Terhesség alatti vizsgálatok A-tól Z-ig

A terhesség egyik legfontosabb velejárója a számtalan vizsgálat, amelyet idehaza a szülésznőgyógyász szakorvos-családorvos-védőnő hármas végez. A számos teszt, ellenőrzés célja baba és mama megóvása. Az első perctől az utolsóig minden vizsgálatot összegyűjtöttünk.

Az áldott állapot óriási változást hoz a leendő szülők életébe. A fizikai állapot változása, a terhességgel járó tünetek, és a lelki felkészülés mellett rettentően fontos, hogy a terhesség kilenc hónapja alatt minden szükséges tesztet, szűrővizsgálatot az előírtak szerint végezzenek el.

El sem tudjuk képzelni, mi minden betegség, rendellenesség szűrhető ki, illetve milyen problémák kezelhetők.

Az első néhány hét

A kezdeti időszak még a kismamának is kérdéses abból a szempontból, hogy kell némi idő, mire kiderül a terhesség. Ekkor még nem történik orvosi vizsgálat, csak a szervezet kezd felkészülni a változásra, és fogadja be a piciny teremtményt. Az első terhesség alatti vizsgálat tulajdonképpen az, amikor az orvos megállapítja a terhesség tényét.

Ekkor egyfajta állapotfelmérésként kikérdezi a kismamát korábbi betegségiről, esetleges gyógyszerszedéséről, ha volt, korábbi terhességről, szülésről, illetve a káros szenvedélyekről. Rákérdez a menstruáció időpontjára, időtartamára, rendszerességére. Ezen adatok és a hüvelyi ultrahang alapján megállapítja a terhesség adott korát.

Terhességi vizsgálatok az első harmad alatt

Az orvosnál történt első látogatást ultrahang követi. Általában ez hüvelyi, és nem hasi, mert ez tisztább képet ad. Ekkor részletgazdag felvételt készítenek babáról, meghallgatják a szívhangot. A kismamának nemcsak az szülész-nőgyógyásznál, hanem a belgyógyásznál is jelentkeznie kell. A szakorvos

  • EKG-t készít,
  • vérnyomást mér,
  • megvizsgálja általános fizikai állapotát.

A terhesség időszaka alatt többször kell fogorvoshoz is menni. Az első trimeszterben már laborvizsgálatot is végeznek, amely során vérképet készítenek, továbbá ellenőrzik az éhgyomori vércukorértéket. Szifilisz és hepatitis B szűrés történik, meghatározzák az anya vércsoportját, hogy vannak-e jelen lévő antitestek.

Az utolsó trimeszter

A középső időszakban, nagyjából a 26. hétig havi egyszer kell ellenőrző vizsgálatra jelentkezni, persze csak akkor, ha a terhesség szövődménymentes. Ez a 36. hétig háromhetente egyszeri alkalomra sűrűsödik, majd heti egyre. A kiírt időpont után már kétnaponta ellenőrzik a mamát és babát. Ezeken a terhesség alatti vizsgálatok során végzik a terhes vérnyomásmérését, nézik a pulzusszámot, a testsúlyt, a belső vizsgálatkor pedig a méhszáj és méhnyak állapotát.

Kötött terhesség alatti vizsgálati időpontok

Vannak olyan vizsgálatok, amelyeket bizonyos okok miatt muszáj adott időben elvégezni. A betöltött 16. héten például meghatározzák a szérum-AFP-t. Ez a fehérje a magzat vizeletével kerül a magzatvízbe, majd onnan az anya vérkeringésébe. Fontos nagyon pontosan időzíteni, mert előbb vagy utóbb levett minta kóros értéket adhat. Ha jól időzítik, és ekkor alacsony az érték, az Down-kórra utalhat, míg a magasabb velőcső elzáródására, rendellenességei az agykoponyahiány vagy akár a nyitott gerinc. Bármelyik veszélye esetén további vizsgálatok következnek.

Ultrahangos vizsgálatok

Viszonylat gyakran végeznek ultrahangos vizsgálatot a terhesség alatt. A 12-13. hetinél zárják ki a fejlődési rendellenességeket. A 18-19. heti az úgynevezett genetikai ultrahang. Az AFP érték ismeretében megvizsgálják megint a szervrendszereket, hogy még inkább kizárják a fejlődési rendellenességeket. Ultrahangot csinálnak a 32., illetve 37-38. héten is.

Egyéb vizsgálatok

A terhességi cukorbetegséget a 24-28. hét között ellenőrzik. A vércukorszintet úgy mérik, hogy a kismama meghatározott összetételű tesztreggelit eszik meg. Ha ez problémát jelez, terheléses vércukorvizsgálat jön. A terhesség „hajrájában”, a 36. hét után heti egyszer, de akár gyakrabban csinálják az NST, azaz a non-stressz tesztet. A kismama 20-30 percet nyugton fekszik, a hasra erősített eszköz pedig feljegyzi a baba szívfrekvenciáját, egyúttal vizsgálja az oxigénellátottságát.

Nem kötelező terhesség alatti vizsgálatok

Vannak olyan vizsgálatok, amelyek alapvetően nem tartoznak a terhesség alatt elvégzettek közé, ám a kismama magas életkora vagy saját igény alapján mégis sort kerítenek rá. Ilyen a 4D ultrahang vagy a kromoszómavizsgálat.

 

A terhesség alatti kötelező vizsgálatok közül egyet sem szabad elmulasztani, mert a baba és saját életünket veszélyeztetjük vele!

 

terhességterhesség alatti vizgsálatok