A menopauza és a klimax – Mikor kezdődik?

Menopauza: Mikor kezdődik a változókor és honnan tudjuk, hogy beleértünk?

A menopauza és a változókor sok nő számára ijesztő fogalmak. Ilyenkor nem egyszerűen a menstruáció megszűnéséről, hanem az azt megelőző és a vele járó érzelmi és fizikai tünetekről is érdemes szót ejteni, amelyek végső soron magukkal hozzák a termékeny időszak végét.

A menopauza és a klimax

A két fogalmat gyakran használják egymás szinonimájaként, pedig a szó szoros értelmében a menopauza a menstruáció végét, míg a klimax az úgynevezett változókort jelenti. Ezalatt gyakran jelentkezik a menopauza néhány tünete, például a hőhullámok és a gyakori hangulatingadozások. Ilyenkor kezd egyre szabálytalanabbá válni a menstruáció is, ami rendszertelen időközönként, de azért még bekövetkezik. A premenopauzának is nevezett időszakban még terhesség is létrejöhet, habár ennek esélye meglehetősen alacsony.

Mivel az életképes petesejtek száma mindenkinél eltérő, ezért a változókort sem lehet pontosan életkorban meghatározni. Akár már 40 éves kor előtt megtörténhet a petefészkek kimerülése, ami nehéz helyzetbe hozhatja a gyermekre vágyó nőket.

A menopauzát követő időszakban fokozatosan csökken, majd leáll a petefészkek ösztrogén és progeszteron termelése, ezáltal megszűnik az ovuláció és a teherbeesés esélye is. Ha gyermeket szeretnénk, az ehhez szükséges lépéseket tehát érdemes már a változókor előtt, de legkésőbb a változókor elején megkezdeni.

Az alábbiakban ennek lehetőségeiről is írunk majd bővebben.

A menopauza korai tünetei

Akárcsak a termékeny életkor, úgy a változókor hossza is egyénenként eltérő lehet és a menopauzát megelőző 1-2 évtől akár 5-10 évig is terjedhet. Korai tüneteinek felismerése különösen fontos a családalapítás előtt álló nők esetében, hiszen ilyenkor fokozatosan csökkenni kezd a természetes fogantatás esélye is. Meddőségi kezelések, például lombik program segítségével ez a kor kitolható és petesejt, vagy embrió adományozással akár a menopauzát követően is létrejöhet terhesség. Ekkor azonban számolnunk kell vele, hogy nem a saját petesejtünkből születik majd gyermek, illetve Magyarországon szigorú törvényi szabályozás vonatkozik erre. Vagyis csak egyenes ági női rokon adományozhat petesejtet, anonim adományozásra nincs lehetőség.

Leggyakoribb tünetei közé tartozik:

  • hormonális változások a szervezetben, a női hormonok csökkenése,
  • a mellek méretének változása,
  • gyakori vizelési inger,
  • gyakran előforduló hugyúti és hüvelyi fertőzések,
  • hangulatingadozások,
  • éjszakai izzadás, álmatlanság,
  • a libidó csökkenése,
  • hajhullás, ugyanakkor fokozott szőrnövekedés a test más részein, például az arcon és a hason,
  • súlynövekedés, főleg az alhasi részre, a fenékre és a combokra összpontosulva,
  • csökken a stressztűrő képesség és gyakori a szorongás,
  • nő a hüvely nyáktermelése, ami folyás formájában okozhat tüneteket.

Ezeken kívül izomgörcsök, fejfájás és akár szívpanaszok formájában is jelentkezhetnek a változókor tünetei, amiket érdemes minél előbb kivizsgáltatni.

A menopauza tüneteinek kezelése

A kellemetlen panaszok nagyon megnehezíthetik hétköznapjainkat, ezért többféle kezelés is létezik rájuk.

Hormonális készítmények

Az egyik leggyakoribb és leghatásosabb módszer a szervezetből természetes módon csökkenő hormonok pótlását célzó gyógyszerek. Ezek lehetnek fogamzásgátlók, vagy kimondottan a változókorban lévők számára kifejlesztett készítmények. Amennyiben gyermeket szeretnénk, a meddőségi kezelések többségében is fontos szerepet játszik a hormonstimuláció, mivel ennek köszönhetően segíthető elő az ovuláció.

Természetes megoldások

Számos gyógynövény jótékony hatással lehet a változókori tünetekre. Attól függően, hogy hőhullámok gyötörnek, hangulatingadozásoktól szenvedünk, nem megy az elalvás, vagy épp szorongunk, többféle tea és étrendkiegészítő közül választhatunk.

A zsálya és a citromfű például erős nyugtató hatásáról ismert, így segíthetnek az álmatlanság és a hangulatingadozások leküzdésében is. A barátcserje alkalmazása is egyre elterjedtebb a női hormonzavarok és a klimax tüneteinek kezelésére. Phyllis A. Baclh gyógynövényszakértő szerint például elősegíti a petefészkek progeszteron termelését, amivel képes szabályozni a ciklust, így a rendszertelen menstruáció esetén is megoldást nyújthat. Étrendkiegészítő formájában könnyen hozzá is juthatunk, mielőtt azonban gyógyszerként kúraszerűen kezdenénk el alkalmazni, mindenképp egyeztessünk róla kezelőorvosunkkal is!

Kevésbé elterjedt megoldás, de hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend az akupunktúra is. A kezelés lényege, hogy a test bizonyos nyomáspontjait stimulálva csökkentse az olyan fiziológiai tüneteket, mint az izzadás, az álmatlanság, vagy épp a szorongás.

Mit tehetünk, ha gyermeket szeretnénk?

Első lépésként érdemes felkeresni nőgyógyászunkat és részt venni egy átfogó általános kivizsgáláson. Beszéljük meg vele terveinket és akár kérjünk meddőségi kivizsgálást, hogy megerősíthessük, vagy kizárhassuk a teherbeesés útjában álló tényezőket. Akár már egy egyszerű laborvizsgálatból és ultrahangból is fontos információkhoz juthat szakorvosunk, aki aztán meghatározhatja a kezelés további menetét.

A meddőségi kezeléseket mindig egy alapos kivizsgálás előzi meg, ezért ezt nekünk sem érdemes kihagyni. Amennyiben megerősítésre került, hogy változókorba léptünk, akár egyedülállóként is részt vehetünk asszisztált reprodukciós eljárásban. Ennek feltétele egy második orvosi vélemény megléte, ami megerősíti a termékeny kor végének közeledését.

Attól függően, hogy áll-e más tényező a fogantatás útjában, általában választhatunk a hormonális stimuláció, az inszemináció és a lombik program közül. Amennyiben nem szeretnénk még gyermeket, de van rá lehetőségünk, érdemes elgondolkozni a petesejtek lefagyasztásán is, így a menopauzát követően sem válik lehetetlenné a fogantatás.

40 év felettklimaxmenopauzamenopauza jeleimenopauza tüneteiváltozókor