Ezek az okok állhatnak a teherbeesési gondok hátterében
Amikor néhány hónapos próbálkozás után sem jön a baba, sokan kezdenek el aggódni amiatt, hogy komolyabb problémák akadályozzák a fogantatást. A mechanikai és hormonális problémák mellett azonban számos rendhagyó ok is állhat a teherbeesési gondok hátterében, amelyek megfelelő kezelés, illetve életmódváltás mellett akár teljesen ki is iktathatóak.
A meddőség ma már népbetegségnek számít
A WHO világszintű statisztikái alapján sajnos kijelenthető, hogy a meddőség ma már szinte népbetegségnek számít. A párkapcsolatban élő nők negyede küzd ugyanis valamilyen meddőségi problémával, ami számszerűsítve nagyjából ötvenmillió párt érint világszerte. Magyarországra vetítve is magas azonban ez az arány. A rendelkezésre álló adatok alapján ugyanis 100 párból 18 küzd fogantatási nehézségekkel.
Mikor beszélhetünk meddőségről?
A meddőségre gyakran csak akkor derül fény, amikor egy pár már jóideje hiába próbálkozik a gyermekvállalással. Ez valahol természetes is, hiszen tünetek nélkül honnan is sejthetnénk, hogy baj van. Sokan megijednek azonban, ha néhány hónap védekezés nélküli aktív szexuális élet mellett sem mutat pozitívet a terhességi teszt. Nem minden esetben kell azonban a legrosszabbra gondolni.
Ha egy év aktív próbálkozás alatt sem jön létre terhesség azonban érdemes lehet részt venni egy meddőségi kivizsgáláson a pár mindkét tagjának. A nőket és a férfiakat ugyanis hasonló arányban érinti a probléma. Az esetek többségében valamilyen mechanikai ok áll a fogantatási gondok hátterében, például az ivarvezetékek elzáródása, ami a nőknél ultrahangos, vagy endoszkópos vizsgálattal, míg a férfiaknál ondóvizsgálattal jól felderíthető.
Máskor pedig a hormonális egyensúly felborulása okoz problémát, amit a fogamzásgátló gyógyszerek rendszeres, hosszú ideig tartó alkalmazása, illetve egyéb kúraszerűen alkalmazott gyógyszerek is kiválthatnak. A meddőségi kivizsgálás azonban a legtöbb esetben képes felderíteni a probléma forrását és annak megfelelő kezelési módot is találni.
Kis arányban mégis előfordul, hogy a teherbeesést akadályozó tényezőt nem sikerül megtalálni. Ilyenkor beszélhetünk ismeretlen eredetű női meddőségről is. Szerencsére azonban számos ilyen problémára megoldást nyújtanak már az asszisztált reprodukciós eljárások, úgy mint az inszemináció, vagy a lombik program, amelyek segítik a meddőséggel küzdő párokat a gyermekvállalásban.
Rendhagyó okok a meddőség hátterében
Gluténérzékenység
A gluténérzékenység és a cöliákia akár öt-tíz évig is rejtve maradhat tüneteinek sokfélesége miatt. Nagyobb arányban érinti ráadásul a 20-50 év közötti nőket, mint a férfiakat, akiknél számos kísérő betegséggel, tünetegyüttessel is társulhat. Van, akinél hasmenést, másnál székrekedést okoz, de felnőtt korban gyakran előfordulnak nem hasi, illetve emésztőszervi tünetek is.
A hajhullás, az ízületi panaszok, a szorongásos és depressziós tünetek, illetve a menstruációs zavarok is jelezhetik a gluténérzékenységet. Ezen kívül autoimmun pajzsmirigy alulműködés, vagy akár cukorbetegség is kialakulhat a hatására, amelyekkel többnyire tüneti szinten fordulunk orvoshoz. Ez nagyban megnehezíti a cöliákia diagnosztizálását, ezért ha a felsoroltak közül több tünetet is tapasztalunk, érdemes lehet elmenni egy átfogó kivizsgálásra.
A nőknél elsősorban az alábbi esetekben gyanakodhatunk fel nem ismert cöliákiára:
- késői első menstruáció,
- a menstruáció teljes hiánya,
- sikertelen teherbeesés,
- spontán vetélés,
- korai menopauza.
Mivel a cöliákia nemcsak a tápanyagok rossz felszívódását, hanem akár gyulladást is okozhat a szervezetben, többszörösen is hátráltatja a teherbeesés esélyét. Életmódváltással és megfelelő étrend kialakításával ugyanakkor jól kezelhetőek a tünetei.
Intim fertőzések és szexuális úton terjedő betegségek
A meddőség egyik leggyakoribb kiváltó oka a sok esetben teljesen tünetmentes Chlamydia, ami többnyire a 18-25 éves korosztály körében terjed. Mivel a gyermekvállalás életkora manapság inkább 30-35 éves kor közé esik, a nők többsége sokszor csak akkor szerez róla tudomást, hogy Chlamydia fertőzésen esett át, amikor már megtörtént a baj. A rendszeres nőgyógyászati kivizsgálás ennek a kiszűrésében is segíthet. Megakadályozni azonban csak a megfelelő védekezéssel, gumióvszer használatával lehet. Az is segíthet például, ha a pár mindkét tagja részt vesz nemibetegség szűrésen, mielőtt elkezdenének szexuális életet élni, így baj esetén megkezdhető a kezelés.
Sajnos statisztikák igazolják, hogy akár már egyetlen Chlamydia fertőzés is 10-20%-kal csökkentheti a fogamzóképességet. Ez az arány pedig egyre nő a többszöri fertőzések esetén és a pár tagjai akár oda-vissza is adhatják egymásnak a betegséget.
Endometriózis
Habár ez az egyik legszélesebb körben elterjedt betegség a nők között, mégis kevesen sejtik, hogy ők is érintettek lehetnek. Az endometriózis a cöliákiához hasonlóan sokféle tünetet produkálhat, a jelentkező panaszok pedig gyakran teljesen általánosak, így annak a felismerése sem egyértelmű a betegek számára, hogy nőgyógyászati gondról van szó.
Az endometriózis hátterében a méhnyálkahártya rendellenessége áll, ami a test más részein megtapadva, például a petefészkeken, a húgyhólyagban, vagy a belekben is lerakódhat és ciklikusan vérzést okozhat. Ezzel több probléma is adódhat, amellett, hogy rendkívül fájdalmas menstruációhoz vezet, ha a vér nem tud kiürülni a szervezetből, gyulladást is okozhat. Akik endometriózissal küzdenek ezért gyakran veszik igénybe az asszisztált reprodukciós eljárásokat a teherbeeséshez, természetes úton ugyanis kis eséllyel alakul ki terhesség.
Végül, de nem utolsó sorban érdemes pár szót ejteni a hétköznapi tényezőkről is. A túlsúly, vagy épp a kóros soványság éppúgy hátráltathatja a fogantatást, mint a meddőségi problémák. Rohanó hétköznapjainkban ráadásul a megfelelő táplálkozásra sem mindig egyszerű odafigyelni. A vitaminok, tápanyagok hiánya és a stressz együttesen és külön-külön is képes azt a jelzést adni szervezetünk számára, hogy nem ez az ideális idő a gyermekvállalásra. A meddőségi kivizsgálás mellett ezért érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy fizikai és lelki oldalról is egyensúlyba kerüljünk.