5+1 dolog, amit már a családtervezéskor megtehetünk, hogy könnyebb legyen a babavárás
Ha egy gyermekkel szeretnénk bővíteni a családunkat, már a tervezés kezdetekor érdemes megtenni néhány dolgot, hogy a próbálkozás és a babavárás stresszmentesebb legyen. Ha nincs ismert meddőségi problémánk, akkor azért, ha pedig van, akkor azért érdemes odafigyelni rájuk, hogy minél hamarabb pozitív eredményt mutasson a terhességi teszt. Még a lombik program eredményét is befolyásolhatják bizonyos tényezők az alábbi listáról!
Figyeljünk oda magunkra!
Általános probléma napjainkban a túlhajszoltság és a magas stressz-szint, amelyek komoly negatív hatást gyakorolnak a szervezetünkre és a termékenységünkre is. Ha családtervezésen törjük a fejünket, ezért érdemes már hónapokkal korábban elkezdeni jobban odafigyelni magunkra. Ne vállaljunk fölöslegesen túlórákat, igyekezzünk megteremteni a munka és a magánélet egyensúlyát és szánjunk időt a kikapcsolódásra is.
Ezek hosszú távon nemcsak a fogantatás esélyeire, hanem általános közérzetünkre is jó hatással lesznek. Végső soron pedig, ha szülőkké szeretnénk válni, a karrier mellett egyre nagyobb hangsúly kerül majd a családunkra is.
Vegyünk részt egy általános kivizsgáláson!
Évente egyszer legalább érdemes részt venni egy általános orvosi kivizsgáláson és csináltatni egy úgynevezett “nagylabort”. Ennek a segítségével fény derülhet bizonyos hiányállapotokra, vagy akut állapotokra, amelyek akadályozhatják a teherbeesést. A szervezetben lévő gyulladások, bakteriális, vagy vírusos fertőzések például megnehezíthetik a fogantatást.
3+1 vitamin, ami hatással van a termékenységre
Folsav
A terhesvitaminok egyik legfontosabb összetevője a folsav, aminek hiánya egy laborvizsgálatból is kimutatható. Nemcsak a baba fejlődésében játszik nagy szerepet, hanem a termékenység fokozásában is. Szedését legalább három hónappal a terhesség létrejötte előtt érdemes elkezdeni.
B- vitaminok
Fontos megjegyezni, hogy a férfiaknak is érdemes odafigyelni a megfelelő vitaminbevitelre a családtervezés ideje alatt. Míg a B6-vitamin a peteérésre, a B12-vitamin a spermiumok számára és minőségére van jótékony hatással.
L-karnitin
Szintén a férfiaknak ajánlott a szedése, az L-karnitin ugyanis fokozza a spermiumok mozgékonyságát, vagyis azok nagyobb eséllyel érik el az érett petesejtet és termékenyítik meg azt.
A nők számára barátcserje
Vizsgálatok bizonyítják a barátcserje jótékony hatását a női egészségre a hormonális egyensúly helyreállításával pedig a termékenységet is fokozhatja. Szedése növeli a progeszteronszintet, ami az egyik legfontosabb termékenységi hormon, de akkor is segítséget nyújt, ha fájdalmas menstruációk, vagy a menopauza tünetei gyötörnek.
Amennyiben menstruációnk nem rendszeres, vagy a családunkban előfordult már meddőség, érdemes szakorvoshoz fordulni! A meddőségi kivizsgálás fényt deríthet olyan problémákra, amelyeket csak megfelelő gyógyszerek, vagy műtéti beavatkozások segítségével lehet kezelni.
A lombik program például a legtöbb fogantatási gondokkal küzdő párnak megoldást tud nyújtani. A kezelés nulladik lépéseként azonban a pár mindkét tagjának átfogó vizsgálatokon kell részt vennie, a teherbe esést akadályozó problémák kezelését ugyanis ilyenkor sem lehet átugrani.
Mondjunk le a káros szenvedélyekről!
A terhesség alatt a kismamák számára nem szabad dohányozni, alkoholt fogyasztani, de még bizonyos gyógyszerek szedése is tilos. A saját vállunkról vehetünk le egy nagyobb terhet, ha már a családtervezés megkezdésekor lemondunk káros szenvedélyeinkről. Mivel a nikotin az egyik leginkább függőséget okozó szer, a dohányzásról való leszokás akár több hónapot is igénybe vehet attól függően, napi hány szálat szívtunk előtte. Minél nagyobb a szervezetben a nikotin mennyisége, annál több időre van szükség, hogy kiürüljön és annál nehezebb a leszokás is.
Általánosságban itt is elmondható, hogy legalább három hónappal a tervezett terhesség előtt érdemes kiiktatni az életünkből a függőséget okozó szereket. A dohányzás és az alkohol mellett pedig sajnos a koffeinfogyasztás is ide tartozik. Ez utóbbiról azért nem kell teljesen lemondanod, de érdemes kikérni róla orvosod véleményét. Az általános ajánlás szerint ugyanis a terhes nők naponta maximum 100 mg koffeint fogyaszthatnak, ami két presszó kávénak felel meg. Ha ennél többet iszol, érdemes elkezdeni csökkenteni az adagot.
Figyeljünk oda az életmódunkra!
Széleskörben elterjedt tévhit, hogy a terhes nők két ember helyett esznek. Valójában az egészséges testsúly megtartásának a várandósság ideje alatt is nagy szerepe van. A túlsúly ugyanis fokozhatja a terhesség alatti komplikációk esélyét, koraszülés, illetve terhességi cukorbetegség is létrejöhet, ha nem figyelünk kellően oda életmódunkra. A családtervezéskor pedig a fogantatást is gátolhatja.
A rendszeres mozgásnak és az egészséges, változatos étrendnek a termékenység fokozásában is fontos szerepe van. A legfontosabb terhesvitaminokat például színes nyári zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával is pótolhatjuk, amelyek még a megfelelő testsúly elérésében is segíthetnek.
Igyunk elegendő mennyiségű vizet!
Egy egészséges felnőtt szervezetének nagyjából napi két liter folyadékra van szüksége. A nyári kánikulában ez a mennyiség azonban akár három-három és fél liter is lehet attól függően, hogy mennyire aktív életmódot folytatunk. A szervezet megfelelő hidratáltsága a terhesség alatt is nagyon fontos, hiszen nekünk kell gondoskodnunk kisbabánk folyadékbeviteléről is. Ezért jobb, ha már most elkezdjük kialakítani egészséges szokásunkat.
Aludjunk eleget!
Ez a pont talán az egyik legnehezebb a listán. A felnőttek nagy része rendszeres kialvatlanságban szenved, pedig az alvásnak jelentős szerepe van szervezetünk egészséges működésének fenntartásában. Számos hormon termelődik ilyenkor, amelyek nemcsak testsúlyunkat befolyásolják, hanem idegrendszerünk működésére is hatással lehetnek. Ezért érezhetjük magunkat ingerlékenyebbnek, amikor keveset alszunk.
Mivel a természetes úton való próbálkozás és a lombik programban való részvétel is fokozhatja a mindennapi stresszt, megkönnyíthetjük annak kezelését, ha odafigyelünk az alvásra.