Termékenység vs. életkor. 5+1 termékenységnövelő tipp

A női termékenység az évek múlásával jellemzően csökken. Fogantatási problémák oka részben az életmód. Másrészt a női szervezet működési elve.

A női termékenység és az életkor összefüggése régóta áll a teherbe esési esélyek diskurzusának középpontjában, hiszen az évek múlásával jellemzően csökken a terhességek száma. Mivel az első várandósság az utóbbi években jellemzően a húszas éveink végére, a harmincas éveink elejére tolódott, egyre többen néznek szembe fogantatási problémákkal.

Ennek oka részben az életmódunk változása, aminek köszönhetően kevesebbet mozgunk és többet stresszelünk. Másrészt a női szervezet működési elve, ami miatt már a születés pillanatában meghatározott számú petesejt áll a rendelkezésünkre és ezek száma minden menstruációs ciklus során csökken.

Cikkünkben így megvizsgáljuk, hogyan hat az életkor a termékenységre és igyekszünk adni néhány hasznos tanácsot is, amivel fokozható a teherbe esés esélye.

Termékenység és életkor összefüggése

A nők termékenysége a harmincas éveikben kezd el csökkenni, és a folyamat az évek előrehaladtával egyre gyorsabbá válik. Ennek oka a női petesejtek korlátozott száma, amelyek mennyisége és minősége folyamatosan csökken, ahogy idősödnek. Ez egyrészt nehezebbé teheti a teherbeesést, valamint növelheti a vetélés kockázatát is.

A termékenység csökkenése a hormonok változásaitól is függ. Ahogy az idősebb korú nőknek egyre magasabb lesz a tüszőstimuláló hormon (FSH) és a luteinizáló hormon (LH) szintje a menopauzához közeledve, csökken az ovuláció során kilökődő érett petesejtek aránya és idővel meg is szűnik a menstruáció. Erre többnyire 45-60 éves kor között kerül sor, de előfordulhat, hogy a folyamat már sokkal korábban beindul. Ezt például rendszertelen ciklus, szokatlan alhasi fájdalmak, illetve a menstruációs vér színe, mennyisége és állaga is jelezheti.

Ha korán kezdődött a menstruációnk (12 éves kor előtt), vagy a családunkban másnál is előfordult már korai petefészek kimerülés, minket is érinthet a probléma. Ha harminc éves kor fölött tervezünk gyermeket vállalni, a nőgyógyászati szűrővizsgálatokon túl érdemes lehet hormonális laborvizsgálatokon is részt venni. Így időben fény derülhet a korai menopauza jeleire és a szervezetünk hormonális támogatásával, vagy petesejtjeink lefagyasztásával kitolhatjuk a gyermekvállalás életkorát.

Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság szerint a húszas éveinkben vagyunk a legtermékenyebbek. A szervezetünk ekkor már teljesen kifejlett, jó erőnlétben van és készen áll a terhesség által jelentett igénybevételre. Ilyenkor nagyjából 20% esélyünk van a fogantatásra, míg a vetélés kockázata mindössze 9% körüli. Harminc éves kor felett a teherbeesés esélye fokozatosan csökken, míg a vetélés kockázata 11%-ra nő, illetve nagyobb arányban fordulnak elő születési rendellenességek is.

Negyven éves kor felett az esély körülbelül 5%-ra csökken, a vetélések aránya pedig akár már a 20%-ot is elérheti. Ilyenkor már a mesterséges megtermékenyítési eljárások sikere is visszaesik, a statisztikák alapján ezért ebben az életkorban mindössze a nők 1-2%-a vállal gyermeket.

Tippek a termékenység fokozása érdekében

Figyeljünk az egészséges testsúlyra!

Az egészséges testsúly megtartása segíthet a peteérések szabályozásában és a termékenység javításában. Súlyfölösleg esetén például magasabb lehet az ösztrogénszintünk, ami befolyásolhatja a peteérést, míg soványság esetén a szervezet önfenntartása érdekében elmaradhat az ovuláció.

Mozogjunk rendszeresen!

Az aktív életmód segíthet az egészséges testsúly megtartásában és az ovuláció javításában. A rendszeres testmozgás nem csak a fizikai egészségre, hanem az érzelmi és mentális egészségre is jótékony hatással lehet, hiszen segíti a stresszlevezetést. Azonban fontos, hogy ne terheljük túl magunkat. Különösen a rázkódással, ütés veszélyével járó sportok akadályozhatják ugyanis az embrió megtapadását a terhesség korai szakaszában.

Kerüljük a dohányzást és az alkoholfogyasztást!

A dohányzás és az alkoholfogyasztás káros hatással lehet a nők és férfiak termékenységére. A dohányzás csökkenti a petesejtek számát, és növeli a vetélés kockázatát. Az alkoholfogyasztás pedig negatívan befolyásolja a hormonok szintjét, ami zavarhatja az ovulációt és csökkentheti a teherbeesés esélyét.

Fogyasszunk egészséges ételeket és vitaminokat!

Az egészséges étrend és a vitaminok fogyasztása segíthet a peteérések szabályozásában és az egészséges terhesség fenntartásában. Az olyan ételek, mint a teljes kiőrlésű gabonák, a friss gyümölcsök és zöldségek, a sovány húsok és a halak, valamint a tejtermékek és az egészséges zsírok fontosak az étrend kialakítása során. A folsav és a vas pedig a baba fejlődését támogatja, így akár már a terhesség kezdete előtt érdemes elkezdeni a szedésüket.

Ismerjük meg a peteérési ciklusunkat!

Sokan alkalmazzák a naptár módszert a nem kívánt terhesség elkerülésére, de a fogantatásban is segíthet. Ehhez fontos tisztában lennünk a ciklusunkkal, amelynek kezdeti napját mindig a menstruációnk első napja jelenti és a következő menstruációnk első napjáig tart. Ez átlagosan 28 napot jelent, amelynek a felénél történik az ovuláció, vagyis az érett petesejtek kilökődése. Ekkor vagyunk a legtermékenyebbek, vagyis a teherbe esés érdekében érdemes ekkorra időzíteni az együttléteket.

Keressük fel nőgyógyászunkat időben!

Ha gyermeket tervezünk, érdemes konzultálni nőgyógyászunkkal akkor is, ha nincs semmi probléma. Az orvos segíthet az ovuláció monitorozásában, a peteérés szabályozásában, szükség esetén pedig megfelelő kezelési módot ajánlhat. Ha a természetes módszerek hatástalannak bizonyulnak, az IVF (in vitro fertilizáció), vagy az inszemináció segíthetnek a teherbe esésben.

Összefoglalva tehát a teherbeesés esélyei változóak az életkor és a női egészségi állapot szerint, az egészséges életmód és táplálkozás, valamint a stressz kezelése és az orvosi vizsgálatok segíthetnek a termékenység javításában. Ha pedig egy év próbálkozás után sem jön a baba, mindenképp érdemes orvosi segítséget kérni, a meddőségi kezelések ugyanis sok esetben segítséget nyújthatnak.

egészséges életmódovuláció monitorozástermékenység fokozása