Miért válhat a terhesség után rendszeressé a menstruáció?

A terhesség alatt a magas hormonszint gátolja a menstruációt, amely a szülés után a hormonszint rendeződésével visszaáll a normális ciklusra. Sokan azt tapasztalják, hogy a terhesség „rendbe tette” a menzeszt. Ez hogyan lehetséges, és mennyiben befolyásolja a nők egészségét?

Hogyan hatnak ránk a terhességünk alatt a hormonok?

A rendszeres menstruáció előnyei

Ezekkel a tünetekkel mindenképp fordulj orvoshoz

Hogyan hatnak ránk a terhességünk alatt a hormonok?

A terhesség alatt a progeszteron- és az ösztrogénhormonok magas szintje megakadályozza az ovulációt és a menstruációt. A szülés után e hormonok szintje lecsökken, és a menstruációs ciklus újraindul. Az első néhány hónapban a ciklus még ingadozhat, különösen, ha a kismama szoptat, hiszen a szoptatás befolyásolja az ovulációt gátló prolaktin szintjét, ezért nem indul meg sok nőnél a szoptatás alatt a menzesz.

A szoptatás elhagyása után a hormonok ismét egyensúlyba kerülnek, és a ciklus stabilizálódik. A rendszeresebbé váló menstruáció egyik oka az lehet, hogy a terhesség alatt csökken az inzulinrezisztencia, amely javítja a petefészek működését. Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy a sejtek kevésbé reagálnak az inzulin hormonra, amely elengedhetetlen a vércukorszint szabályozás folyamatában. Ez kihat az ovulációra és a menstruációra is.

A rendszeres menstruáció előnyei

A rendszeres menstruáció általában azt jelzi, hogy a nő minden hónapban ovulál, ami nemcsak a termékenységre utal, hanem az egészségre is jó hatással van. Az ovuláció során kibocsátott progeszteronhormon segít megelőzni az endometriózist és közvetetten a meddőséget is.

A rendszeres menstruáció azt is jelentheti, hogy alacsony a policisztás ovárium szindróma (PCOS) kockázata. A PCOS esetén sok apró ciszta alakul ki a petefészkeken, ami megzavarja az ovulációt és a hormonok egyensúlyát. Sőt, PCOS esetében megnő a cukorbetegség, a magas vérnyomás és akár a szívelégtelenségek kockázata is.

Ezekkel a tünetekkel mindenképp fordulj orvoshoz

A terhesség után normális, ha a menstruáció egy ideig nem válik még rendszeressé, de ha aggódunk valami miatt, érdemes mindenképpen nőgyógyásszal konzultálni.

Különösen akkor forduljunk orvoshoz, ha:

  • a vérzés túl erős vagy túl gyenge
  • a ciklus túl rövid vagy túl hosszú
  • a menstruáció szoptatás után is elmarad vagy kimarad
  • köztes vérzést tapasztalunk
  • a menstruációnk fájdalmas vagy görcsös
  • a menstruációnk megváltozik az eddig megszokotthoz képest

A fenti tünetek többféle nőgyógyászati problémára is utalhatnak, ezeket mielőbb érdemes orvosolni.

rendezett menstruációs ciklusrendszeres menstruációterhes hormonok hatása a menzeszreterhesség és menstruáció