12 hetes magzat I. rész – Mi történik a kismamával az első trimeszterben

12 hetes magzat I. rész

12 hetes terhesség az első trimeszter vége

Első trimeszternek nevezzük az utolsó menstruáció kezdő napjától a 12.hét végéig tartó időszakot.

A terhesség elméleti 40 hete alatt a magzati fejlődés két szakaszra osztható: a 0 – 8 hét az embrionális szakasz, majd ezt követi a magzati szakasz. A magzati szakasz kezdete egyben azt is jelenti, hogy a a spontán vetélés veszélye lényegesen lecsökken!

Mi történik a kismamával az első trimeszter végén

A kezdő trimeszter végére egyre ritkábban jelentkezik az émelygés és a reggeli rosszullét, hányinger,  mivel a méhlepény megkezdte a progeszteron hormon termelését, ezért a szervezet hCG hormonszintje (terhességi hormon) a 10. hét óta folyamatosan csökken.

A méh mérete növekszik (most kb. őszibarack nagyságú) és a kismedencéből a hasüregbe csúszik fel , ahol majd tovább fog növekedni. A nőgyógyász már kitapinthatja a tetejét (a méhfenék) a has alján, a szeméremcsont felett.

A helyváltoztatás miatt csökken a nyomás a húgyhólyagon, emiatt csökken a gyakori vizelési inger.

Milyen újabb tünetek jelentkezhetnek?

Pigmentációs zavarok

A hormonális változások miatt megnő a szervezetben a melanin (sötét pigment) mennyisége,  amelynek eredményeképpen sötét foltok jelentkezhetnek az arcon és a homlokon. Körülbelül a terhes nők felét érintheti, de a foltok (melasma) szülés után általában eltűnnek vagy elhalványulnak.

Gyomorégés

A gyomorsav nyelőcsőbe való visszaáramlása gyomorégést okoz, ami a mellkasban (a szegycsont) mögött kialakuló, majd onnan akár torok alsó-részéig is eljutó égető érzés. A megnövekedett progeszteron hormonszint ellazítja a gyomor és a nyelőcső közötti záróizmot. Így a gyomorsav visszafolyhat a nyelőcsőbe. Kismamáknál a gyomorégés akkor kezdődik, ha a a gyomrot alulról a megnövekedő méh elkezdi nyomni. A fájdalom mértéke az enyhétől az erős fájdalmasig változhat.

Székrekedés

A terhesség alatt a progeszteron hormon lazítja a bélrendszer símaizomzatát is, ami megváltoztatja az emésztési folyamatokat. Az étel tovább tartózkodik a vékony- és vastagbelekben, ez pedig növeli a gázképződés hatékonyságát, aminek következménye a puffadás, és székrekedést is okozhat.

Székrekedés megelőzése

A székrekedés megelőzése elsősorban a megfelelő táplálkozással és a fizikai aktivitás fenntartásával lehetséges. A rostgazdag táplálkozás és a bőséges folyadékbevitel (lehetőleg sima víz) segít a székrekedés megelőzésében. A terhesség miatt esetleg lecsökkent fizikai aktivitás is fokozza a bélrendszer renyheségét, ezért próbáljuk meg a fizikai tevékenységünket növelni, akár folyamatos nem túl intenzív terhestornával, úszással, sok sétával. Próbáljuk kerülni a zsíros-, fűszeres-, csípős ételeket, a száraz hüvelyeseket, a szénsavas italokat és a cukros üdítőket.

Mell érzékenység

A mellérzékenysége a terhesség kezdő trimeszterének egyik legfőbb tünete. A terhességi hormonok hatására a mellben a vérellátás gyorsan nő (általában 50 százalékkal) , amit a mellbimbók és a bimbóudvar bizsergése jelez. A  tejmirigyek megnagyobbodnak, a zsírszövetmennyisége megnő, a mell teltebb, nehezebb lesz, a bimbóudvar pedig sötétebbé, érzékenyebbé válik. A megnövekedett vérmennyiség hatására a mell bőrén vénák jelenhetnek meg.

A mell érzékenysége megmaradhat a második trimeszterben is.

Fejfájás

A terhes nők egy részénél a terhesség alatt a megváltozott hormonháztartás vagy a megváltozott keringési egyensúly miatt, gyakran jelentkezik különösen a legelső trimeszterben a tenziós (kétoldali, tompa fájdalom) fejfájás vagy a migrén . A terhesség alatti fejfájások 90 százaléka migrénes vagy tenziós eredetű, amely a várandósság utolsó szakászában általában javul vagy teljesen megszűnik.

A fejfájás nem okoz semmilyen károsodást a babában!

 

A folytatást elolvashatja a hamarosan publikálásra kerülő, “12 hetes magzat II. rész” című blogbejegyzésünkben! Rövid ízelítő a tartalomból:

  • Gyakori kérdések a 12 hetes magzatról:
    • 12 hetes terhesség látszik?
    • Milyen a 12 hetes terhes has?
    • Érezhetem a magzat mozgását?
  • 12 hetes magzat méretei?
    • Hol helyezkedik el el a baba?
    • 12 hetes magzat neme?
    • Ultrahang 3d, 4d, videó
12 hetes magzat12 hetes terhességfejfájásgyomorégésmagzatmell érzékenységpigmentációs foltokszékrekedésterhesség