Így vészeld át a menopauzát

Mi a menopauza? A menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésére a természetgyógyászat szelíd gyógymódokat kínál. Melyek ezek?

Mi a menopauza? Nők életében bekövetkező természetes biológiai folyamat, amikor a petefészkek funkciója csökken, és a peteérés leállásával a menstruáció véglegesen megszűnik. A menopauza különféle kellemetlen panaszokkal járhat, amelyek nagy része szerencsére a természetgyógyászat segítségével is jól kezelhető. Nézzük, milyen szelíd gyógymódokat vethetünk be!

A menopauza általában 45 és 55 év közötti életkorban következik be, de néhány nőnél korábban is jelentkezhet. A menopauza előtti időszakot változókornak nevezik, és a petefészek funkcióinak csökkenése és a menstruáció szabálytalanná válása jellemzi. Ebben az időszakban a tünetek még enyhébbek, később a tünetek már széles skálán mozoghatnak.

Menopauza tünetei lehetnek az alábbiak:

Hőhullámok: A testet hirtelen elöntő melegérzet, amely általában az arc, a nyak és a mellkas területén kezdődik, és néhány percig tart.

Éjszakai izzadás: Hasonló a hőhullámokhoz, de éjszaka jelentkezik és izzadással jár.

Álmatlanság: Nehézség az elalvással, vagy alvás megszakítása gyakori felébredések miatt.

Hangulatingadozások: Az érzelmi állapot amplitúdójának gyakori kilengése, hirtelen idegesség, szomorúság, könnyezés, vagy dührohamok.

Száraz bőr és hüvely: A menopauza során csökken az ösztrogén szint, ami szárazságot okozhat a bőrön és a hüvelyben.

Csökkent libidó: Az ösztrogén csökkenése miatt a nőknek alacsonyabb a szexuális vágyuk.

Hajhullás: A hajszálak kevésbé nőnek, és vékonyabbak, ami hajhulláshoz vezethet.

Változások a menstruációs ciklusban: A menstruációs ciklus hossza és intenzitása változhat, és előfordulhat, hogy a menstruáció teljesen megszűnik.

Fáradtság: A menopauza során a fáradtság érzése gyakori lehet.

Előfordulhat, hogy valaki már 40-es évei előtt belép a klimax korai szakaszába, ez a korai menopauza.. A korai menopauza visszavezethető genetikai okokra, autoimmun betegségekre, műtétekre, de kemoterápia következtében is kialakulhat.

Tünet enyhítés természetgyógyászat segítségével is lehetséges. Szerencsére számos gyógynövény tabletta készítmény illetve gyógytea áll rendelkezésünkre, amelyeket a drogériákban is levehetünk a polcról és a  patikákban is vény nélkül kaphatók.

A gyógynövény alapú tabletták valamivel hatékonyabbak, hiszen a benne található hatóanyagok koncentrátuma nagyobb, és általában standardizált kivitelezésű – ez azt jelenti, hogy minden tablettában/kapszulában garantáltan annyi hatóanyag található, mint ami a dobozra van írva. A menopauza tüneteinek enyhítésére szolgáló készítmények olyan növényi összetevőket tartalmaznak, amelyek hatása hasonló a hormonpótló terápiához. A leggyakoribb összetevők közé tartozik a szója-izoflavonok, a vörös lóhere kivonat, a barátcserje és a fehérakác, valamint a macagyökér.

A változókori izzadás és a hőhullámok ellen is hasznos lehet a gyógynövényekre épülő, szelíd gyógymód. Ezekre a panaszokra is a fent felsorolt növényi ösztrogén tartalmú készítmények hatásosak. Ezenkívül az izzadás csökkentésére hasznos lehet azoknak a növényi kivonatoknak a fogyasztása, amelyek csökkentik a test hőmérsékletét, mint például a zöld tea, a menta és az ázsiai gázló.

A hangulatingadozások és az alvászavarok enyhítésére is használhatók a természet természetgyógyászatban alkalmazott különböző módszerek:

  1. Az életmódváltás: Az életmód változtatása nagyon fontos szerepet játszik a menopauza tüneteinek enyhítésében. Az egészséges táplálkozás, a testmozgás, az alkoholfogyasztás csökkentése és a dohányzás elhagyása mind hozzájárulhatnak az általános egészségi állapot javításához, és enyhíthetik a menopauza tüneteit is.
  2. Akupunktúra: Az egyik legrégebbi és leginkább elismert alternatív terápia, amely hatékonyan enyhíti a menopauza tüneteit. Az akupunktúrás kezelések a testben lévő energiapontok stimulálásán keresztül működnek, és segítik a test egyensúlyának helyreállítását. Az akupunktúra segít az izzadás, a hőhullámok, a szexuális problémák, az alvászavarok és a hangulatingadozások enyhítésében.
  3. Aromaterápia: Az aromaterápia egy másik hatékony módszer a menopauza tüneteinek enyhítésére. A növényi illóolajok használata segíthet csökkenteni az izzadást és a hőhullámokat, és javíthatja az alvást is. Az illóolajokat a bőrön keresztül vagy aromalámpa segítségével lehet alkalmazni.
  4. Stresszkezelés: Relaxációval, digitális detox-szal, gyakori testmozgással, testet-lelket feltöltő tevékenységekkel sokat tehetünk azért, hogy a változókort és a menopauzát is könnyebb legyen átvészelni.

Természetesen érdemes nőgyógyász szakorvossal egyeztetni, mert a gyógynövények sem ártalmatlanok. Ha gyógyszert is szedünk, mindenképpen konzultáljunk szakemberrel és/vagy gyógyszerésszel, hogy elkerüljük a hatóanyagok „összeakadását” a szervezetben.

gyógynövény kezelésmenopauza intim tüneteitünet enyhítés természetgyógyászat segítségévelváltozókori izzadás ellen