gyógyszert adnak. Előfordulhat, hogy mindkettőt szájon át kell bevenni, de van, amikor a másodikat vaginális úton alkalmazzák – ez utóbbi esetben általában kevesebb mellékhatás tapasztalható.

Ezek a gyógyszerek blokkolják a terhességi hormonokat, méhösszehúzódásokat váltanak ki, aminek hatására megindul a szövetek kiürülése, ami négy-öt óráig is eltarthat, majd az abortusz utáni napokban is folytatódhat nagyobb vérdarabok, pecsételő vérzés formájában.

Vannak, akik a fájdalmat egy erősebb menstruációhoz hasonlítják, azonban akiknek eleve fájdalmas a menzeszük, a gyógyszeres abortusz esetén is erősebb fájásokra számíthatnak. Az első egy-két napban fejfájás, emlőérzékenység, gyomorrontáshoz hasonló tünetek, hányinger, hasmenés, hányás, hőemelkedés, hidegrázás, szédülés és fáradtság jelentkezhet.

Amennyiben nem gyógyszeres, hanem műtéti úton kerül sor az abortuszra

Az orvos helyi érzéstelenítést alkalmaz, kitágítja a méhnyakat, majd egy rugalmas csövet vezet a méhbe, ami egy kíméletes szívóeszközhöz van rögzítve – ennek segítségével tudja kiüríteni a méhet.

Amennyiben az orvos úgy ítéli meg, kaparást is végezhet, hogy biztosan kiürüljön a méh. A műtét után hányinger, hányás, láz, hidegrázás, szédülés és erős vérzés is felléphet. Fontos, hogy a műtét után legyen, aki hazavisz minket, ideális esetben érdemes eleve kísérővel érkezni.

A fájdalomcsillapítás gyógyszeres lehetőségeiről mindenképpen az orvosunkkal egyeztessünk, mert nem mindegy, hogy mit veszünk be – az aszpirin például fokozhatja a vérzést, így azt felejtsük el ebben a néhány napban. A legjobb, ha szabadságot veszünk ki, nyugodt körülményeket teremtünk, az ülőfürdő helyett zuhanyozunk, és lazább ruhákat viselünk.

Az abortusz után a lelki megterhelésről is szót kell ejtenünk: a szorongás és a depresszió ilyenkor természetes érzelmi reakció lehet. Abortusz után bűntudat is jelentkezhet, és lelkileg súlyos válsághelyzet alakulhat ki annál, aki átesett a műtéten.

Fontos, hogy ha szükségét érezzük, feltétlen forduljunk szakemberhez, aki segít túljutni a nehéz időszakon. Ez a helyzet lelkileg is megterhelő ahhoz, hogy egyedül küzdjünk meg a nehézségekkel. Sokat tehetünk, ha segítő barátként, hozzátartozóként leszünk részese ennek. Fontos, hogy a  szerettünk mellett álljunk, elítélés nélkül hallgassuk őt meg és legyünk jelen.

Forrás: https://www.healthline.com/sexual-health/abortion

 

abortusz joganem kívánt terhességterhességmegszakítás